Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια, κόλησα!


Zanxion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο δε σημαινει οτι ειναι απαραιτητα σωστο.

 

Σαν να σου λεω οτι καποιος μαθαινει να περπατα και του λενε να προσθεσει 20 κιλα βαρος για να δυναμωσουν τα ποδια του. Δεν θα μπορεσει να περπατησει συντομα.

 

Οταν με το καλο μαθει να κανει και πηδους, μπορει να σηκωνει οσα κιλα θελει για ενδυναμωση.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Zanxion said:

έπαιξα τα κάλαντα στη πεθερά μου και πέθανε στα γέλια! 🙂

 

Είδες ρε παιδί μου, άμα δεν θέλει κάποιος να δώσει λεφτά ....

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αν δεν κανεις μαθηματα, υπαρχει το Net που μπορεις να βρεις διαφορες συμβουλες. Σημασια εχει ομως να τις εκλαβεις σωστα.

Εγω ξεκινησα παιζωντας πανω στο ραδιοφωνο οτι επαιζε, απο φραγκοσυριανη μεχρι all along the watchtower.

Αυτο που προσεχα ηταν να ακουω και αυτο που παιζω, οχι μονο αυτο που επαιζαν οι αλλοι. Ετσι βελτιωνεις το παιξιμο σου.

Μη προσπαθεις λοιπον μονο εκτελωντας τις οδηγιες που θα βρισκεις εδω και εκει για το πως να παιξεις ενα κομματι, αλλα και να ακους αν αυτο που παιζεις, μοιαζει με αυτο που προσπαθεις να παιξεις.

Συνηθες λαθος πολλων να μην ακουν τι παιζουν, επικεντρωμενοι στο να ακολουθησουν τις "οδηγιες", ποιο ταστο να πατησουν, πως γινεται το Bend, το slide, το hammer on pull of κλπ (εντωμεταξυ κανεις δεν γραφει με ποιο δαχτυλο και με τι πενια)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω είναι βασικό να προσπαθείς να παίξεις αυτά που θέλεις (πρωτίστως) και όχι αυτά που μπορείς. Μην αφήνεις τις τεχνικές δυσκολίες να σε κρατούν περιορισμένο. Πριν παίξεις την πρώτη νότα, πρέπει να ξέρεις τι θέλεις να ακουστεί και μετά να προσπαθήσεις να πετύχεις ακριβώς αυτό. "Να προσπαθήσεις", εννοώ με δάσκαλο, με βιβλία, με video από το youtube - με όποιο τρόπο μπορείς. Αλλά μην ξαναπαίξεις το zombie αν δεν σου αρέσει τέλος πάντων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι προσπαθώ κι εγώ αλλά δείχνει να κόλλησα. Νομίζω πως ήρθε η ώρα να κάνω και κανένα μάθημα με δάσκαλο. Μόνο εκεί θα μου δείξει κάποιος το τι κάνω λάθως ενό νομίζω πως το κάνω σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις δυνατοτητα για δασκαλο, πηγαινε χθες. Σε 15 μερες θα εχεις προχωρησει πιο πολυ απ' οτι τελευταιο 8μηνο.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εμένα στα... πέτρινα χρόνια των 70ς μου άνοιξε τον δρόμο ένα συνομήλικο παιδί απο την παρέα, που μου έδειξε τα ακόρντα που παιζόταν το House of the rising sun. Τα έχει σχεδόν όλα τα βασικά. Ενα μάθημα στην αυλή δηλαδή. Απο εκεί και πέρα έπαιζα δεκάωρα κλεισμένος στο δωμάτιο μου.

Θεωρώ πως χρειάζεσαι κάποιον που θα σε βάλει σε μια σωστή αρχή. Αν δεν στο έχει κάνει το Youtube πήγαινε σε δάσκαλο.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, harilatron said:

μην ξαναπαίξεις το zombie αν δεν σου αρέσει τέλος πάντων. 

 

Σωστό.

Αλλά τα κάλαντα θα τα μάθεις, είτε σου αρέσουν είτε όχι.

Η μουσική, εκτός από διασκέδαση, είναι και δουλειά.:classic_biggrin:

  • Like 1
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/15/2019 at 2:55 PM, otto## said:

 

Ξέρεις κάποιες βασικές κλίμακες; π.χ πεντατονική μινόρε, μινόρε και ματζόρε έστω και σε μία θεση?

Τις έχω σχεδόν μάθει και μερικά από τα σχήματα της μινόρε πεντατονικής τα χρησιμοποιώ σαν ασκήσεις για τα δάχτυλα.

 

On 2/16/2019 at 3:31 PM, fusiongtr said:

 

Σωστό.

Αλλά τα κάλαντα θα τα μάθεις, είτε σου αρέσουν είτε όχι.

Η μουσική, εκτός από διασκέδαση, είναι και δουλειά.:classic_biggrin:

Κάπως έτσι το πάω. Για παράδειγμα το Animal Instinct, παρότι δεν μου πολυαρέσει είναι καλό για να μάθω ρυθμό σε συνδυασμό με αλλαγές βασικών ανοιχτών συγχορδιών (ποπό, πως κατάφερα και το άρθρωσα αυτό!).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου