Προς το περιεχόμενο

Εργαλεία και υλικά για μικρο-επισκευές


ThisIsSparta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Noiz!

 

Μετά από κάποιο καιρό ανενεργής παρουσίας στο forum επανέρχομαι με ερώτηση:

θέλω να μάθω πως να κάνω μικρό-επισκευές/τροποποιήσεις στις κιθάρες μου όταν κατά καιρούς χρειάζεται. Μιλάω για απλά πράγματα και κυρίως στα ηλεκτρικά, όπως το να μπορώ να αλλάξω κανά χαλασμένο switch, input jack, μαγνήτες, να πειραματιστώ με διαφορετικές συνδεσμολογίες (παράλληλα, σε σειρά) κτλ. Σε γενικές γραμμές οτιδήποτε δεν έχει να κάνει με επέμβαση στα ξύλα της κιθάρας.

Γενικα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με κολλητήρια κτλ αλλά πιστεύω ότι με λίγο εξάσκηση θα τα καταφέρω. Με το σετάρισμα στις κιθάρες τα πάω καλά (να ναι καλά ο Superfunk με το guide του και το YouTube).

 

Όποτε η ερώτηση είναι:

δεδομενου ότι δεν έχω τίποτα από εργαλεία για όλα αυτά, τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω ;

Σιγουρα Soldering iron, καλάι, πολύμετρο...είναι κάτι άλλο; Και σε αυτά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο στα χαρακτηριστικά τους ή απλά τσιμπάω ένα σετ από Amazon πχ (δεν μένω Ελλάδα πια, όποτε παραπομπές σε Ελληνικά μαγαζιά δεν θα βοηθήσουν ιδιαίτερα :classic_smile: ).

Τα καλώδια για τα εσωτερικά ηλεκτρικά είναι συγκεκριμένα;

 

 

Επίσης σκέφτομαι να πάρω μια όσο πιο φτηνή κιθάρα γίνεται για να τα μάθω εκει πρώτα πριν τα δοκιμάσω στις κανονικές μου, ή εναλλακτικά κάποιο kit ώστε να το φτιάξω μόνος μου και να μάθω εκει χωρίς να με νοιάζει το αποτέλεσμα. Πέρα από διαφορετικές συνδεσμολογίες μαγνητων και routing στο σώμα έχουν διαφορές strat/tele/Lp style για αυτό που θέλω να μάθω; Θα μου κάνει διαφορά σε κάτι; (παίζω κυρίως Strat)

 

 

Γενικά από ότι καταλάβατε δεν έχω ιδέα από αυτά (ακόμα), οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!

 

Thanks!!

:classic_smile:

 

 

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ειναι να προμηθευτείς τα βασικά εργαλεία για να μπορείς να κάνεις τις δοκιμές που επιθυμείς 

ρίξε μια ματιά σε σάιτ ειδικά για κιθάρες για τα απαραίτητα εξαρτήματα πχ stewmac αν είσαι απέναντι ή πχ Rockinger αν είσαι στην από δω μεριά το Ατλαντικού

κιθάρα για δοκιμές δεν χρειάζεται να πάρεις θα κάνεις τις δοκιμές σου στις δικιές σου με χωρίς φόβο και πάθος

καλή επιτυχία και να σκεφτείς ότι έχεις ολόκληρο noiz για βοήθεια😎

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/11/2019 at 2:09 PM, ThisIsSparta said:

Καλησπέρα Noiz!

 

Μετά από κάποιο καιρό ανενεργής παρουσίας στο forum επανέρχομαι με ερώτηση:

θέλω να μάθω πως να κάνω μικρό-επισκευές/τροποποιήσεις στις κιθάρες μου όταν κατά καιρούς χρειάζεται. Μιλάω για απλά πράγματα και κυρίως στα ηλεκτρικά, όπως το να μπορώ να αλλάξω κανά χαλασμένο switch, input jack, μαγνήτες, να πειραματιστώ με διαφορετικές συνδεσμολογίες (παράλληλα, σε σειρά) κτλ. Σε γενικές γραμμές οτιδήποτε δεν έχει να κάνει με επέμβαση στα ξύλα της κιθάρας.

Γενικα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με κολλητήρια κτλ αλλά πιστεύω ότι με λίγο εξάσκηση θα τα καταφέρω. Με το σετάρισμα στις κιθάρες τα πάω καλά (να ναι καλά ο Superfunk με το guide του και το YouTube).

 

Όποτε η ερώτηση είναι:

δεδομενου ότι δεν έχω τίποτα από εργαλεία για όλα αυτά, τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω ;

Σιγουρα Soldering iron, καλάι, πολύμετρο...είναι κάτι άλλο; Και σε αυτά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο στα χαρακτηριστικά τους ή απλά τσιμπάω ένα σετ από Amazon πχ (δεν μένω Ελλάδα πια, όποτε παραπομπές σε Ελληνικά μαγαζιά δεν θα βοηθήσουν ιδιαίτερα :classic_smile: ).

Τα καλώδια για τα εσωτερικά ηλεκτρικά είναι συγκεκριμένα;

 

 

Επίσης σκέφτομαι να πάρω μια όσο πιο φτηνή κιθάρα γίνεται για να τα μάθω εκει πρώτα πριν τα δοκιμάσω στις κανονικές μου, ή εναλλακτικά κάποιο kit ώστε να το φτιάξω μόνος μου και να μάθω εκει χωρίς να με νοιάζει το αποτέλεσμα. Πέρα από διαφορετικές συνδεσμολογίες μαγνητων και routing στο σώμα έχουν διαφορές strat/tele/Lp style για αυτό που θέλω να μάθω; Θα μου κάνει διαφορά σε κάτι; (παίζω κυρίως Strat)

 

 

Γενικά από ότι καταλάβατε δεν έχω ιδέα από αυτά (ακόμα), οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!

 

Thanks!!

:classic_smile:

 

 

 

 

Καλημέρα. Όσον αφορά τα ηλεκτρικά της κιθάρας, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα κολλητήρι με μεταβαλλόμενη ένταση, διότι τα απλά πιάνουν μια μέγιστη θερμοκρασία, που μπορεί να μη σου κάνει σε ευαίσθητες κολλήσεις π.χ. γειώσεις σε ποτενσιόμετρα, τα οποία καίγονται σχετικά εύκολα. Πολύμετρο σε πρώτη φάση πιστεύω δε σου χρειάζεται. Ίσως μια τρόμπα αναρρόφησης καλάι, σε περίπτωση που κάπου υπάρχει περίσσιο καλάι και θέλεις να το αφαιρέσεις. Επίσης το καλάι χωρίς μόλυβδο είναι δυσκολότερο στην επεξεργασία. Μιας και αναφέρεσαι σε διαφορετικές κιθάρες, μια χρήσιμη πληροφορία για τους humbuckers που έχουν περαιτέρω παραπάνω από 2 καλώδια σύνδεσης (πέρα από το hot και τη γείωση), καλό να έχεις υπόψιν σου ότι τα χρώματα μπορεί να είναι διαφορετικά από εταιρεία σε εταιρεία

http://www.planetz.com/humbucker-wiring/

Επεξεργασμένο από Ledge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, τελικά πήρα από amazon ένα σετάκι που έχει όλα τα εργαλεία μέσα (κολλητήρι με μεταβαλλόμενη ένταση, πολύμετρο, τρόμπα αναρρόφησης, τσιμπίδες, καλάι, ....).

Επίσης τσίμπησα και από thomann ένα σετάκι tele με σκοπό να το στήσω από την αρχή μόνος μου και να μάθω εκεί τα πάντα. Δεν περιμένω να γίνει καμιά τρομερή κιθάρα αλλά θα έχει την πλάκα του.

Θα επανέλθω με πρόοδο όταν τα παραλλάβω!

 

@Ledge ευχαριστώ για το tip, πολύ χρήσιμο!

 

 

  • Like 1

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετάκι tele είναι πολύ καλό για τον σκοπό που το πήρες και μπορεί να βγάλει μια αξιοπρεπή κιθάρα ΑΛΛΑ έχει ένα σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να το ξέρεις για να μη σε προβληματίσει αργότερα και νομίζεις ότι κάτι δεν κάνεις καλά.

Εμένα με τρέλανε για κανα δυο μέρες αλλά μετά βρήκα τι γίνεται και "αγάπησα την κιθάρα μου με τα ελαττώματά της".

 

Το μανίκι είναι πολύ ευαίσθητα ελαστικό. Ό,τι το ακουμπάει, η ελάχιστη πίεση, αλλάζει την απόσταση nut - γέφυρας, είτε θετικά, είτε αρνητικά, ανάλογα από που έρχεται η πίεση. 

 

Εντάξει σε όλες τις κιθάρες τα μανίκια είναι more or less ελαστικά με την κατάλληλη πίεση (βλεπε divebomb effects με Les Paul) αλλά εδώ μιλάμε ότι είναι ελαστικό με το βάρος του χεριού που παίζει συγχορδίες. Συνεπώς, όταν παίζεις μια ανοιχτή χορδή με το χέρι σου να ακουμπάει το μανίκι (π.χ. όταν παίζεις μια συγχορδία με ανοιχτές χορδές) ακούγεται πιο sharp από όταν δεν ακουμπάει τίποτα το μανίκι.

 

Εγώ στη δική μου ζήτησα αλλαγή στο μανίκι, αφού έστειλα βίντεο που αποδείκνυε τι γινόταν. Μου έστειλαν δεύτερο μανίκι δωρεάν αλλά δεν μπορώ να πω ότι βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, RayDTutto said:

Το σετάκι tele είναι πολύ καλό για τον σκοπό που το πήρες και μπορεί να βγάλει μια αξιοπρεπή κιθάρα ΑΛΛΑ έχει ένα σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να το ξέρεις για να μη σε προβληματίσει αργότερα και νομίζεις ότι κάτι δεν κάνεις καλά.

Εμένα με τρέλανε για κανα δυο μέρες αλλά μετά βρήκα τι γίνεται και "αγάπησα την κιθάρα μου με τα ελαττώματά της".

Ναι, το ξέρω, δεν είναι για να τρελαίνεσαι. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω λεπτομερώς. Το ίδιο έπαθα κι εγώ με τη γυναίκα μου. Α, ναι, σόρι, κιόλας. Λάθος δωμάτιο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, RayDTutto said:

Το σετάκι tele είναι πολύ καλό για τον σκοπό που το πήρες και μπορεί να βγάλει μια αξιοπρεπή κιθάρα ΑΛΛΑ έχει ένα σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να το ξέρεις για να μη σε προβληματίσει αργότερα και νομίζεις ότι κάτι δεν κάνεις καλά.

Εμένα με τρέλανε για κανα δυο μέρες αλλά μετά βρήκα τι γίνεται και "αγάπησα την κιθάρα μου με τα ελαττώματά της".

 

Το μανίκι είναι πολύ ευαίσθητα ελαστικό. Ό,τι το ακουμπάει, η ελάχιστη πίεση, αλλάζει την απόσταση nut - γέφυρας, είτε θετικά, είτε αρνητικά, ανάλογα από που έρχεται η πίεση. 

 

Εντάξει σε όλες τις κιθάρες τα μανίκια είναι more or less ελαστικά με την κατάλληλη πίεση (βλεπε divebomb effects με Les Paul) αλλά εδώ μιλάμε ότι είναι ελαστικό με το βάρος του χεριού που παίζει συγχορδίες. Συνεπώς, όταν παίζεις μια ανοιχτή χορδή με το χέρι σου να ακουμπάει το μανίκι (π.χ. όταν παίζεις μια συγχορδία με ανοιχτές χορδές) ακούγεται πιο sharp από όταν δεν ακουμπάει τίποτα το μανίκι.

 

Εγώ στη δική μου ζήτησα αλλαγή στο μανίκι, αφού έστειλα βίντεο που αποδείκνυε τι γινόταν. Μου έστειλαν δεύτερο μανίκι δωρεάν αλλά δεν μπορώ να πω ότι βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση.

 

 

Thanks, χρήσιμη πληροφορία! 🙂

Βασικά ο λόγος που πήρα το σετάκι είναι μόνο και μόνο για να μπορώ να παίξω και να μάθω DYI χωρίς τύψεις. Τώρα αν βγει και μια κιθάρα που μπορεί να παίξει και κανα τραγουδάκι, οκ είναι απλά ένα bonus. Δεν έχω σκοπό να την βγάλω σε πρόβα ή live, έχω άλλες για αυτό το σκοπό ! :classic_biggrin:

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ναι κι εγώ για αυτό το πήρα. Αλλά τελικά παίζω αρκετά με την κιθάρα αυτή. Σπίτι πάντα.

Τώρα θέλω να την βάψω σε κανα ωραίο περίεργο σχέδιο.

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου