Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί τροφοδοσίας πεταλιών


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλα τα παιδιά του noiz!
Ελπίζω να είστε όλοι καλά.
Αυτό είναι (θαρρώ) το πρώτο post μου φέτος. Οπότε, καλή χρονιά!

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας σχετικά με κάποια "εξεζητημένα" θέματα τροφοδοσίας πεταλιών.

Το λοιπόν, το τροφοδοτικό μου είναι το T-Rex Fuel Tank Classic.
Αυτό τροφοδοτεί όλα τα 9v πεταλάκια μου, όσα είναι αυτά. Δεν χρειάζεται να γράφω λίστες.
Είμαι ενήμερος ότι στο 9v circuit με τις 8 εξόδους μπορείς να βγάλεις μέχρι 500mA.
Όλα καλά μέχρι εδώ.

Στο pedalboard μου υπάρχουν 2 πετάλια που θα ήθελα (αν γίνεται) να τα "στεγάσω" και αυτά στο fuel tank.
Αυτά είναι:

- Eventide timefactor
- Electro harmonix Black Finger

"Θεωρητικά" (όσον αφορά την τάση και τα mA), γίνεται.
Θέλω να δω αν γίνεται και πρακτικά.
Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Eventide timefactor:

https://www.eventideaudio.com/community/forum/stompboxes/what-actual-power-consumption-tf-and-mf

Σύμφωνα με την eventide, το Timefactor δύναται να πάρει 9v και 12v.
Στα 9v θέλει 500mA στο startup και 400mA σε normal operation.
Θα μπορούσα να το βάλω στο 9v chain, ωστόσο δεν θα άφηνε τίποτα για άλλα πετάλια. Το Hall of Fame που έχω πχ θέλει και αυτό 100 mA.
Τα υπόλοιπα 9v πετάλια θα μέναν απ' έξω, και ας θέλουν ελάχιστα mA.

Στα 12v θέλει 380mA στο startup και 300mA σε normal operation.
Στα 12v έχω μια dedicated έξοδο με 500mA, θεωρητικά μπορώ να το βάλω εκεί.
Ωστόσο, στο link που παραθέτω (αλλά και σε άλλα σημεία στα διαδίκτυα) κάνει ειδική επισήμανση για regulated power supply. Αν δεν είναι regulated, μπορεί να γίνει ζημιά στο πετάλι.
Προσπαθώντας να δω πληροφορίες για το T-Rex, τόσο στο manual του όσο και σε διάφορα fora, δεν μπόρεσα να μάθω/διαβάσω αν είναι regulated.
Στο manual του Voodoo labs Pedal Power Plus 2 πχ το έλεγε ξεκάθαρα.

Ρωτάω εδώ λοιπόν τους φίλους του noiz:
Είναι safe να παίξω το Eventide στα 12V DC του T-Rex? Ή θα το κλαίω?
Έχω τον adaptor που χρειάζεται για να το κάνει center negative (νομίζω center negative είναι, διορθώστε με).
Το έχω τρέξει τόσο με τον μετασχηματιστή του, όσο και με One Spot. Δουλεύει μια χαρά.

Σχετικά με αυτό, πότε ένα power supply είναι regulated? Έχει να κάνει με το αν θα στέλνει 12V συνέχεια χωρίς αυξομειώσεις?
Υποθέτω ότι αν το πετάλι λειτουργεί στα 9v, αλλά παίρνει μέχρι 12v, αν στιγμιαία η τάση περάσει τα 9v δεν έχει θέμα. Ίσως να μην ισχύει το ίδιο με τα 12v που είναι το μέγιστο. Δεν ξέρω, δεν είμαι πολύ καλός στα ηλεκτρολογικά.
Τα φώτα σας.

 


Electro harmonix Black Finger
 

Αααχ, αυτό το πετάλι...
Λοιπόν, το πετάλι αυτό παίρνει 12v AC. Έχω μια έξοδο που δίνει 500mA 12v AC, είναι υπεραρκετά για τον Black Finger θεωρητικά.
Ωστόσο, ο Black Finger έχει ένα unique βύσμα που έρχεται ενσωματωμένο στον μετασχηματιστή του.
Μπορώ να κόψω το τελικό βύσμα και κάπως/κάπου να φτιάξω ένα καλώδιο που να μπορώ να το βάλω στο Fuel Tank?
Θα υπάρχει πρόβλημα?

Αν στέκει αυτή η "μόντα", πού θα μπορούσα να φτιάξω ένα τέτοιο καλώδιο?
Τα φώτα σας #2.

Γενικά, με μπερδεύουν πράγματα που διαβάζω (όχι για αυτά τα 2 πετάλια συγκεκριμένα) για πολικότητες που είναι ανάποδα, center negative και άλλα διάφορα τέτοια.
Θεωρητικά, αν έχεις σωστό βύσμα + σωστή τάση + σωστό τύπο ρεύματος (AC ή DC) + αρκετά mA, πρέπει να μπορεί να δουλέψει ένα πετάλι.
No?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος πολικότητα από αυτή που ζητάει ένα πετάλι = το κ(λ)αις το πετάλι.

Αν είναι να κάνεις μόντα καλωδίου για το EHX, δεν θα το συνιστούσα αν δεν κατέχεις από ελεκτρόνικς (εγώ δεν).

Τέλος, για το eventide, αντί να πειραματιστείς με ανφίβολα αποτελέσματα στα 12v, αγόρασε καλύτερα ένα τροφοδοτικό 1 spot των 20 ευρώ που βγάζει 1700 mA, για να το φορτίζεις μόνο του στα 9V και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Όσο για το fueltank της Τ-Ρεχ, χωρίς να είμαι βέβαιος , θα έλεγα  ότι δεν είναι regulated.
Ειναι πολύ μικρό - σε output και σε budget για να διαθέτει και αυτό το χαρακτηριστικό. Επιπλέον, ΑΝ ήταν , θα το έγραφαν με τρέλα και πάθος, από την εταιρία, ως ένα απο τα πλεονεκτήματά του - εδώ άλλα κινέζικα που γράφουν ότι είναι regulated ΔΕΝ είναι, αυτοί τρελοί είναι αν ήταν regulated να μην το ανάφεραν?

Το Eventite κοστίζει όσο τρια καλά τροφοδοτικά, και ως ψηφιακή συσκευή καλό θα είναι να την προσέχεις στο τι της βάζεις γιατί αν πάθει κάτι και κάψει κανένα κυκλωματάκι, κλάψτα, δεν επισκευάζεται εύκολα όπως ένα αναλογικό πετάλι.
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω One Spot, καθώς και το τροφοδοτικό της ίδιας της Eventide.
Όλος αυτός ο "χαμός" και η "αναζήτηση" γίνεται με σκοπό να γλιτώσω το πολύπριζο στο pedalboard ελέω χώρου.
Όχι για κάποιον άλλο λόγο.

Επεξεργασμένο από SlapGas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, σε αυτή την περίπτωση είναι προφανές ότι αφού δεν σου αρκούν τα Amper, πουλάς το Fuel Tank, ή το βάζεις σε ένα μικρότερο board, ή το πετάς στη θάλασσα 🙄, και αγοράζεις ένα μεγαλύτερο και σοβαρό τροφοδοτικό, όπως π.χ. κάποιο από τα Truetone CS7 ή το CS12.
Εχουν 500άρες εξόδους, αλλα και το μεγάλο προσόν όταν για παράδειγμα μια έξοδος χρειάζεται να τραβήξει περισσότερο ρεύμα  απ' όσο γράφει ότι βγάζει, αυτό να γίνεται αυτόματα με το να τραβάει από τις άλλες εξοδους (ακόμη κι αν αυτες έχουν επάνω συνδεδεμένο πετάλι) χωρίς να διαταράσσει τη συνολική ισοροπία του τροφοδοτικού. Τσέκαρέ τα.
Εχω το "μικρό" στο pedaloboard mini μου, to CS6, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 


 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτά όλα αυτά. Προφανώς και αυτό που προτείνεις είναι η πιο σωστή και ασφαλής οδός.
Το σκεφτόμουν όντως να το κάνω, πουλώντας το Fuel Tank και πηγαίνοντας σε κάτι άλλο.

Ωστόσο, αυτό ΔΕΝ θα μου λύσει το πρόβλημα του Black Finger που είναι παράξενο 12v AC.

Θα πρέπει να έχω 2 πρίζες.
Άρα πολύπριζο στο pedalboard (το οποίο σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήθελα να αποφύγω).
Και άμα είναι να έχω πολύπριζο, τι να το κάνω το True Tone power supply ή το Zuma ή το όποιο τροφοδοτικό των 200+ Ευρώ?
Τα βάζω όλα με τους μετασχηματιστές τους στο strip και τελειώνει η ιστορία.
Να πήγαινα να έπαιρνα ένα καλύτερο τροφοδοτικό απλά και μόνο για να έχω και το eventide πάνω για την φανέλα, δεν μου λέει κάτι.
Αφού πάλι θα είχα αναγκαστικά και άλλον έναν μετασχηματιστή.

Να ήταν όλα τα πετάλια μου 9v να έπαιρνα το CS7 άνετα...

Επεξεργασμένο από SlapGas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SlapGas είπε

Electro harmonix Black Finger

 

 

Λοιπόν, το πετάλι αυτό παίρνει 12v AC. Έχω μια έξοδο που δίνει 500mA 12v AC, είναι υπεραρκετά για τον Black Finger θεωρητικά.
Ωστόσο, ο Black Finger έχει ένα unique βύσμα που έρχεται ενσωματωμένο στον μετασχηματιστή του.
Μπορώ να κόψω το τελικό βύσμα και κάπως/κάπου να φτιάξω ένα καλώδιο που να μπορώ να το βάλω στο Fuel Tank?

Τώρα κατάλαβα...
Eιδικά για τον κομπρέσορα αυτόν, δεν μπορείς παρά να χρησιμοποιήσεις τον ενδεδειγμένο τροφοδοτικό... επειδή έχει λάμπες.
ΑΠό το forum της EHX: "The tube pedals require their own specific PSU."
https://www.ehx.com/forums/viewthread/3165/#24146

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SlapGas είπε


Electro harmonix Black Finger
 

Αααχ, αυτό το πετάλι...
Λοιπόν, το πετάλι αυτό παίρνει 12v AC. Έχω μια έξοδο που δίνει 500mA 12v AC, είναι υπεραρκετά για τον Black Finger θεωρητικά.
Ωστόσο, ο Black Finger έχει ένα unique βύσμα που έρχεται ενσωματωμένο στον μετασχηματιστή του.
Μπορώ να κόψω το τελικό βύσμα και κάπως/κάπου να φτιάξω ένα καλώδιο που να μπορώ να το βάλω στο Fuel Tank?
Θα υπάρχει πρόβλημα?

Αν στέκει αυτή η "μόντα", πού θα μπορούσα να φτιάξω ένα τέτοιο καλώδιο?
Θεωρητικά, αν έχεις σωστό βύσμα + σωστή τάση + σωστό τύπο ρεύματος (AC ή DC) + αρκετά mA, πρέπει να μπορεί να δουλέψει ένα πετάλι.
No?

 

Για το electro harmonic αν έχεις την τροφοδοσία AC που λες,  κόβοντας και προσαρμόζοντας το ίδιο βισμα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα 

Στο ΑC δεν υπάρχει πολικότητα ( συν ή πλήν) οπότε όπως και να το βάλεις θα δουλέψει

Τα electroharmonix που ειναι με λάμπες έχουν ένα εξαιρετικό σύστημα:

Έχουν έναν μικρό τορροειδή μετασχηματιστή στην πλακέτα τους και χρησιμοποιούν τα 12Volt AC του εξωτερικού τροφοδοτικού για να ανεβάσουν την τάση μέσα στο πετάλι αρκετά ποιό πάνω για να μπορέσουν να δουλέψουν οι λάμπες στο κύκλωμα 😀

 

Όσον αφορά τις γενικές ερωτήσεις 

ναι, όταν η τάση, η ισχύς και η πολικότητα ειναι εντάξει στο DC δεν εχει πρόβλημα.

Προσοχή μόνο τα φτηνά τροφοδοτικά του εμπορίου που υπόσχονται παπάδες δλδ 12V 1700mA και ειναι και πανάλαφρα , ειναι με τεχνολογία switching regulator, δίνουν την ισχύ που υπόσχονται αλλά περνάνε θόρυβο στα κυκλώματα και είναι πρακτικά ακατάλληλα γι αυτό και δουλεύουμε πάντα και χρυσοπληρώνουμε τα εξειδικευμένα 😎

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Tamtam said:

ΑΠό το forum της EHX: "The tube pedals require their own specific PSU."
https://www.ehx.com/forums/viewthread/3165/#24146


Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό, αλλά είπα να ρωτήσω.
Στην τελική, ρεύμα είναι. Δεν είναι κάτι "ειδικό".
Δεν ξέρω...

 

 

4 hours ago, nasokosm said:

Για το electro harmonic αν έχεις την τροφοδοσία AC που λες,  κόβοντας και προσαρμόζοντας το ίδιο βισμα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα 

Στο ΑC δεν υπάρχει πολικότητα ( συν ή πλήν) οπότε όπως και να το βάλεις θα δουλέψει


Είσαι βέβαιος γι' αυτό?
Δεν θα με πάρεις στο λαιμό σου, μην έχεις αγχος. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SlapGas είπε


Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό, αλλά είπα να ρωτήσω.
Στην τελική, ρεύμα είναι. Δεν είναι κάτι "ειδικό".
Δεν ξέρω...


Θα βοηθούσε αν ειχες βαλει μια φωτό της υποδοχής του EHX ή του τροφοδοτικού. Είναι αυτό με τα pins;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/17/2019 at 11:39 AM, Tamtam said:


Θα βοηθούσε αν ειχες βαλει μια φωτό της υποδοχής του EHX ή του τροφοδοτικού. Είναι αυτό με τα pins;
 


Έχεις δίκιο.
Είναι αυτό το βύσμα, ελπίζω να φαίνεται καθαρά στην φώτο.

1357282_ehxblackfinger-4.jpg

Έχει 2 ελάσματα, ένα πλατύ και ένα μικρότερο.

Επεξεργασμένο από SlapGas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου