Προς το περιεχόμενο

Ποιο chorus? MXR ZW38 vs BOSS CE-5


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω άποψη, αλλά mxr θα έπαιρνα μόνο παλιά μοντέλα.

Συνεπώς....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως τα αναλογικά βγάζουν περισσότερο θόρυβο background.

Δεν μπορείς να τα ακούσεις στο ίντερνετ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουσα. Και τα δυο μου φανηκαν μια χαρα σε σχεση με αυτο που εχω τωρα. 

Απλα το boss ειναι ψηφιακο και ειναι και buffered. Και σε ενα δυο κριτικες διαβασα οτι ψιλοκοβει μπασα και πριμα οταν ειναι σβηστο. Γενικοτερα ευχαριστημενοι στον κυριο ογκο των reviews.

 

Το mxr εχει λιγοτερες κριτικες αλλα καταλαβα οτι το θεωρουν ενα κλικ καλυτερο. True bypass και αναλογικο. 

 

Αρα ειμαι λιγο αναποφασιστος μεχρι στιγμης.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Και σε ενα δυο κριτικες διαβασα οτι ψιλοκοβει μπασα και πριμα οταν ειναι σβηστο. Γενικοτερα ευχαριστημενοι στον κυριο ογκο των reviews.

 

Το mxr εχει λιγοτερες κριτικες αλλα καταλαβα οτι το θεωρουν ενα κλικ καλυτερο. True bypass και αναλογικο. 

 

Μη πιστεύεις τις λαλακιες που διαβάζεις στο ίντερνετ.

 

Καταρχήν το MXR είναι buffered και αυτό είναι ΚΑΛΟ.

 

Τα περισσότερα MXR , ειδικά τα παλιά αλλά και αυτά που περιγράφονται ως hardwire bypass ΣΚΟΤΏΝΟΥΝ το σήμα όταν είναι κλειστά.

 

Το BOSS έχει το κλασσικό ΥΠΈΡΟΧΟ buffer της Boss που κάνει μια χαρά δουλειά στο να διατηρεί τα πρίμα.

 

Όμως σαν chorus δεν λέει και πολλά το MXR είναι καλύτερο.

 

Αν θες αντάξιο BOSS chorus πας για CE2

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, gkourmoul1 said:

Απλα το boss ειναι ψηφιακο και ειναι και buffered. Και σε ενα δυο κριτικες διαβασα οτι ψιλοκοβει μπασα και πριμα οταν ειναι σβηστο.

 

Όπως σου είπε και ο superfunk μην δίνεις βάση στις λαλακίες που γράφουν στο internet. Και επίσης διαβασε το άρθρο-σημείο αναφοράς του ιερου τέρατος που λέγεται Pete Cornish. Kαι ο Bill Finnegan (KLON) την ίδια άποψη έχει.  

 

http://www.petecornish.co.uk/case_against_true_bypass.html

 

To mxr δεν το είχα ποτέ οπότε δεν έχω άποψη, αλλά το CE5 μια χαρά είναι, απλά είναι πιο "mild chorus" σε σχέση με άλλα όπως και με το CE2. Aν μπορείς όμως βρες το παλιό ACH-1 της Aria :classic_wink:        

 

 

  • Ευχαριστώ 1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To MXR  με χίλια! Τα έχω και τα 2 και το MXR παίζει φοβερά ειδικά με drive. Tο Boss .. meh για τα γούστα μου, πολύ γρήγορα έμεινε να μαζεύει σκόνη (btw λατρεύω Boss γενικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου