Προς το περιεχόμενο

Σωστή σειρά κομματιών σε live


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Σπυρο, ειναι πολυ δυσκολη η δουλεια που κανεις. Βαρια και ανθυγιεινη. Το σοκ που τρωει οργανισμος μου και τα αυτια μου δεν αξιζουν τα 70 ευρω που περισσευουν.  Ασε που τρωω πιο πολλα στα ποτα. Και η καπνα ειναι σε αλλο επιπεδο. Δεν την παλευω γι' αυτο θα το κανουμε αραια και που τον χειμωνα.

 

Χιλιες φορες προτιμω οταν δεν επαιρνα χρηματα και επαιζα το καλοκαιρι σε εξωτερικο χωρο σχετικα νωρις.

Τα ποτα επρεπε να ειναι Free

Για την καπνα επρεπε να εχει εξαερισμο το καταστημα

Για τα αυτια υπαρχει αυτο https://www.thomann.de/gr/alpine_musicsafe_pro_silver_edition.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6IjIiLCJsYW5ndWFnZSI6ImVuIn0%3D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο καποιο σημειο δεν δεχομαι να με κερνα το μαγαζι. Μπορει να κερνω την παρεα μου αλλες φορες. Γενικως ειναι free.

 

Εξαερισμος υπαρχει, αλλα σε μικρο μαγαζι που καπνιζουν ολοι, δεν προλαβαινει να κανει και πολλα.

 

Με τις ωτοασπιδες που μου προτεινες θα μπορω να ακουω φωνη και την κιθαρα σωστα και να μην περνανε οι ψιλες συχνοτητες των drums? Θα εχω προστατευμενα αυτια χωρις ηχητικα θεματα? Σκεφτομασταν για ηλεκτρονικα drums (για μικρους κλειστους χωρους), οπου ειμαστε στριμωγμενοι, παρεα με μικρο ενισχυτη και ενδεχομενως in ear monitors. Και σε ανοιχτο χωρο, χρησιμοποιουμε τα φονικα εργαλεια των πολλων watt. Τι λες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, gkourmoul1 said:

Με τις ωτοασπιδες που μου προτεινες θα μπορω να ακουω φωνη και την κιθαρα σωστα και να μην περνανε οι ψιλες συχνοτητες των drums? Θα εχω προστατευμενα αυτια χωρις ηχητικα θεματα? Σκεφτομασταν για ηλεκτρονικα drums (για μικρους κλειστους χωρους), οπου ειμαστε στριμωγμενοι, παρεα με μικρο ενισχυτη και ενδεχομενως in ear monitors. Και σε ανοιχτο χωρο, χρησιμοποιουμε τα φονικα εργαλεια των πολλων watt. Τι λες?

 

Προσωπικά με έχουν βολέψει πάρα πολύ, με έχουν σώσει σε πολλές, ακόμα και άκυρες, περιπτώσεις και τις έχω πάντα μαζί μου όταν φεύγω από το σπίτι. Από άποψη ήχου επειδή τραγουδάς και επειδή κόβουν κυρίως τις υψηλές συχνότητες, μάλλον θα έχεις λίγο θέμα μέχρι να τις συνηθίσεις και να ξέρεις ότι ο ήχος δεν θα είναι τόσο καθαρός όσο υπόσχονται.

 

Πάντως κάποια στιγμή στο μέλλον πιστεύω θα καταλάβεις τη σημαντικότητά τους, είτε της πάρεις είτε όχι. Πριν λίγο καιρό αγόρασα και τις worksafe και βρήκα την ησυχία μου από τα πριόνια που παίζουν στο γυμναστήριο σε μη λογικές εντάσεις. Από μένα πάρτες χωρίς 2η σκέψη και να λες ευχαριστώ στο Σπύρο που στις πρότεινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα λεφτά τους ειναι πολυ καλές.

αν θέλεις να μη χάνουν τίποτα, θα τα χώσεις χοντρά σε σημείο να σκέφτεσαι μήπως συμφέρει να φτιάξω inear

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια! Θα τα χτυπησω για δοκιμη και βλεπουμε.

Για να ακουω σοϊκά φορωντας τα, θα πρεπει να παιζω σε κανονικα δυνατη ενταση, με μονιτορ κλπ?

Επισης, στο μισο μετρο αριστερα μου ειναι ο ντραμερ και λογω αδραναλινης βαρα. Ειναι αρκετες οι εν λογω ωτοασπιδες, ή μονο με ηλεκτρονικα τυμπανα σωζομαι?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Για να ακουω σοϊκά φορωντας τα, θα πρεπει να παιζω σε κανονικα δυνατη ενταση, με μονιτορ κλπ?
 

Επισης, στο μισο μετρο αριστερα μου ειναι ο ντραμερ και λογω αδραναλινης βαρα. Ειναι αρκετες οι εν λογω ωτοασπιδες, ή μονο με ηλεκτρονικα τυμπανα σωζομαι?

Ε ναι, οτι ακους, το ακους πιο χαμηλα. Οπως με τις απλες ωτοασπιδες, απλα οχι τοσο χαλια κοψιμο συχνοτητων.

 

Σωζεσαι. Το θεμα ειναι ομως οτι αν ειναι τα τυμπανα στο 10 και η κιθαρα στο 5, θα σου κατεβαζουν τα τυμπανα στο 5 και την κιθαρα στο 2. 🙂

 

Την ενταση στη σκηνη την ρυθμιζει το οργανο που εχει την μεγαλυτερη ενταση και δεν μπορει να χαμηλωσει. (δεν γραφω τα τυμπανα γιατι υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν μπορουν για διαφορους λογους να χαμηλωσουν άλλα οργανα)

Αν μπορει να ρυθμιστει η ενταση των τυμπανων, ολα μετα ειναι πιο ευκολα.

Η ενταση των τυμπανων ρυθμιζεται (εκτος απο τα χερια), ειτε με ηλεκτρονικα, ειτε με απομονωση πχ πλεξιγκλας.

Σε αυτη την περιπτωση ομως και αναλογα το χωρο, μπορει να χρειαστουν μικροφωνα.

 

ΥΓ Παντα λεω οτι μονιμο μελος μιας μπαντας, πρεπει να ειναι ενας ηχοληπτης και ενας φωτιστης.

Ηχο και φως "πουλαμε" στην τελικη.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Spyros Delta said:

 

 

Σωζεσαι. Το θεμα ειναι ομως οτι αν ειναι τα τυμπανα στο 10 και η κιθαρα στο 5, θα σου κατεβαζουν τα τυμπανα στο 5 και την κιθαρα στο 2. 🙂

 

Την ενταση στη σκηνη την ρυθμιζει το οργανο που εχει την μεγαλυτερη ενταση και δεν μπορει να χαμηλωσει. (δεν γραφω τα τυμπανα γιατι υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν μπορουν για διαφορους λογους να χαμηλωσουν άλλα οργανα)

Αν μπορει να ρυθμιστει η ενταση των τυμπανων, ολα μετα ειναι πιο ευκολα.

Η ενταση των τυμπανων ρυθμιζεται (εκτος απο τα χερια), ειτε με ηλεκτρονικα, ειτε με απομονωση πχ πλεξιγκλας.

Σε αυτη την περιπτωση ομως και αναλογα το χωρο, μπορει να χρειαστουν μικροφωνα.

 

ΥΓ Παντα λεω οτι μονιμο μελος μιας μπαντας, πρεπει να ειναι ενας ηχοληπτης και ενας φωτιστης.

Ηχο και φως "πουλαμε" στην τελικη.

 

Ισορροπημενος ειναι ο ηχος, τοσο μεταξυ μας, οσο και στο stage.  Βαρα ο ντραμερ, αλλα εχουμε τα watt και ξεπερναμε ανετα. Κατα την ηχογραφηση η καμερα ηταν στο ταβανι, και δεν επιανε τοσο τα ηχεια, για αυτο και ακουγονται κυριως τα ντραμς. Παιζω με μικροφωνο στην καμπινα, 2 μικροφωνα νομιζω ο ντραμερ, και line το μπασο.

 

Εγγραφεας tascam αγοραστηκε σημερα (για εικονα εχω gopro). Δεν θα σας ξαναταλαιπωρησω τα αυτια με τις ηχογραφησεις μου!

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου