Προς το περιεχόμενο

Bridge Humbucker σε μέγεθος μονού


Goatbarber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, BillTrantos said:

@RayDTutto εγώ προσωπικά δε διαφωνώ, εννοείται αν μπορεί να βάλει διπλό στη γέφυρα ας βάλει. Το θέμα είναι ότι η διαφορά στην ένταση που θα έχει θα είναι τεράστια. Single coils σε neck-middle και ένας Full Shred ή Pegasus στη γέφυρα και το volume drop θα είναι για γέλια και για κλάματα. 

 

Φίλε αν πας για humbucker εν τέλει πρόσεξε το output του μαγνήτη. Και ένας κλασικός-απλός-γ*μάτος JB θα σου βγάλει τους ήχους που θες.

 

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο όμως δε συμφωνώ κιόλας με τον φίλτατο Ray. Εγώ έχω 250k pots στην κιθάρα μου γιατί δεν ήθελα να χαθεί τελείως το Tele στοιχείο του οργάνου, με λίγο περισσότερο output και 500άρια pots παίρνεις αυτό το αποτέλεσμα. Πόσο metal παραπάνω δηλαδή;

 

 

 

τι να κάνεις ζούμε στην εποχή που το αυτονόητο θέλει 10 σελίδες επεξήγηση.

 

Να πώ τωρα κάτι για τους Dimarzio :

- Ο Fast Track 1 είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ neck μαγνήτης (κατεμε καλύτερος απο τον chopper αλλά πολύ πιο αδύναμος), αλλά για τους ευνοητους λόγους τον έχω στην μέση.

- Οι Fast Track 2 και Chopper ακούγονται πολύ όμορφα σε parallel wiring, κερδίζουν σε strati-ness

- Bridge/Neck χωρίς middle, δίνουν ήχο πολύ κοντά σε tele

- vesrality. Στην strat μου έχω :

push/pull για τον fast track 2 (bridge)

push/pull για τον chopper (neck)

add bridge toggle

με αποτέλεσμα καπου 17 ήχους, εκ των οποίων είναι ΟΛΟΙ χρήσιμοι, και με μερικά καθαρά απο τα καλύτερα αν οχι τα καλύτερα απο οτιδήποτε έχω ακούσει..

 

τωρα στα περι σκισίματος χαρτιών, μακάρι να καταλάβαινα τι θέλει να πει ο συνφορουμίτης.. έχω το ίδιο τραγούδι με 3 διαφορετικές κιθάρες και εντελώς άσχετους μαγνήτες, και προφανώς το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το rig και ο παίκτης....

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παίκτης και το rig είναι σημαντικά στοιχεία.

 

Αλλά ο μαγνήτης είναι η πρωταρχική πηγή του ήχου.

 

Ό,τι λείπει από εκεί, δεν μπορείς να το βρεις πουθενά.

Αν δεν έχει μπάσα ο μαγνήτης, όσο και να ανεβάσεις τα μπάσα από τον ενισχυτή, δεν θα τα βρεις.

Αν δεν έχει attack ο μαγνήτης, το ίδιο.

 

Το να ανεβάζεις την παραμόρφωση, απλώς τονίζει τις συχνότητες που έχεις, δεν παράγει άλλες συχνότητες.

Το ίδιο συμβαίνει με το attack.

 

Έχω πειραματιστεί κι εγώ με μονόδιπλους. Έχω και έναν σε μια Strat μου (που λέω να βγάλω εδώ και πέντε χρόνια αλλά βαριέμαι).

Μάλιστα σας νικάω όλους 🙂 🙂 🙂επειδή έχω και το μοναδικό (νομίζω - μπορεί να κάνω λάθος) μοντέλο διπλού μονόδιπλου που έχει βγει:
Τον Dimarzio Multibucker
302752000002275-00-500x500.jpg

Η δική μου η γνώμη λοιπόν όπως καταλάβατε είναι ότι οι μονόδιπλοι για ο,τιδήποτε πάνω από blues rock είναι ένας κακός συμβιβασμός και μια προσωρινή λύση η οποία ΠΑΝΤΑ σύμφωνα με την εμπειρία μου και την εμπειρία άλλων κιθαριστών που γνωρίζω είναι προσωρινή - καθώς πάντα τελικά νικάει ο full χαμπάκας (όταν δεν βαριέσαι) - και άρα κοστοβόρα λύση.

  • Like 2

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DImarzio HS-3, ο πιο ουδέτερος έως αδιάφορος, και σουπερ αδύναμος μαγνήτης :

 

 

 

 

ως τιμή αναφοράς μιλάμε για έναν μαγνήτη στο 1/3 του output του fast track II.

 

περι attack δεν το έχω ψάξει ποτέ, και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για αυτό. Για το EQ όμως, δεν έχω δεί μαγνήτη να κόβει μέχρι θανάτου κάποιο φάσμα συχνοτήτων που να μην ανασταίνεται με EQ.

 

 

ΑΛΛΑ, θέτεις ένα πολύ σημαντικό στοιχείο. Την πηγή του ήχου. Και εδω θα συμφωνήσω απόλυτα, οτι ότι δεν υπάρχει στον φάκελο των συχνοτήτων που φθάνει στον μαγνήτη/ενισχυτη/κτλ δεν μπορείς να το παράγεις, τουλάχιστον όχι με αναλογικό τρόπο. Και για μένα πηγή είναι η φυσική ταλάντωση της χορδής, οι συχνότητες και το sustain. Αν αυτά δεν υπάρχουν κανείς μαγνήτης δεν θα τα παράγει.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις τι μάρκα είναι και οι χορδές, πες μας, γιατί ακούγονται περισσότερο από τον μαγνήτη... 🤣🤣

 

Σοβαρά τώρα, έτσι (με τρια Super Gamostavrodeathmetalinator στο 11) παίζει metal και η Telecaster μου που έχει bridge στα 6,8...

Αλλά αν είναι να έχω ήχο που ακούγεται χειρότερα από το αποτέλεσμα πέψης μιας χύτρας φασολάδας, δεν θα πάρω... Ευχαριστώ.

Αλλά τα γούστα είναι διαφορετικά στους ανθρώπους. Σε όποιον αρέσει, feel free...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιντεάκι είναι απο το 2011 δεν θυμάμαι γιατί ηχογράφησα με την τότε κάμερα, αλλά αποδεικνύει το ζητούμενο... πλακα πλακα νομίζω daddario 11άρες ήταν Θιος σχωρέστην.... (την πούλησα) (και δεν το ξεπέρασα ακόμα ψήνομαι για scalloped).

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενεργοι μαγνητες χρειάζονται και δικό τους socket για να μπορείς να βάλεις κάπου την μπαταρία, οπότε θα πρεπει να ανοιξεις τρύπα στην κιθάρα. Δεν έχω πολύ εμπειρία με ενεργούς, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι πιο φωτεινοί απ τους παθητικούς. Δεν σου τους προτείνω, αν και δεν είναι καθόμου άσχημοι. Στην θέση σου δεν θα σκεφτόμουν καν να μπω στον κόπο και να αλλάξω pickguard. Νομίζω πως οι hotrails κάνουν την ίδια δουλειά με τους humbickers. Εξάλλου και οι 2 διπλοί μαγνήτες είναι. Απλά οι hotrails θα είναι λίγο πιο φωτεινοί και θα έχουν λιγότερο όγκο από τους paf humbuckers. Μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά. Εάν δεν αλλάξεις τα 250κ pots σε 500κ(που μάλλον 250 θα έχει η κιθάρα σου) δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα φωτεινοί oi hotrails. Εγω προσωπικά προτιμώ τους φωτεινούς από τους ογκώδεις και λασπώδεις μαγνήτες, οπότε θα πήγαινα ξεκάθαρα για hotrails. Σκέψου ότι θα έχεις και μπάσο στην μπάντα, οπότε και σε mix οι hotrails θα κάθονται μια χαρά. Μην ξεχνάς πως ενισχυτής, εφέ και eq παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο απ'ότι οι μαγνήτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σε strat με floyd, που έχω βάλει hot rails γαζώνει.

Ειδικά για παλιομεταλλάδικες καταστάσεις είναι ακριβώς.

Με καφροενυσχιτή άνετα παίζεις death και thrash.

Ίσως ο αγαπημένος μου μαγνήτης σε neck για σόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.wildepickups.com/Wilde_Bill_s_Twin_Blades.html

 

.+-

 

Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε ( ναι είμαι μονομπλόκ χαρακτήρας)    :)    :)   :)

 

Το 80% του εμπορικού-κλασσικού metal γράφτηκε με https://www.seymourduncan.com/pickup/jb

Αλλά όταν ήθελαν περισσότερο από οτιδήποτε πήγαιναν και αγόραζαν από τον Μπάρμπα Μπίλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, bouzoukleri said:

http://www.wildepickups.com/Wilde_Bill_s_Twin_Blades.html

 

.+-

 

Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε ( ναι είμαι μονομπλόκ χαρακτήρας)    🙂    🙂   🙂

 

Το 80% του εμπορικού-κλασσικού metal γράφτηκε με https://www.seymourduncan.com/pickup/jb

Αλλά όταν ήθελαν περισσότερο από οτιδήποτε πήγαιναν και αγόραζαν από τον Μπάρμπα Μπίλ.

άφοβα για bill lawrence

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2 από τις 4 κιθάρες μου έχω bill lawrence και είναι αυτές που παίζω περισσότερο.

Στις άλλες δυό υπάρχουν ...άλλα πράγματα....(fender widerange - benedetto A6) που δεν αλλάζονται

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου