Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια, κόλησα!


Zanxion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι λογικό, μετά από 8 μήνες με τη κιθάρα να μπορώ να παίξω μόνο το Sweet Dreams του M Manson ή το Zombie των Cranberries και τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα; Τι μπορεί να κάνει κανείς σε αυτό το στάδιο πέρα από υπομονή κι επιμονή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βγαλεις ευκολα ενα αλλο τραγουδι. Βρες μια απλη ταμπλατουρα, βαλε και κανα lesson απο youtube για το αντιστοιχο κομματι, και προχωρα.

 

Μπορεις να κανεις και πολλα αλλα. Η κιθαρα δεν ειναι μονο για να την εχουμε αγκαλια και να γρατζουναμε τα 3 κομματια που γνωριζουμε. Καλο ειναι και αυτο, διδει ευχαριστηση, αλλα υπαρχουν αλλα χιλια πραγματα που δεν ξερουμε και ο γρηγοροτερος τροπος να τα μαθουμε ειναι με μαθηματα και μελετη.

 

Οχι γρατζουνισμα, μελετη. Πχ μαθε την πεντατονικη, βαλε ενα backing track και ξεκινα να αυτοσχεδιαζεις. Θα σου δωσει πολυ μεγαλυτερη χαρα απο τον merilyn zombie....

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spam on

 

Μπορεις να πεις και τα καλαντα να βγαλεις κανα φραγκο. Και αυτο χαρα διδει :classic_biggrin:

 

Spam off

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να βελτιώσω το πόσο καθαρά παίζω τα power chords; Μόλις άρχισα με την πεντατονική και νομίζω πως παρόλο τον χρόνο που πέρασε ακόμα δεν έχω μάθει να πατώ σωστά τις χορδές. Πολύς θόρυβος και αστοχίες ειδικά όταν ανεβάζω τον ρυθμό.

 

(έπαιξα τα κάλαντα στη πεθερά μου και πέθανε στα γέλια! 🙂 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εχεις οσο αργο ρυθμο χρειαζεται μεχρι να το κανεις σωστα. Και στη συνεχεια ανεβαζεις σιγα σιγα.

 

Σχετικα με το πατημα των χορδων, δες κανα tutorial. Δεν ειναι τοσο δυσκολο. Βημα βημα θελει, και επιμονη στο να βγαζεις καθαρο ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

Να εχεις οσο αργο ρυθμο χρειαζεται μεχρι να το κανεις σωστα. Και στη συνεχεια ανεβαζεις σιγα σιγα.

 

Σχετικα με το πατημα των χορδων, δες κανα tutorial. Δεν ειναι τοσο δυσκολο. Βημα βημα θελει, και επιμονη στο να βγαζεις καθαρο ηχο.

 

Δεν ξέρω από που ν' αρχίσω. Ψάχνω για tutorials και best εδώ, best εκεί δεν ξέρω από που να κάνω μια καλή αρχή. Έχεις υπόψη κάποιον που γενικά τουλάχιστον να είναι αποδεκτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα απλά πραματα :

- παίξε κλασικά ροκ τραγούδια. Είναι πιο εύκολα απο τα ροκ-μεταλ απο 80->σήμερα, δηλ το Helion και το Electric Eye μπορούν να περιμένουν!

- παίξε με χοντρες χορδές να δυναμώσουν τα δάκτυλα

- παίξε μαζί με το τραγούδι

- καλή τύχη!

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο τρόπος του Robert Johnson, αν βιάζεσαι τόσο πολύ...

Πέρα από την πλάκα, μην αποθαρρύνεσαι. Είναι νωρίς ακόμα. Ο Segovia χρειάστηκε περίπου 100.000 ώρες εξάσκησης για να φτάσει εκεί που έφτασε. Εξαρτάται πάντα τι θέλεις να κάνεις. Αλλά θα συμφωνήσω με τον Gkourmoul1: το θέμα είναι να το φχαριστιέσαι.

1_NygK8IMEdbsRiSWDcR7Mwg.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου