Προς το περιεχόμενο

Σωστή σειρά κομματιών σε live


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι είναι παιδιά. Κάποιοι από εδώ, αν όχι οι περισσότεροι (βάζω κ τον εαυτό μου μεσα), το κάνουμε κυρίως για το κέφι μας....it's rock & f@cking roll!!!

Τώρα για να μπω κ λίγο on topic θα έλεγα ότι ίσως στα επόμενα λάιβ ΟΡ να πας σε ένα πιο σφιχτό playlist με λίγο πιο προσανατολισμένο στυλ στο είδος που σας αρέσει να παιζετε περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

Προφανως, ουτε εχω λογω να απολογηθω, ουτε και δικαιολογησω το πως ενεργω.

 

Συζητηση κανουμε, και απλα εξηγω το πως σκεφτομαι ολο το concept, διοτι απο τη συζητηση παντα προκυπτουν νεες ιδεες.

Εννοειται,καταλαβαινω πως το λες,καταλαβες κι εσυ νομιζω το πνευμα μου.

Πολυ καλα κανουμε και το συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως καταλαβαινω!

 

7 minutes ago, funnyboy said:

Τώρα για να μπω κ λίγο on topic θα έλεγα ότι ίσως στα επόμενα λάιβ ΟΡ να πας σε ένα πιο σφιχτό playlist με λίγο πιο προσανατολισμένο στυλ στο είδος που σας αρέσει να παιζετε περισσότερο. 

 

Σφικτο playlist προσανατολισμενο σε ενα ειδος. Μολις αποκτησει βαθος το ρεπερτοριο, θα μπορουμε να το κανουμε αυτο. 

Ειναι απαραιτητη, ομως, τετοια εστιαση σε ενα στυλ? Ή μηπως δεν ειναι η μοναδικη επιλογη και τελικα υπαρχει χωρος σε ενα playlist για παραπανω ειδη (οπου οι συνθηκες το επιτρεπουν)?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, gkourmoul1 said:

Ή μηπως δεν ειναι η μοναδικη επιλογη και τελικα υπαρχει χωρος σε ενα playlist για παραπανω ειδη (οπου οι συνθηκες το επιτρεπουν)?

 

Εγώ πάνω σ'αυτό έχω να πω το εξής: big statements create great expectations.

 

Δε μπορεί να περιμένει ο κόσμος να ακούσει ένα setlist που θα ακροβατεί στο χείλος του σύγχρονου ηλεκτρονικού ήχου αν το λάιβ έχει τίτλο "τα αγαπημένα μας Ροκ τραγούδια". (και το ανάποδο)

Βρές αυτό που λέει η καρδούλα σου, στοιχειοθέτησε το, όρισέ το, δήλωσέ το, και βγες να παίξεις κρατώντας στο ένα χέρι τη κιθάρα και στο άλλο τα καλαμπαλίκια σου (ανα)γνωρίζοντας τι πρέπει να κάνεις.
Άλλωστε έχει αποδειχθεί πολλάκις (δυστυχώς ή ευτυχώς): ότι δηλώσεις είσαι. Το μόνο που μένει είναι να φροντίσεις να τηρήσεις την υπόσχεσή σου (σε αντίθεση με πολλούς άλλους).

 

Κοινώς, ναι, μπορείς να κάνεις οτι τραβάει η ψυχούλα σου.

Έκφραση είναι η ρημάδα η τέχνη και δε πρέπει να ξεχνάμε οτι δεν εκφραζόμαστε παντού και πάντα με τον ίδιο τρόπο....

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Σφικτο playlist προσανατολισμενο σε ενα ειδος. Μολις αποκτησει βαθος το ρεπερτοριο, θα μπορουμε να το κανουμε αυτο. 

Ειναι απαραιτητη, ομως, τετοια εστιαση σε ενα στυλ? Ή μηπως δεν ειναι η μοναδικη επιλογη και τελικα υπαρχει χωρος σε ενα playlist για παραπανω ειδη (οπου οι συνθηκες το επιτρεπουν)?

Απαραίτητο δεν είναι απλά κάποια στιγμή θα κατασταλαξετε σε αυτό που σας αρέσει περισσότερο. Ασε που το στυλ - κατεύθυνση - playlist μιας μπάντας το καθορίζουν κατά την γνώμη μου σε μεγάλο βαθμο οι ικανότητες κ το ηχόχρωμα της φωνής του τραγουδιστή. 

Επεξεργασμένο από funnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι σαφως. Και οχι μόνο στην κιθάρα αλλά σε όλα τα όργανα.

Ωστόσο όπως κ να το κάνουμε κάποια λαθάκια σε συνθήκες λαιβ απο τα όργανα είναι φυσικό να γίνονται αλλά τις περισσότερες φορές είναι απαρατήρητα προς τα κάτω. 

Απο την άλλη ένα κομμάτι (ειδικά αν μιλάμε για cover) που δεν ταιριάζει τονικά στην φωνή κάνει μεγάλη εντύπωση στον κόσμο και πάντα αρνητική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει παιδιά, μπήκε ένας άνθρωπος στο forum και τα πρώτα του posts ήταν για να κάνει κάποιον άλλον να νιώσει άσχημα. Κακώς του δόθηκε σημασία. 

 

Κι εγώ όταν ξεκίνησα να παίζω με τους παιδικούς μου φίλους covers κάναμε και στο τσακίρ κέφι να είχαμε μέσα στη λίστα 1-2 δικά μας κομμάτια. Όλοι έτσι ξεκινάνε και πολλοί επαγγελματίες έτσι βιοπορίζονται. Ανέβασε χθες ο Pete Thorn ένα βίντεο που μέσα σε πολλά πράγματα μιλάει και για το πώς οι παικταράδες που βρίσκονται στον κύκλο του κάνουν cover gigs.

 

Ωραία παιγμένα τα κομμάτια Γιώργο, βασικά πάρα πολύ ωραία παιγμένα για 2 χρόνια ενασχόλησης. Εγώ μετά από 2 χρόνια ίσα ίσα ήξερα να παίζω πολύ αποτυχημένα το Paranoid και το Iron Man. :classic_biggrin:

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, BillTrantos said:

Εντάξει παιδιά, μπήκε ένας άνθρωπος στο forum και τα πρώτα του posts ήταν για να κάνει κάποιον άλλον να νιώσει άσχημα. Κακώς του δόθηκε σημασία. 

 

Κι εγώ όταν ξεκίνησα να παίζω με τους παιδικούς μου φίλους covers κάναμε και στο τσακίρ κέφι να είχαμε μέσα στη λίστα 1-2 δικά μας κομμάτια. Όλοι έτσι ξεκινάνε και πολλοί επαγγελματίες έτσι βιοπορίζονται. Ανέβασε χθες ο Pete Thorn ένα βίντεο που μέσα σε πολλά πράγματα μιλάει και για το πώς οι παικταράδες που βρίσκονται στον κύκλο του κάνουν cover gigs.

 

Ωραία παιγμένα τα κομμάτια Γιώργο, βασικά πάρα πολύ ωραία παιγμένα για 2 χρόνια ενασχόλησης. Εγώ μετά από 2 χρόνια ίσα ίσα ήξερα να παίζω πολύ αποτυχημένα το Paranoid και το Iron Man. :classic_biggrin:

 

Απο το να μη δωσω σημασια, ή να απαντησω με την ιδια γλωσσα, προτιμησα να του εξηγησω γιατι κανει λαθος.

 

Καλα, μη φανταστεις οτι ξεκινησα απο το μηδεν προ διετιας. Εχω μια μικρη εμπειρια απο εγχορδα, αλλα η ηλεκτρικη αποδεικνυεται εντελως διαφορετικο πακετο...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου