Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για 4 ηχεία (χρήση με laptop)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα, θέλω να κάνω στον πατέρα μου δώρο έναν ενισχυτή ώστε να ακούει από εκεί ό,τι μουσική παίζει στον υπολογιστή του, είτε για ταινίες, κλπ. Αυτή τη στιγμή το setup του είναι:

 

Laptop - TV (με hdmi) - ηχεία τηλεόρασης

 

Πρόσφατα αγόρασε κάτι ηχεία home cinema, 4 σε αριθμό. Ψάχνω λοιπόν έναν ενισχυτή για αυτό το setup μέχρι 200 ευρώ. Προϋπόθεση να έχει 4 outs εννοείται. 

 

Έχει κανείς τίποτα να προτείνει; 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σόι home cinema με 4 ηχεία είναι αυτά? Δηλαδή τι κωδικοποίησης σήμα θα πάρουν?

οι ενισχυτές home cinema στο πιό κλασικό configuration είναι 5.1.

Τελος πάντων υπάρχουν πολλοί στην κατηγορία που ζητάς, και όλοι πάνω κάτω κάνουν την ίδια δουλειά. Πάρε έναν 5.1 και δεν θα συνδέσεις το κεντρικό και το σαμπ.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν κατάλαβες, αλλά το θέμα είναι τι θα δώσεις στον ενισχυτή και τα ηχεία.

Πχ κλασικά στο στέρεο έχεις 2 ηχεία 2 ενισχυτές.

Αλλά όλη η γνωστή μας μουσική έχει 2 κανάλια δεξί αριστερό.

Δίνεις και ακούς.

Ο πατέρας σου γιατί έχει 4 ηχεία?

4 χρησιμοποιούνταν μόνο στην δεκαετία του 1970 για τετραφωνία. Και υπήρχαν ανάλογοι δίσκοι που έδιναν 4 κανάλια.

Όμως αυτό δεν ισχύει σήμερα.

Σήμερα ή έχεις στέρεο 2.0 ή dolby, dts κλπ 5.1 ή 7.1 και υπάρχουν ανάλογοι δίσκοι με 5 κανάλια και σαμπ κλπ.

Αν ο πατέρας σου ακούει συνηθισμένη δικάναλη μουσική του περισσεύουν 2 ηχεία.

Τώρα αν πάρει 5.1 ενισχυτή και συνδέσει τα 4 μπορεί να ακούσει προσομοιώσεις για 4 ηχεία (αν και πάλι κανονικά χρειάζονται 5).

Πιό σωστό είναι να πάρει τουλάχιστον 1 ηχείο ακόμα και να ακούει 5.0 (δηλαδή χωρίς το σαμπ), αλλά πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα dvd και να ακούει δισκάκια κωδικοποιημένα σε 5.1

 

Αλλιώς τα 2 επι πλέον είναι άχρηστα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν είχα ιδέα! Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι έχει κάνει και πού τα βρήκε τα 4 ηχεία :classic_laugh: Αυτό που υποθέτω πριν πάω από εκεί και δω το setup που πάει να φτιάξει είναι ότι είχε 2 ηχεία και πήρε άλλα 2 και θέλει να τα χρησιμοποιεί ταυτόχρονα.

 

Μόλις μάθω περισσότερα θα επανέλθω, έχει ψωμί η ιστορία τελικά.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εάν δεν αξίζουν τα ηχεία (δεν μας είπες περί τίνος πρόκειται...) πες του να πάρει ένα ακόμα για ρόλο center και θα σου πούμε για ενισχυτές, πολυκάναλους εννοείτε..... για sub woofer βλέπουμε στην συνέχεια. Όλα αυτά βέβαια για θέαση ταινιών.  Εναλλακτικά του δίνεις την κάρτα ήχου σου (φυσικά εσύ παίρνεις καινούρια...😉) την συνδέεις με το λάπτοπ του και από κει με ένα τύπου Υ καλώδιο συνδέει τα ηχεία.     Εάν αξίζουν πάμε αλλού! 

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα μάθω λεπτομέρειες για το setup, γιατί έτσι όπως μου τα λέτε έχω την εντύπωση ότι τσάμπα παιδεύεται και τσάμπα κοιτάει συγκεκριμένα πράγματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Θα μάθω λεπτομέρειες για το setup, γιατί έτσι όπως μου τα λέτε έχω την εντύπωση ότι τσάμπα παιδεύεται και τσάμπα κοιτάει συγκεκριμένα πράγματα.

 

αν έχει θέσει "ποιοτικά" κριτήρια περί "πολυκάναλης" ακρόασης (όπως προείπαν και οι φίλοι μας) μέσω των διάφορων dolby και DTS surround formats, όντως "τσάμπα παιδεύεται"... αν όχι μπορεί να βρει έναν οποιοδήποτε στερεοφωνικό ενισχυτή με εξόδους Α και Β ζευγαριών ηχείων με knob που θα επιτρέπει την ταυτόχρονη ακρόασή τους (εννοείται να ταιριάζει στα χαρακτηριστικά τους σε ohm και watt), ώστε να τα συνδέσει και ακούγοντας στο λεγόμενο stereo x2 να ναι ευτυχής (αν αυτό είναι ο καημός του έστω και παρωχημένο) ...😉

 

590409945_NoizNpaptips001.thumb.jpg.db4709d727a738c52d1c17c04d734324.jpg

 

αν τα ηχεία δεν είναι πολύ "καλά" ας ψάξει για παλιούς μεταχειρισμένους σε καλή κατάσταση... σε επώνυμες μάρκες όπως Denon, Marantz, Pioneer, Sony, Yamaha κλπ ακόμα και εικοσασετίας, μπορεί να βρει πολύ καλές ευκαιρίες και με αξιόλογο ήχο...

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου