Προς το περιεχόμενο

Πως κάνουμε vari audio στο Sonar;


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψε κι ο Φώτης, το καλύτερο αποτέλεσμα θα το έχεις με edit και όχι πειράζοντας το υπάρχον audio. Παρόλα αυτά ο πιο απλός τρόπος να αλλάξεις pitch σε audio clip είναι ο εξής:

 

Επιλέγεις την περιοχή του clip όπου θέλεις να επέμβεις (με το select tool είναι ο καλύτερος τρόπος και εννοείται το snap to grid στο off). Κατόπιν πας στο menu Process - Transpose. Στο tab που άνοιξε επιλέγεις transpose audio (αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο) και στο amount επιλέγεις ημιτόνια, + για πάνω, - για κάτω.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Επιλέγεις την περιοχή του clip όπου θέλεις να επέμβεις (με το select tool είναι ο καλύτερος τρόπος και εννοείται το snap to grid στο off). Κατόπιν πας στο menu Process - Transpose. Στο tab που άνοιξε επιλέγεις transpose audio (αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο) και στο amount επιλέγεις ημιτόνια, + για πάνω, - για κάτω.

 Ενωματάρχα μου😎, αυτό μάλλον το ξέρει...φαντάζομαι ζητάει κάτι πιο εξεζητημένο, πιο εύκολο, να πατάει ένα κουμπί (λαίμαι τώρα) και ως δια μαγείας να τα φέρνει εκεί που θέλει!

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, cigaret13 said:

να πατάει ένα κουμπί (λαίμαι τώρα) και ως δια μαγείας να τα φέρνει εκεί που θέλει!

 

Άμα γινότανε αυτό και ακουγότανε κι ωραία, τώρα θα ήμουν διάσημος τζαζ κιθαρίστας με απίστευτη δισκογραφία που δεν παίζει ποτέ live όμως.

  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Jazzjoker said:

Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψε κι ο Φώτης, το καλύτερο αποτέλεσμα θα το έχεις με edit και όχι πειράζοντας το υπάρχον audio. Παρόλα αυτά ο πιο απλός τρόπος να αλλάξεις pitch σε audio clip είναι ο εξής:

 

Επιλέγεις την περιοχή του clip όπου θέλεις να επέμβεις (με το select tool είναι ο καλύτερος τρόπος και εννοείται το snap to grid στο off). Κατόπιν πας στο menu Process - Transpose. Στο tab που άνοιξε επιλέγεις transpose audio (αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο) και στο amount επιλέγεις ημιτόνια, + για πάνω, - για κάτω.

θα το τσεκάρω, αν και μου φαίνεται ως διαδικασία πολύ πιό δύσκολη από αυτό που κάνει το cubase

thanks

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, cigaret13 said:

 Ενωματάρχα μου😎, αυτό μάλλον το ξέρει...φαντάζομαι ζητάει κάτι πιο εξεζητημένο, πιο εύκολο, να πατάει ένα κουμπί (λαίμαι τώρα) και ως δια μαγείας να τα φέρνει εκεί που θέλει!

βασικά θέλω ένα κουμπί που να έρχεται κάποιος άλλος και να παίζει αυτά που φαντάζομαι, αλλά μάλλον η επιστήμη δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βασικά θέλω ένα κουμπί που να έρχεται κάποιος άλλος και να παίζει αυτά που φαντάζομαι, αλλά μάλλον η επιστήμη δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ...

 Όποτε θες πάρε με τηλ. (τό'χεις...) και σε τρία τέταρτα θα είμαι εκεί!   Χωρίς πλάκα τώρα, είχα την εντύπωση ότι την "μέθοδο" του Σπύρου την ήξερες.... Αυτό κάνουν όλοι πριν ακόμα βγουν τα Daw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cigaret13 said:

 Όποτε θες πάρε με τηλ. (τό'χεις...) και σε τρία τέταρτα θα είμαι εκεί!   Χωρίς πλάκα τώρα, είχα την εντύπωση ότι την "μέθοδο" του Σπύρου την ήξερες.... Αυτό κάνουν όλοι πριν ακόμα βγουν τα Daw!

θα σε παρω για να πιουμε καφε. Και χεστα τα daws

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πως κάνουμε vari audio στο Sonar;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου