Προς το περιεχόμενο

Καρφί σε ενισχυτή με ενα κανάλι πως γίνεται?


BILLYSSS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 minutes ago, BILLYSSS said:

Kοιτα σε καποιους ενισχυτες εχεις καλα καθαρα, νομιζω κατανοητο, σε καποιους αλλους πολυ ωραια drive η gain

Ψαχνω μια λυση εναν τροπο  να εχω καθαρα καλα , και να μπορω να εχω και drive ηχους αλλα και gain ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ  ( εδω αν χρειαστει ενα πετελακι οκ η ενα booster ok )

τωρα αν χρειαζεται ενα κομματι wah wah ok no problem  αν χρειαζεται κατι αλλο οκ

 

Δηλαδή το πρώτο που έγραψες (κιθάρα - μονοκάναλος χωρίς πετάλια) αναιρείται.

 

Αν κατάλαβα καλά, ψάχνεις έναν ενισχυτή που να έχει καλά καθαρά, καλό cruch, αλλά και καλή βρωμιά.

Αρκετές οι επιλογές (όχι όμως και φθηνές).

 

Αν βάλεις από ένα κλιπάκι για καλό καθαρό, καλό drive και καλό gain, ως δείγμα για να καταλάβουμε και τι θεωρείς καλό ανά κατηγορία, ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δηλαδή το πρώτο που έγραψες (κιθάρα - μονοκάναλος χωρίς πετάλια) αναιρείται.

 

Αν κατάλαβα καλά, ψάχνεις έναν ενισχυτή που να έχει καλά καθαρά, καλό cruch, αλλά και καλή βρωμιά.

Αρκετές οι επιλογές.

 

Αν βάλεις από ένα κλιπάκι για καλό καθαρό, καλό drive και καλό gain, για να καταλάβουμε και τι θεωρείς καλό ανά κατηγορία, ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

Οχι δεν αναιρειται απλα ακουγωντας ολα αυτα απο τους φιλους εδω μεσα ειπα οκ αν χρειαζεται και καποιο πεταλακι οκ κανενα προβλημα . ισως αν χρειαστει να ειναι 2καναλος  παλι οκ

Οσο για τον ενισχυτη ουτος η αλλως καποια στιγμη οταν θα ειχα μια αποψη για το πως θα γινει θα εκανα κατι καποια αγορα

Οπως προαναφερα εχω και καποιος ενισχυτες αλλα δεν μου βγαινει  δεν καθαριζει τοσο ωστε να λεω εχω καθαρα  η το αντιθετο να εχω καλα βρωμικα

Ειδικα με διπλους μαγνητες δεν τα φερνω βολτα με τιποτα

Οπωσ ειπα ακουω αποψεις, πιθανον να κανω ΕΓΩ λαθος σε καποια πραματα. ΑΛΛΑ το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θελω πεταλιερα

Θελω τον ηχο απο τον ενισχυτη που θα  εχω επιλεξει  ΑΝ χρειαστει  καποια βοηθεια απο καποιο πεταλακι να τον σμπρωξει λιγο οκ δεν χαθηκε ο κοσμος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, BILLYSSS said:

Οπως προαναφερα εχω και καποιος ενισχυτες αλλα δεν μου βγαινει  δεν καθαριζει τοσο ωστε να λεω εχω καθαρα  η το αντιθετο να εχω καλα βρωμικα

Ειδικα με διπλους μαγνητες δεν τα φερνω βολτα με τιποτα

 

Μα γι' αυτό σου είπα να βάλεις ένα κλιπάκι (κομμάτι από το youtube) με καλό (κατά την γνώμη σου) καθαρό ήχο, ένα με καλό "drive", και ένα με καλό "gain", για να καταλάβουμε το γούστο σου.

Άλλος μπορεί πχ να σου πει ότι έχει καλό καθαρό (που σου το είπε) και καλό drive ο Marshall που έχεις και δεν σου αρέσει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BILLYSSS είπε

Eνοειται οτι ολα τα αλλα που χρειαζεται το προγγραμα θα υπαρχουν (π.χ wah wah ,Delay, οτι τελος παντων )

 

Γνωρίζεις ότι σε έναν μονοκαναλο ενισχυτη που έχεις τελικιασει , για να έχεις φυσικό drive  χωρίς πετάλια,το delay ,reverb και τα περισσότερα αλλά εφε που θα βάλεις μπροστά του ακούγονται ΧΑΛΙΑ μαύρα;

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι θες, το πρόβλημα σου είναι το ένα πετάλι drive αλλά δεν σε πειράζει το wah και το delay?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Γνωρίζεις ότι σε έναν μονοκαναλο ενισχυτη που έχεις τελικιασει , για να έχεις φυσικό drive  χωρίς πετάλια,το delay ,reverb και τα περισσότερα αλλά εφε που θα βάλεις μπροστά του ακούγονται ΧΑΛΙΑ μαύρα; 

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι θες, το πρόβλημα σου είναι το ένα πετάλι drive αλλά δεν σε πειράζει το wah και το delay?

οχι δεν το γνωριζω ,ακομα και αν εχει fx loop ?

δεν θελω πεταλιερα  πολυ εφφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, BILLYSSS said:

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ  ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ  ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΝΤΑΛ

Η ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΝΤΑΛΙΕΡΑ  (ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ , ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΚΡΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΑ ΕΦΦΕ ΚΤΛ  , ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ  ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ  ΟΘΟΝΗ ....... ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ RACK ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ADA ME MIDI ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ .... ΜΕΝΟΥ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΚΤΛΤΚΤΛ )

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΩΡΑ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ? ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΕΝΤΑΛ ? ΜΕ ΠΟΣΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΝΑ Η ΔΥΟ

ΠΟΣΑ WATT ? ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΕΝΤΑΛΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΧ     MARSHALL VINTAGE MODERN  50 WATT  1 KANALI (ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ) ,ΕΝΑΝ MARSHALL VALVESTATE S80 2 CHANNEL ME TON ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ  ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ

ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ  ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΕ ΚΑΤΙ  ΑΠΟ ΦΕΝΤΕΡ  1 Η 2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΩΝ ΗΧΩΝ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ  Η ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΕΣ ΕΧΩ ΚΙΘΑΡΕΣ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΓΝΗΤΗ  ΜΕ  ΤΟΝ ΔΙΠΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ ΗΧΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΩ ΣΤΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΥ

 

 

μπορείς να δοκιμάσεις και έναν Supro νομίζω ότι θα βρείς αρκετά καλό καθαρό κανάλι. Για τσέκαρε εδώ: https://suprousa.com/ και εδώ: https://www.musicpower.gr/el/proionta/mousika-organa/enischites-organon?view=MATRIX&page=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nestoras είπε

DD-2.

Ναι, χωρις αυτο πρεπει να εισαι πολυ μαγκας βιολιτζης για να σταθεις σε πανηγυρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BILLYSSS είπε

1.οχι δεν το γνωριζω ,ακομα και αν εχει fx loop ?

2.δεν θελω πεταλιερα  πολυ εφφε

 

 

1.Τι να σου κανει το effects loop αν ο μονοκαναλος ενισχυτης ειναι τερματισμενος?και παλι ενα παραμορφωμενο ΤΕΛΙΚΟ ενισχυτη θα βλεπει το σημα του εφε σου.

 

2.ε παρε τοτε 2-3 πεταλακια (ΜΟΝΟ εσυ ξερεις τι χρειαζεσαι μια και μονο εσυ ξερεις τι μουσικη παιζεις ) και καμε δουλεια 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου