Προς το περιεχόμενο

Spyros Delta & Mat Black - Holy Diver (Dio)


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, otto## είπε

Σπύρο ότι η προσπάθεια ειναι πολλη καλη το είπαμε. Ο Ντιο ειναι (ηταν) ο Ντιο.

 

Υπάρχουν κάποια σημεια στην ηχογράφηση που η άρθρωση δεν είναι καλή. Δηλαδή χάνω λέξεις. Δε το λέω με ύφος κριτή απλα λεω αυτο που εγω προσωπικά ακούω. Προφανώς δε το ηχογραφησατε για να το βγάλετε cd cover αλλα απο αγαπη για τη μουσική. Για αυτο το σκοπό ειναι πολυ καλο. Αλλα επειδη το επίπεδο που παίζεις κιθαρα ειναι πολυ υψηλό, η διαφορά ακουγεται σε αυτό το δείγμα.

 

Είναι η προσωπική μου άποψη για αυτο το μεμονωμένο κομμάτι. Ελπίζω να υπάρχει χώρος για καλοπροαίρετη κριτική από απλούς ακροατές.

Μπορεις να μου πεις καποια σημεια που χανεις λεξεις?
Ετσι απο περιεργεια, πως μας ξεφυγαν.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Spyros Delta said:

Μπορεις να μου πεις καποια σημεια που χανεις λεξεις?
Ετσι απο περιεργεια, πως μας ξεφυγαν.

με γρήγορο άκουσμα ψιλοτυχαιο μετα το 1.15 εκει στο shining diamonds. Μπορώ να σου και αλλα σημεία αλλα πρέπει να το σταματάω και ξεκινάω συνεχώς και δεν είναι και το πιο εύκολο απο το κινητό στις 2.00. Αν εσυ ακους μια αρτια φωνητική απόδοση εγώ πάω πάσο διοτι δεν εχω κανενα κέρδος απο αυτή τη συζήτηση.

 

Επειδή διακρίνω και μια μικρή ειρωνεία στο τέλος, μετάνιωσα που έγραψα την άποψη μου. Γενικα δεν είναι κακο να μην ακούγονται μονο εκθειαστικα σχόλια. 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, otto## είπε

με γρήγορο άκουσμα ψιλοτυχαιο μετα το 1.15 εκει στο shining diamonds. Μπορώ να σου και αλλα σημεία αλλα πρέπει να το σταματάω και ξεκινάω συνεχώς και δεν είναι και το πιο εύκολο απο το κινητό στις 2.00. Αν εσυ ακους μια αρτια φωνητική απόδοση εγώ πάω πάσο διοτι δεν εχω κανενα κέρδος απο αυτή τη συζήτηση.

 

Επειδή διακρίνω και μια μικρή ειρωνεία στο τέλος, μετάνιωσα που έγραψα την άποψη μου. Γενικα δεν είναι κακο να μην ακούγονται μονο εκθειαστικα σχόλια. 

Δεν ζηταω μονο εκθειαστικα σχολια. Ο Νεστορας πχ ειπε οτι την ακουει που φαλτσαρει , συμφωνησα και εξηγησα.

Αλλα οταν οσοι αγγλοφωνοι μιλανε μαζι της δεν καταλαβανουν οτι ειναι Ελληνιδα και μου λες για την προφορα της, μου φαινεται καπως.

Σιγουρα καποιες λεξεις τραγουδιστα δεν θα βγουν οπως μιλαμε (και ο Dio αν ακουσεις καποιες λεξεις τις λεει καπως), αλλα απο αυτο μεχρι το να πουμε οτι απο το τραγουδι μας εκανε εντυπωση η κακη προφορα (και καλυτερα να τραγουδησει Ελληνικα που ειπε ο αλλος), ειναι μακρυα κατα την αποψη μου.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Spyros Delta said:

Δεν ζηταω εκεθιαστικα σχολια.

Ο Νεστορας ειπε οτι την ακουει που φαλτσαρει και συμφωνησα.

Αλλα οταν οσοι αγγλοφωνοι μιλανε μαζι της δεν καταλαβανουν οτι ειναι Ελληνιδα και μου λες για την προφορα της, μου φαινεται καπως.

Σιγουρα καποιες λεξεις τραγουδιστα δεν θα βγουν οπως μιλαμε (και ο Dio αν ακουσεις καποιες λεξεις τις λεει καπως), αλλα απο αυτο μεχρι το να πουμε οτι μας εκανε εντυπωση απο το τραγουδι η κακη προφορα (και καλυτερα να τραγουδησει Ελληνικα που ειπε ο αλλος), ειναι μακρυα κατα την αποψη μου.

 

Σπύρο ειπα πουθενά να κόψει τα ξενα; Εγώ κρίνω μονο απο ενα μοναδικό κομμάτι και λεω την προσωπική μου άποψη. Ο Ντιο έχει ΤΕΛΕΙΑ άρθρωση σε αυτό το κομμάτι. Εγώ είπα λοιπον οτι η σύγκριση ειναι άνιση και άχρηστη μαλλον.

 

Φυσικά το ότι εμενα μου χτυπάει δε σημαίνει κάτι πανω απο αυτο. 

 

Όσο ακραίο ειναι να γράφεται ότι πρέπει να λεει μονο ελληνικά αλλο τοσο ακραίο ειναι και το "ειναι πιο καλο απο του Ντιο". 

 

Προσπαθώ να λέω την άποψή μου. Δεν ειρωνεύομαι και δε το παίζω ειδήμων οποτε τουλάχιστον ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. 20 άτομα μάξιμουμ εχουμε μεινει στο νοιζ ενεργά οποτε δε θα ήθελα να νοιωθω ότι πρέπει να λέω μονο θετικά ή να μη γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, rgxinap said:

αυτο με την δυσκολία μίμισης της βικτωριανής προφοράς λύνεται εύκολα (τραγουδάμε στα ελληνικά).

 

Σωστός, να βοηθήσω.:classic_biggrin:

 

Ιερός Δύτης


Ιερέ Δύτη,
βρισκόσουν πολύ καιρό μέσα στην θάλασσα του μεσονυχτίου.
Ω, τί θα απογίνω εγώ;
 
Καβάλησε την τίγρη.
Μπορείς να δεις τις ρίγες της, μα ξέρεις πως είναι καθαρή.
Μα, δεν βλέπεις τί εννοώ;
 
Πρέπει να φύγεις,
Ιερέ Δύτη.
 
Λαμπερά διαμάντια
σαν τα μάτια μιας γάτας μέσ΄στο μαύρο και μπλε.
Κάτι έρχεται για σένα.
 
Αγωνίσου για το πρωί.
Μπορείς να κρυφτείς στον ήλιο ώσπου να δεις το φως.
Ω, θα προσευχηθούμε να είναι εντάξει.
 
Πρέπει να φύγεις - φύγε!
 
Ανάμεσα στα βελούδινα ψέματα
υπάρχει μια αλήθεια, που είναι σκληρή σαν ατσάλι.
Το όραμα ποτέ δεν πεθαίνει.
Η ζωή είναι ένας ασταμάτητος τροχός.
 
Ιερέ Δύτη,
είσαι το αστέρι της μασκαράτας.
Δεν χρειάζεται να φαίνεσαι τόσο φοβισμένος.
 
Πήδα επάνω στη τίγρη,
μπορείς να νιώσεις τη καρδιά της, μα ξέρεις πως είναι μοχθηρή.
Κάποια φώτα δεν μπορούν να ειδωθούν ποτέ

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

 Ο Ντιο έχει ΤΕΛΕΙΑ άρθρωση σε αυτό το κομμάτι.

 

Όσο ακραίο ειναι να γράφεται ότι πρέπει να λεει μονο ελληνικά αλλο τοσο ακραίο ειναι και το "ειναι πιο καλο απο του Ντιο".

Δεν ειπε ομως κανεις οτι ειναι πιο καλο απο του Ντιο. Καποιος ειπε οτι πρεπει καλυτερα  να λεει Ελληνικα.

 

Δεν εχω ειδικα φωτα και καλη καμερα, δεν ειναι η φωνη κουρδισμενη σε καποια σημεια, αυτα ναι ΕΙΝΑΙ σχολια.

Τα υπολοιπα ειναι ναχαμεναλεγαμε.

 

Και ο Dio δεν το λεει παντα με την ιδια καλη αρθρωση και προφορα οπως στο δισκο.

Τραγουδαει. Δεν απαγγελει.

Σημασια εχει η ψυχη.

 

Ακου  πχ παρακατω και πες ποσες λεξεις εχει χασει ή τις λεει με κακη αρθρωση. (βαζω απο παλια, δεν σου βαζω τα τελευταια, γιατι ΟΚ)

Τον ακους να λεει?
Holy Diver
, you've been down too long in the midnight sea
Oh what's becoming of me
ή

Holy Liver, you've been down too long in the midland seen
Oh must becoming obey

 

 

Αν θες να βρεις βρισκεις. Πες δεν μου αρεσε το cover, μετα τον Dio κανενας. Συμφωνω και επαυξανω.
Αναμενομενο και μια χαρα ολα.
Tον ειδα Live το 2003 στο ARK, ενας χωρος που μονο για συναυλιες δεν ειναι (αντιλαλος απο τον απεναντι τοιχο κλπ) με ενα κιθαριστα (Graig Goldy) που οι μισοι απο το κοινο επαιζαν 100 φορες καλυτερα και παλι ηταν απο τις καλυτερες συναυλιες της ζωης μου.

Με το που βγηκε ο τοσοδουλης στη σκηνη και εκανε Α στο μικροφωνο, εφτανε. Μπορουσαμε να μαζεψουμε και να παμε σπιτια μας χορτασμενοι.

 

ΟΚ ενταξει δεν σου αρεσε γιατι δεν ηταν καλη η προφορα και η αρθρωση. Παμε παρακατω.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fusiongtr said:

 

Σωστός, να βοηθήσω.:classic_biggrin:

 

Ιερός Δύτης


Ιερέ Δύτη,
βρισκόσουν πολύ καιρό μέσα στην θάλασσα του μεσονυχτίου.
Ω, τί θα απογίνω εγώ;
 
Καβάλησε την τίγρη.
Μπορείς να δεις τις ρίγες της, μα ξέρεις πως είναι καθαρή.
Μα, δεν βλέπεις τί εννοώ;
 
Πρέπει να φύγεις,
Ιερέ Δύτη.
 
Λαμπερά διαμάντια
σαν τα μάτια μιας γάτας μέσ΄στο μαύρο και μπλε.
Κάτι έρχεται για σένα.
 
Αγωνίσου για το πρωί.
Μπορείς να κρυφτείς στον ήλιο ώσπου να δεις το φως.
Ω, θα προσευχηθούμε να είναι εντάξει.
 
Πρέπει να φύγεις - φύγε!
 
Ανάμεσα στα βελούδινα ψέματα
υπάρχει μια αλήθεια, που είναι σκληρή σαν ατσάλι.
Το όραμα ποτέ δεν πεθαίνει.
Η ζωή είναι ένας ασταμάτητος τροχός.
 
Ιερέ Δύτη,
είσαι το αστέρι της μασκαράτας.
Δεν χρειάζεται να φαίνεσαι τόσο φοβισμένος.
 
Πήδα επάνω στη τίγρη,
μπορείς να νιώσεις τη καρδιά της, μα ξέρεις πως είναι μοχθηρή.
Κάποια φώτα δεν μπορούν να ειδωθούν ποτέ

εμ....ειπα εγω οτι δεν υον χωνευω και μου την πεσανε....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Spyros Delta said:

(και καλυτερα να τραγουδησει Ελληνικα που ειπε ο αλλος), ειναι μακρυα κατα την αποψη μου.

 

λίγη ευγένια δεν βλάπτει, 1ον. Ακους εκεί "είπε ο άλλος"!!

2ον. Δεν έπιασες το νόημα αυτού που είπα. Προφανώς δεν ήταν καυστικό για την τραγουδίστρια, ούτε αναφέρονταν ειδικά στην τραγουδίστρια, αλλά γενικά στην υπερβολική τάση μιμητισμού σε σχέση με τα αγγλικά. Οκ είπαμε είναι η παγκόσμια γλώσσα αλλά δεν θα κάνουμε μαζικά και μετάγγιση αίματος... αυτό εννούσα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

λίγη ευγένια δεν βλάπτει, 1ον. Ακους εκεί "είπε ο άλλος"!!

2ον. Δεν έπιασες το νόημα αυτού που είπα. Προφανώς δεν ήταν καυστικό για την τραγουδίστρια, ούτε αναφέρονταν ειδικά στην τραγουδίστρια, αλλά γενικά στην υπερβολική τάσση μιμητισμού σε σχέση με τα αγγλικά. Οκ είπαμε είναι η παγκόσμια γλώσσα αλλά δεν θα κάνουμε μαζικά και μετάγγιση αίματος... αυτό εννούσα.

 

Είναι απόλυτα λογικό ότι κάποιος που θα τραγουδήσει στη ΜΗΤΡΙΚΗ του γλώσσα θα τραγουδήσει με μεγαλύτερη ΕΙΛΙΚΡΊΝΕΙΑ (αν έχει γράψει πρωτότυπο κομμάτι), άνεση, άρθρωση,φραζαρισμα και, φυσικά, προφορά.

 

Οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου,όχι για την κοπέλα μόνο αλλά και γενικά.

 

Από την άλλη όταν παίζεις διασκευές μοιραία κρινεσαι με benchmark το original ασθΜα .

 

Η κοπέλα btw είναι  πολύ καλή τραγουδίστρια.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου