Προς το περιεχόμενο

Bridge Humbucker σε μέγεθος μονού


Goatbarber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη-γνώση σας για κάποιον μαγνήτη Bridge Humbucker σε μέγεθος μονού. θέλω να τον βάλω σε μία στρατοκάστερ που έχω για μέταλ ήχο με πολύ ντιστόρσιον... Για να καταλάβετε θέλω να προσεγγίσω Tool και Death.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Dimarzio Chopper είναι ωραίος ίσως κάνει για αυτό που θες. Γενικά μην περιμένεις να βγάλεις ήχο ίδιο με full size humbucker, θα υπάρχει μια διαφορά η οποία βέβαια μπορεί να σ'αρέσει και περισσότερο.

  • Like 1

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ηχογράφησα αυτό τις προάλλες, με μία Tele που φοράει Dimarzio Chopper T στη γέφυρα. Τα καθαρά είναι με τον single coil neck που έχω. Αν θέλεις να γράψω κάτι λίγο πιο βαρύ πες μου.

 

 

Racer X - Sunlit Nights (demo).wav

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^ τραγουδάρα... φοβερό παίξιμο εύγε φίλε.

 

επίσης εδω να πούμε οτι ο Paul έπαιζε με super distortion σε παραλληλο wiring, δηλ περίπου ένταση fast track II !!

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ rgxinap! Κουνάει αρκετά, αλλά Gilbert-Bouillet παίζανε παπάδες! 

 

Γενικά δεν είμαι fan των super high ouput μαγνητών. Πάντα παίζω με medium output γιατί θέλω τα ακόρντα ακόμα και με πολύ gain από τον ενισχυτή να έχουν διαύγεια σε όλες τις νότες και τις συχνότητες.

 

Ελπίζω να βρω χρόνο αύριο να γράψω κάτι πιο βαρύ. Γενικά ο rail μαγνήτης είναι λίγο πιο "στενός" από έναν κανονικό humbucker, δε βγάζει τον ίδιο όγκο αν τα συγκρίνεις δίπλα δίπλα, αλλά πιστεύω ότι είναι υπεραρκετός για τα περισσότερα παιξίματα. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Παιδιά!!!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις - ηχογραφήσεις κτλ!!!!

Διαφωτιστικές οπωσδήποτε!!!

Εγώ έχω μία stratocaster american standar, με έναν  Little '59™ Strat - bridge ' SL59-1b. Ο οποίος από την αρχή δε μου άρεσε ούτε στα καθαρά αλλά ούτε και στα "γκάζια", είναι πιο πρίμος από ότι θα ήθελα. Γι' αυτό τώρα ψάχνω κάτι πιο γκαζάτο και ίσως πιο μπάσο... Όπως διαβάζω τις απαντήσεις σας μου φαίνεται ότι έχω δύο επιλογές:

1) να πάρω αυτόν τον hotrails (και ο dimargio μου άρεσε πολύ βέβαια! )

2) να πάρω κάποιον κανονικό humbucker και να αλλάξω και το καπάκι από την στρατ.

 

Ερώτηση δεύτερη:  Τι θα λέγατε για ενεργό μαγνήτη; βλέπω κάποιους EMG... Ποια η άποψή σας;

Επεξεργασμένο από Goatbarber

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου