Προς το περιεχόμενο

Καρφί σε ενισχυτή με ενα κανάλι πως γίνεται?


BILLYSSS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, BILLYSSS said:

Καλησπερα σε ολους  εχω  ενα θεματακι που με προβληματιζει πολυ καιρο και θα ηθελα  να με βοηθησετε

Yπαρχουν ενισχυτες με πολλα  γκαζια στα drive  , επισης με πολυ ωραια καθαρα  , με εφε, με 1 καναλι , με 2 , με τρια  κτλ κτλ

Tωρα φτανω στο προβλημα μου  σε ενισχυτες με ενα καναλι  πως παιζεις?

Ας πουμε παιζεις σε ενα μαγαζακι και εχεις ενα list με κομματια  ξεκινας το ενα εχει καθαρα μερη και drive  πως γινετε να το κανεις αυτο με ενα καναλι ενισχυτη και χωρις καποιο πενταλι (drive )

 Θα προτιμουσα να μην μπλεξω με ΠΕΝΤΑΛΙΑ ,ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ τωρα σε αυτην την φαση για να μπορεσω να καταλαβω πως γινεται .

ΚΑΡΦΙ σε εναν ενισχυτη με ενα καναλι πως γινεται ??

 

 

 

 

παίζεις με το volume της κιθάρας. Δεν θα βγάλεις ποτέ κρυστάλλινο ήχο, πάντα θα υπάρχει ένα γρέζι αλλά δεν θα έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, BILLYSSS είπε

Θα προτιμουσα να μην μπλεξω με ΠΕΝΤΑΛΙΑ ,ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ τωρα σε αυτην την φαση για να μπορεσω να καταλαβω πως γινεται .

ΚΑΡΦΙ σε εναν ενισχυτη με ενα καναλι πως γινεται ??

 

 

 

Εντάξει ο άνθρωπος είπε ότι δεν θέλει πεταλιέρα...
Τώρα πώς φτάσαμε να του προτείνουμε 4-cable-method ΚΑΙ πεταλιέρα :classic_rolleyes: και πετάλια Morley που -ειδικα΄το volume /wah ζυγίζει όσο η κιθάρα του :classic_biggrin:, είναι απορίας άξιον!
Και πριν βιαστείτε να πείτε, ότι κι εγώ έπραξα το ίδιο, εγώ ο καημένος κάποιο mini pedal του πρότεινα (που έχει μέγεθος μικρότερο από κινητό και χωράει στην τσέπη) και ένα έξτρα καλώδιο , που ούτως ή άλλως θα πρέπει να έχει...   

image.png.749e56efed90bb419da211ff8338b460.png

 

Άσχετο-σχετικό: φίλε Bilysss, με τι tuner κουρδίζεις την κιθάρα; Όχι πετάλι να υποθέσω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Εντάξει ο άνθρωπος είπε ότι δεν θέλει πεταλιέρα...
Τώρα πώς φτάσαμε να του προτείνουμε 4-cable-method ΚΑΙ πεταλιέρα

Φτασαμε εκει γιατι μιλαει γιαυτην την περιπτωση και μαλλον θα σου ξεφυγε
 

12 ώρες πριν, BILLYSSS είπε

Μιλαω για καποιον που παιζει με μια μπαντα live  σε μαγαζακια μπαρακια ξενοδοχεια καραβια κτλ  και παιζει την μια στιγμη BEATLES μετα παει σε SANTANA μετα παιζει LOUIS AMSTRONG  μετα BOBB MORLEY  ενδιαμεσα καποιο COUNTRY κομματακι  το γυρνανε σε CLAPTON  και σε περισσοτερο σκληρα  με gain    guns n roses κτλ κτλ

ισως το περιεγραψα και λιγο μαλακα καποιεσ στιγμεσ υπαρχουν απο  ΒΑΛΣ αλλα υπαρχουν και GARY MOORE

Μιλαει για επαγγελματια λοιπον που θα κληθει να παιξει τα παντα και μια πεταλιερα προσομοιωσης με 4C (απο τη στιγμη που μιλαει και για ενισχυτη) ειναι πιο ανετη στο κουβαλημα (αλλα και πιο οικονομικη αν το παει εκει ο φιλος) απο μια πεταλιερα φορτωμενη με ολα τα πεταλια που θα χρειαζοταν αυτη η περιπτωση.

Κατα τα αλλα στο ποστ μου, του εδωσα κι αλλες αν οχι ολες τις επιλογες, που θα μπορουσε να εχει ως επαγγελματιας, αν και δεν θα επρεπε γιατι αυτα πληρωνεις (εμμεσα ή αμεσα) για να τα μαθεις.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολλά και τόσο διαφορετικά παιξίματα μεταξύ τους με έναν ενισχυτή, ένα πετάλι και μία κιθάρα δε βγαίνουν. Εκτός αν μιλάμε για κάναν τρελαμένο τύπου Govan που μπορεί να παίξει τα πάντα και με 1 αφρικανικό μονόχορδο καρφί στο στερεοφωνικό του θείου μου από το χωριό.

 

Santana, Beatles, Clapton, Gary Moore και στο καπάκι country χωρίς 2 ενισχυτές και 2 διαφορετικά πολυπέταλα pedalboards δε βγαίνει. Η εναλλακτική λύση ενός preamp modeler τύπου Axe Fx - Atomic - Helix εννοείται πως είναι πιο εύκολη, πιο ελαφριά και πιο πολυδιάστατη, αλλά δε ζητάς αυτό.

 

Εν ολίγοις, για μένα είναι αδύνατο αυτό που ζητάς.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Φτασαμε εκει γιατι μιλαει γιαυτην την περιπτωση και μαλλον θα σου ξεφυγε
 


Τι να μου ξεφύγει; Το ΒΟΒΒ MORLEY που αναφέρει είναι ο Bob Marley Σπύρο, όχι τα πετάλια Morley. :classic_rolleyes:

Kαι για πεταλιέρα, δεν βρίσκω πουθενά να λέει μια λέξη (μπορώ να κάνω λάθος βέβαια).

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Για την ευελιξία ενός ψηφιακού πολυμηχανήματος ήχου εννοώ.  Αλλά νομίζω ότι δεν είναι αυτό που θέλει. Ούτε με δυο ούτε με τέσσερα καλώδια.
Θα μου πεις τώρα, με τι sustain θα παίξει Gary Moore ή Santana σε ενισχυτή που έχει μόνο καθαρό κανάλι; Αλλά τι ξέρω εγώ από μουσική σε καράβια και ξενοδοχεία; :classic_biggrin:

 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ  ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ  ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΝΤΑΛ

Η ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΝΤΑΛΙΕΡΑ  (ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ , ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΚΡΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΑ ΕΦΦΕ ΚΤΛ  , ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ  ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ  ΟΘΟΝΗ ....... ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ RACK ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ADA ME MIDI ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ .... ΜΕΝΟΥ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΚΤΛΤΚΤΛ )

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΩΡΑ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ? ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΕΝΤΑΛ ? ΜΕ ΠΟΣΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΝΑ Η ΔΥΟ

ΠΟΣΑ WATT ? ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΕΝΤΑΛΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΧ     MARSHALL VINTAGE MODERN  50 WATT  1 KANALI (ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ) ,ΕΝΑΝ MARSHALL VALVESTATE S80 2 CHANNEL ME TON ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ  ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ

ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ  ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΕ ΚΑΤΙ  ΑΠΟ ΦΕΝΤΕΡ  1 Η 2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΩΝ ΗΧΩΝ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ  Η ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΕΣ ΕΧΩ ΚΙΘΑΡΕΣ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΓΝΗΤΗ  ΜΕ  ΤΟΝ ΔΙΠΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ ΗΧΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΩ ΣΤΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΥ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Εν ολίγοις, για μένα είναι αδύνατο αυτό που ζητάς.

Καλα αδυνατον δεν ειναι (γιατι εχω παει σε προβα τετοιας δουλειας μονο με την κιθαρα μου και ο μαεστρος εψαχνε να βρει που εχω τοποθετημενη την πεταλιερα), αλλα δεν ειναι και η επαγγελματικα ενδεδειγμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Καλα αδυνατον δεν ειναι (γιατι εχω παει σε προβα τετοιας δουλειας μονο με την κιθαρα μου και ο μαεστρος εψαχνε να βρει που εχω τοποθετημενη την πεταλιερα), αλλα δεν ειναι και η επαγγελματικα ενδεδειγμενη.

 

Σπύρο πέρα από εξαιρετικός παίκτης, είσαι και πολύ έμπειρος και ξέρεις πώς να πάρεις ήχο από τα εργαλεία σου. Μία μέση περίπτωση με μία Strat/LP και έναν ενισχυτή με 1 κανάλι και 1 πετάλι στο χέρι δε βγάζει πάνω από 5 ήχους. Το ξέρεις, το ξέρω και το ξέρουν και όλοι που συμμετέχουν στη συζήτηση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BILLYSSS είπε

...ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ  ΟΘΟΝΗ .......

Δεν σε βλεπω να προκοβεις ως επαγγελματιας.

Αν και πως εχει γινει η δουλεια, ολα ειναι δυνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου