Προς το περιεχόμενο

Bridge Humbucker σε μέγεθος μονού


Goatbarber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η american νομίζω έχει HSH routing, οπότε είσαι ΟΚ με αυτό. Τώρα για EMG, προσωπικά τους λατρεύω (81/60) στην μαόνι single cut Ibanez μου (ARZ800), αλλά με αφήνουν αδιάφορο (85/81) στην alder super strat μου, κιθάρα που ακούγεται πολύ σαν basswood/maple με τονισμενα τα μεσαία. Θα μου πεις, γιατί δεν τους έβαλες ανάποδα στην super strat,δηλ 81/85, έτσι τους είχα, αλλά ο 81 ακουγόταν απαίσια και πολύ πιο αδύναμος απο τον 85 στο neck, οπότε τους αντιμετέθεσα.

 

Αλλοι πίνουν νερό στο όνομα των EMG ανεξαρτήτως. Τι να σου πώ. Αν είχα μαμίσια strat, θα σκεφτόμουν και την μεταπώληση. Θα σεβόμουν το vintage look, και απλά θα έβαζα dimarzio areas. Και καθάρισες. Η το πολύ πολύ κανα injector.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας πεις τι είδους Metal θες να παίξεις, πρώτα;

Metal είναι αυτό:

 

 

Metal είναι κι αυτό:

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/15/2019 at 6:08 PM, rgxinap said:

Dimarzio fast track II :

 

 

22 hours ago, BillTrantos said:

Ηχογράφησα αυτό τις προάλλες, με μία Tele που φοράει Dimarzio Chopper T στη γέφυρα. Τα καθαρά είναι με τον single coil neck που έχω. Αν θέλεις να γράψω κάτι λίγο πιο βαρύ πες μου.

 

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


Racer X - Sunlit Nights (demo).wav

 

 

4 hours ago, rgxinap said:

fast track II (bridge) / fast track I / Chopper (neck) :

 

 

 

 

Ωραία παιξίματα guys αλλά από ήχο έχω ακούσει καλύτερο tone από χαρτί που σκίζεται...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

Θες να μας πεις τι είδους Metal θες να παίξεις, πρώτα;

Metal είναι αυτό:

 

 

Metal είναι κι αυτό:

 

 

Να σου πω την αλήθεια... όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ, κάτι περίπου σε tool και death (το συγκρότημα)

 

αλλά το σκέπτικό μου είναι πιο κοντά σε κάνιμπαλ κορπς ώστε άν το θελήσω να το "έχω" ... τα πιο λάιτ τα φτιάχνεις αν θέλεις... 🙂

 

αν δε λέω ασχετοσύνες... 🙂

 

 

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν το είχα δει.

Οι φίλοι παραπάνω θα διαφωνήσουν, αλλά ξέχνα τους μονόδιπλους.

Επίσης μην μπλέξεις με active, υπάρχουν άλλες λύσεις.

 

Δες προς τα εδώ:

 

 

Και εδώ:

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@RayDTutto εγώ προσωπικά δε διαφωνώ, εννοείται αν μπορεί να βάλει διπλό στη γέφυρα ας βάλει. Το θέμα είναι ότι η διαφορά στην ένταση που θα έχει θα είναι τεράστια. Single coils σε neck-middle και ένας Full Shred ή Pegasus στη γέφυρα και το volume drop θα είναι για γέλια και για κλάματα. 

 

Φίλε αν πας για humbucker εν τέλει πρόσεξε το output του μαγνήτη. Και ένας κλασικός-απλός-γ*μάτος JB θα σου βγάλει τους ήχους που θες.

 

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο όμως δε συμφωνώ κιόλας με τον φίλτατο Ray. Εγώ έχω 250k pots στην κιθάρα μου γιατί δεν ήθελα να χαθεί τελείως το Tele στοιχείο του οργάνου, με λίγο περισσότερο output και 500άρια pots παίρνεις αυτό το αποτέλεσμα. Πόσο metal παραπάνω δηλαδή;

 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, BillTrantos said:

@RayDTutto εγώ προσωπικά δε διαφωνώ, εννοείται αν μπορεί να βάλει διπλό στη γέφυρα ας βάλει. Το θέμα είναι ότι η διαφορά στην ένταση που θα έχει θα είναι τεράστια. Single coils σε neck-middle και ένας Full Shred ή Pegasus στη γέφυρα και το volume drop θα είναι για γέλια και για κλάματα. 

 

Φίλε αν πας για humbucker εν τέλει πρόσεξε το output του μαγνήτη. Και ένας κλασικός-απλός-γ*μάτος JB θα σου βγάλει τους ήχους που θες. 

 

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο όμως δε συμφωνώ κιόλας με τον φίλτατο Ray. Εγώ έχω 250k pots στην κιθάρα μου γιατί δεν ήθελα να χαθεί τελείως το Tele στοιχείο του οργάνου, με λίγο περισσότερο output και 500άρια pots παίρνεις αυτό το αποτέλεσμα. Πόσο metal παραπάνω δηλαδή; 

 

 

με τι ενισχυτή παίζει ο φίλος στο βίντεο; Εγώ με τον line 6 η παλαιότερα με το fullbore metal ή ακόμα πιο παλιά με το death metal της digitech δεν έβλεπα μεγάλες διαφορές. Στην λάμπα φαίνεται αρκετά ο μαγνήτης αλλά στον digital ή στο τρανσίστορ όχι τόσο (γνώμη μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, BillTrantos said:

Πόσο metal παραπάνω δηλαδή;

 

Μάλιστα, έζησα να το ακούσω κι αυτό από τον bill .

Θα έχω να το λέω στα εγγόνια μου, τις κρύες νύχτες του χειμώνα γύρω απ' την φωτιά.:classic_biggrin:

 

Σχετικά με το θέμα, είμαι της άποψης ότι σημαντικότερος είναι ο ενισχυτής και τα εφφέ στο να έχει κανείς deathdoomtrisatanic ήχο, παρά οι μαγνήτες με τον τρόπο που αναφέρεται εδώ.

 

Νομίζω ότι ένας high output διπλός σε μέγεθος μονού (όλοι αυτοί που προτάθηκαν είναι μια χαρά) θα κάνει και αυτή την δουλειά αξιοπρεπώς (λέω "και αυτή" γιατί αν θέλεις μόνο αυτή, η strat δεν είναι το καλύτερο όχημα, όχι ότι δεν μπορεί, αλλά... άλλες το κάνουν καλύτερα).

 

Τώρα αν μπορείς και θέλεις ... βάλε διπλό, γιατί όχι? Μια χαρά θα είσαι.

 

Αν πάντως βάλεις single coil sized humbucker, εκτός από το output, έχε το νου σου και στο eq του μαγνήτη, καθότι ο bridge στην Strat έχει αρκετά πρίμα (που απ' ότι είδα δεν σου αρέσουν).

Ο Dimarzio fast track II, έχει πιο πολλά μπασομεσαία απ' ότι πρίμα, ίσως να σου κάνει.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μάλιστα, έζησα να το ακούσω κι αυτό από τον bill .

Θα έχω να το λέω στα εγγόνια μου, τις κρύες νύχτες του χειμώνα γύρω απ' την φωτιά.:classic_biggrin:

 

Σχετικά με το θέμα, είμαι της άποψης ότι σημαντικότερος είναι ο ενισχυτής και τα εφφέ στο να έχει κανείς deathdoomtrisatanic ήχο, παρά οι μαγνήτες με τον τρόπο που αναφέρεται εδώ.

 

Νομίζω ότι ένας high output διπλός σε μέγεθος μονού (όλοι αυτοί που προτάθηκαν είναι μια χαρά) θα κάνει και αυτή την δουλειά αξιοπρεπώς (λέω "και αυτή" γιατί αν θέλεις μόνο αυτή, η strat δεν είναι το καλύτερο όχημα, όχι ότι δεν μπορεί, αλλά... άλλες το κάνουν καλύτερα).

 

Τώρα αν μπορείς και θέλεις ... βάλε διπλό, γιατί όχι? Μια χαρά θα είσαι.

 

Αν πάντως βάλεις single coil sized humbucker, εκτός από το output, έχε το νου σου και στο eq του μαγνήτη, καθότι ο bridge στην Strat έχει αρκετά πρίμα (που απ' ότι είδα δεν σου αρέσουν).

Ο Dimarzio fast track II, έχει πιο πολλά μπασομεσαία απ' ότι πρίμα, ίσως να σου κάνει.

 

Δεν αντέχω τους πολύ πολύ high output μαγνήτες, πολύ κομπρεσάρισμα, είναι στενοί, στις δυναμικές δε μ'αρέσουν καθόλου, σε ακόρντα με gain είναι ψιλολάσπη... Δε νομίζω να χρειαστώ ποτέ περισσότερο gain από αυτό: 

 

Ούτε djent παίζω, ούτε death metal... Που και σε αυτά τα είδη, όταν παίζει τόσο quad tracking να είστε βέβαιοι πως το gain μένει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα, αλλιώς θα ακουγόταν ένας αχταρμάς.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου