Προς το περιεχόμενο

Σωστή σειρά κομματιών σε live


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/2/2019 στις 11:59 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

Έχει αδυναμίες, με κυριότερη το Soldier of fortune μετά το Billie jean.

Αυτό το Soldier of fortune μου φαίνεται δύσκολο να κολλήσει.

Είπαμε όμως, χοντρικά είναι.

Ελεος...2019 κι ακουτε αυτά???!!! Just to let you know.... η μουσικη εχει προχωρησει.... Βαλτε μυαλό, κωλο, δαχτυλα και σκεφτητε κατι. Κριμα.... (αυτα δεν τα ακουει ο κοσμος ποσο μαλλον να τα παιζεις....)

 

ELIAS "e-raptor" RAPTIS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, eliasraptis said:

αυτα δεν τα ακουει ο κοσμος...

 

 

Δεν είμαι αυτός που τα παίζει, αλλά .... θα ήθελες να πεις τι ακούει ο κόσμος?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, eliasraptis said:

Το να παιζεις διασκευες και να το δεις σαν ....."κανω καριερα" φαση ειναι (γνωμη μου) βαρετοτατο..... Οποτε αν ο στοχος σου ειναι να παιζεις μπροστα στους φιλους σου ενα καρο διασκευες, αλλα να θες το χειροκροτημα γιατι επαιξες "ιδιος ο .." τοτε φιλε μου εχεις πολυ μικρες προσδοκείες απο τη μουσική. 

 

 

Ευχαριστω για την ειλικρινη σου αποψη. Ειναι αληθεια οτι παιζω μουσικη καθαρα για την πλακα μου, σα χομπυ. Καριερα, παντως, δεν νομιζω να φτιαξω.

Επεσες, επισης, μεσα στο οτι δεν εχω πολλες ακομα προσδοκιες απο τη μουσικη. Και το οτι εχω καταφερει αυτο "θλιβερο" επιτευγμα, ηταν απλα ενα παιδικο ονειρο που πραγματοποιησα. Και εδω που ειμαι να μεινω και να σταματησω, δεν θα ειχα παραπονο. Ειναι σημαντικο να κανεις πραγματικοτητα τα (πολλες φορες παιδικα) ονειρα σου, και σου ευχομαι κατι αντιστοιχο, λιγοτερο "θλιβερο" βεβαια.

 

2 hours ago, eliasraptis said:

Θλιβερο να μην υπαρχει η "ανησυχια" η διαθεση για πειραματισμο αλλα το αναμασημα των ιδιων και των ιδιων 

 

Οι γνωσεις, οι ικανοτητες και ο χρονος που διαθετω στη μουσικη δεν μου επιτρεπουν να κανω κατι παραπανω, αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις. 

 

2 hours ago, eliasraptis said:

που ετσι κι αλλιως σε βολευει σε κανει να νιωθεις σπουδαιος.... Θλιβερό. (ιδιαιτερα σε νεα παιδιά),,,,

 

Σπουδαιος δε μπορω να πω οτι νιωθω παιζοντας μουσικη μπροστα σε φιλους και γνωστους. Σπουδαιος νιωθω σιγουρα με αλλα επιτευγματα που εχω καταφερει στη ζωη μου, οχι με αυτο. Πιο πολυ το βλεπω ως εκφραση και αναγκη εκτονωσης. Με κανει να αισθανομαι "νεο παιδι".

 

2 hours ago, eliasraptis said:

Ελεος...2019 κι ακουτε αυτά???!!! Just to let you know.... η μουσικη εχει προχωρησει.... Βαλτε μυαλό, κωλο, δαχτυλα και σκεφτητε κατι. Κριμα.... (αυτα δεν τα ακουει ο κοσμος ποσο μαλλον να τα παιζεις....)

 

 

2019 εχουμε?? Στην επαρχια που ζω, και ειδικα σε καποια χωρια, ο χρονος εχει παγωσει.

Αυτο με τον κωλο και τα δακτυλα μου αρεσει παντως. Μυαλο δεν εχουμε...

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, eliasraptis said:

Το να παιζεις διασκευες και να το δεις σαν ....."κανω καριερα" φαση ειναι (γνωμη μου) βαρετοτατο..... Οποτε αν ο στοχος σου ειναι να παιζεις μπροστα στους φιλους σου ενα καρο διασκευες, αλλα να θες το χειροκροτημα γιατι επαιξες "ιδιος ο .." τοτε φιλε μου εχεις πολυ μικρες προσδοκείες απο τη μουσική. Θλιβερο να μην υπαρχει η "ανησυχια" η διαθεση για πειραματισμο αλλα το αναμασημα των ιδιων και των ιδιων που ετσι κι αλλιως σε βολευει σε κανει να νιωθεις σπουδαιος.... Θλιβερό. (ιδιαιτερα σε νεα παιδιά),,,,

 

 

Διαφωνώ σε όλα. Ούτε όλοι θέλουν να κάνουν μουσική καριέρα, ούτε όλοι είναι συνθέτες, ούτε όλοι έχουν διάθεση/ικανότητα να πειραματιστούν/γράψουν κάτι δικό τους. Και δε θα πρέπει να πιεστεί κανένας να βγάλει κάτι original ούτε να αισθάνεται μειονεκτικά αν δεν μπορεί. Αν και όταν έρθει η στιγμή, θα εμφανιστεί η ανάγκη και θα είναι τόσο δυνατή που δε θα κρατιέται. Αλλά και ποτέ να μη γίνει αυτό, in my book που λένε και στο χωριό, δεν κατατάσσεσαι σε καμία "θλιβερή" κατηγορία.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Διαφωνώ σε όλα. Ούτε όλοι θέλουν να κάνουν μουσική καριέρα, ούτε όλοι είναι συνθέτες, ούτε όλοι έχουν διάθεση/ικανότητα να πειραματιστούν/γράψουν κάτι δικό τους. Και δε θα πρέπει να πιεστεί κανένας να βγάλει κάτι original ούτε να αισθάνεται μειονεκτικά αν δεν μπορεί. Αν και όταν έρθει η στιγμή, θα εμφανιστεί η ανάγκη και θα είναι τόσο δυνατή που δε θα κρατιέται. Αλλά και ποτέ να μη γίνει αυτό, in my book που λένε και στο χωριό, δεν κατατάσσεσαι σε καμία "θλιβερή" κατηγορία.

επισης...ολοι απο διασκευες ξεκινησαμε..πανω σε αυτες ψηθηκαμε.

Πανω σε αυτες ψηθηκε οποιοσδηποτε εχει να πει σε οποιοδηποτε οργανο.

Και εγω δεν συμφωνω με αυτο το ρεπερτοριο εν ετη 2019 αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν το εχω παιξει...καμια 300αρια φορες..

:classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και από μένα.

Φυσικά και το θέμα της μουσικής είναι κ υποκειμενικό.

Ο καθένας έχει την γνώμη του, τα ακούσματά του και τα όνειρά του πάνω σε αυτή σαν "οργανοπαίχτης".

Και επειδή κ εγώ συμπάσχω με τον ΟΡ, όντας τα τελευταία χρόνια μέλος σε μια cover band, και έχοντας μερικά λαιβ στο ενεργητικό μας, θεωρώ ολιγόν τι brutal την κριτική του και τους χαρακτηρισμούς του eliasraptis.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πορεύεται μουσικά με τα θέλω του και τα μπορώ του. Το τι γεμίζει τον καθένα είναι και πάλι υποκειμενικό κ δεν μπορεί να μπει ένα μέτρο συγκρισης σε αυτό.

Προσωπικά με ενδιαφέρει να υπάρχει γούστο, καλοπέραση και φυσικά πρόοδος μουσικά και παιχτικά. Το ίδιο θα αναζητούσα άσχετα με το αν έπαιζα covers ή ήμουν σε μια μπάντα που είχαμε δικιά μας μουσική.

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ρεπερτοριο ειναι ενα μικρο κομματι απο τη μουσικη που ακουμε γενικοτερα, αλλα απο ολοι απο καπου ξεκιναμε. Δεν ειχα την ευκαιρια να το κανω στα 18 μου, ωστε να εχω τωρα προχωρησει. Τελευταια 2ετια ασχολουμαι με το αθλημα.

 

Η επιλογη των κομματιων βασιζεται σε τρεις παραγοντες. Ο πρωτος ειναι να μπορω να το παιξω στην κιθαρα και να το τραγουδησω ταυτοχρονα (και να μπορουν και οι υπολοιπο φυσικα να το παιξουν). Αρα θα πρεπει να το "γνωριζω" σαν κομματι, αλλιως παιρνει πολυ χρονο. Ο δευτερος ειναι να μπορει να παιχτει μονο με κιθαρα/μπασο/τυμπανα. Ο τριτος ειναι το ποσο κλασικο ή γνωστο ειναι το κομματι.

 

Ετσι ξεκινησαμε και επειδη συνεχως βγαζουμε κομματια, θεωρω οτι θα εξελισσουμε το ρεπερτοριο μας συνεχως.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, eliasraptis said:

Το να παιζεις διασκευες και να το δεις σαν ....."κανω καριερα" φαση ειναι (γνωμη μου) βαρετοτατο..... Οποτε αν ο στοχος σου ειναι να παιζεις μπροστα στους φιλους σου ενα καρο διασκευες, αλλα να θες το χειροκροτημα γιατι επαιξες "ιδιος ο .." τοτε φιλε μου εχεις πολυ μικρες προσδοκείες απο τη μουσική. Θλιβερο να μην υπαρχει η "ανησυχια" η διαθεση για πειραματισμο αλλα το αναμασημα των ιδιων και των ιδιων που ετσι κι αλλιως σε βολευει σε κανει να νιωθεις σπουδαιος.... Θλιβερό. (ιδιαιτερα σε νεα παιδιά),,,,

 

 

8 hours ago, eliasraptis said:

Ελεος...2019 κι ακουτε αυτά???!!! Just to let you know.... η μουσικη εχει προχωρησει.... Βαλτε μυαλό, κωλο, δαχτυλα και σκεφτητε κατι. Κριμα.... (αυτα δεν τα ακουει ο κοσμος ποσο μαλλον να τα παιζεις....)

 

 

thumbs down (all the way)

Παρ'όλα αυτά, μαζί με το τί πιστεύεις οτι ακούει ο κόσμος, θα με ενδιέφερε να μάθω τι ακούς/παίζεις εσύ.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

Αυτο το ρεπερτοριο ειναι ενα μικρο κομματι απο τη μουσικη που ακουμε γενικοτερα, αλλα απο ολοι απο καπου ξεκιναμε. Δεν ειχα την ευκαιρια να το κανω στα 18 μου, ωστε να εχω τωρα προχωρησει. Τελευταια 2ετια ασχολουμαι με το αθλημα.

 

Kαι πολυ καλα κανεις,δε χρειαζεται να δινεις λογαριασμο σε κανεναν.

Για την παρτη μας το κανουμε κι αφου γουσταρεις,δωστου!

 

Ωραιο τα κομματια απο το λαιβ και με τον καιρο θα γινουν σιγουρα καλυτερα,δε σταματαει ποτε η δουλεια ακομα και παιζοντας μονο για το κεφι σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως, ουτε εχω λογω να απολογηθω, ουτε και δικαιολογησω το πως ενεργω.

 

Συζητηση κανουμε, και απλα εξηγω το πως σκεφτομαι ολο το concept, διοτι απο τη συζητηση παντα προκυπτουν νεες ιδεες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου