Προς το περιεχόμενο

αγορα μπασου εως 400 ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,μετα απο αρκετα χρονια στην κιθαρα θελω να ψαχτω και στο μπασο,υπαρχει και το ενδεχομενο να στηθει μια μπαντα και θα θελα να παιξω μπασο,ψαχνω λοιπον ενα μπασακι οσο το δυνατον ελαφρυ και με μπρατσο οχι πολυ χοντρο,δοκιμασα τα squier μου φανηκαν και βαρια και με αργη ταστιερα,εχω δει και καποια της Ibanez αλλα δεν μπορω να καταληξω,οι γνωστες του μπασου ας πουν μια γνωμη γιατι δεν ξερω και πολλα για τα μπασα,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Εφόσον δεν είσαι αποκλειστικά μπασίστας, θα σου πρότεινα αυτό που έκανα. Πάρε ένα Harley Benton γύρω στα 150 ευρώ και άλλαξε τους μαγνήτες. Το τελευταίο δεν είναι και απολύτως απαραίτητο, γιατί και με έναν μέτριο κομπρέσσορα, μπορείς να κάνεις τη δουλειά. Μ' ένα σωστό σετάρισμα, παίζουν μια χαρά. Προσωπικά έχω το Harley Benton JB-75MN NA Vintage Series και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κρατάει κούρδισμα και είναι στιβαρή κατασκευή. Τώρα όσον αφορά αυτά που λες περί βάρους και αργής ταστιέρας, ίσως θα έπρεπε να πάρεις κάποιο short scale μπάσο, μικρότερης δηλαδή κλίμακας (μικρότερο μανίκι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει άδικο ο Ledge  για τα short scale …αν σε τρομάζουν  τα’’ κανονικά’ μπάσα  

Να και ένα διαμαντάκι στις αγγελίες https://smart.noiz.gr/details.php?id=408126

 

Επεξεργασμένο από lgbesios

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ κιθαρίστας που πήρα ένα μπασάκι για τα γούστα.

Αυτό εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=UWAFOnRX5mM

 

Κάποια στιγμή τα έπαιξε ένα κλειδί, αλλά από εκεί και πέρα είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά αυτή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, κωνσταντινος2 είπε

..........,ψαχνω λοιπον ενα μπασακι οσο το δυνατον ελαφρυ και με μπρατσο οχι πολυ χοντρο.................

Αυτό που περιγράφεις είναι (και) το Ibanez SR500. Επιπλέον, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με καλούς μαγνήτες και θα το βρεις στις αγγελίες κάτω από τα 400€. 

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να το ζυγίσουμε δίπλα σε ένα short scale, αν και το short αναφέρεται στην ταστιέρα και όχι στο σώμα (που  προσαρμόζεται πάντως σχεδιαστικά την ταστιέρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,λογω δουλειας δεν προλαβα να απαντησω,δεν θελω να ναι short scale τα βρισκω λιγο ασχημα,σαν μπασοκιθαρα να το πω,ψαχνω κανονικης κλιμακας  μπασο,μιας επιλογη ισως θα ηταν και αυτη η σειρα της Harley Benton π.χ.https://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbz2004.htm στα χρηματα αυτα κανενα μπασο δεν εχει αυτα τα ξυλα και απο ηχο στο ytube φαινονται επισης αξιοπρεπεστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τα χρήματα στις μέρες μας δεν περισσεύουν, καλό θα ήταν με τα χρήματα που διαθέτεις να πάρεις κάτι (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) που θα μπορείς: 

 

α) να βασιστείς πάνω του σε περίπτωση που ασχοληθείς τελικά με το μπάσο (να είναι δλδ το όργανο πραγματικά αξιόπιστο)

β) να μπορείς σχετικά εύκολα να το πουλήσεις σε περίπτωση που το πρότζεκτ σου δεν κρατήσει (για να μην έχεις έστω μεγάλη χασούρα στο τέλος)

 

αν ήμουν στη θέση σου θα προσπαθούσα να βρω ένα fender mex p bass (μεταχειρισμένο) ή jazz bass (για πιο λεπτό μανίκι) εκεί γύρω στα τέσσερα κατοστάρικα... 

Επεξεργασμένο από 95thanasis

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,ευχαριστω φιλε Θαναση για την βοηθεια σου,κι εγω για Fender ελεγ αλλα μου ειπαν οτι δεν θα με βολεψει το μπρατσο,λογω αρκετων χρονων στην κιθαρα δεν θελω ενα μπρατσο χοντρο,νομιζω δεν θα με βοηθησει στα πρωτα μου βηματα στο μπασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2019 στις 12:41 ΜΜ, Ledge είπε

Καλημέρα! Εφόσον δεν είσαι αποκλειστικά μπασίστας, θα σου πρότεινα αυτό που έκανα. Πάρε ένα Harley Benton γύρω στα 150 ευρώ και άλλαξε τους μαγνήτες. Το τελευταίο δεν είναι και απολύτως απαραίτητο, γιατί και με έναν μέτριο κομπρέσσορα, μπορείς να κάνεις τη δουλειά. Μ' ένα σωστό σετάρισμα, παίζουν μια χαρά. Προσωπικά έχω το Harley Benton JB-75MN NA Vintage Series και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κρατάει κούρδισμα και είναι στιβαρή κατασκευή. Τώρα όσον αφορά αυτά που λες περί βάρους και αργής ταστιέρας, ίσως θα έπρεπε να πάρεις κάποιο short scale μπάσο, μικρότερης δηλαδή κλίμακας (μικρότερο μανίκι).

μπορεις να προτεινεις ενα compressor που θα βοηθουσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, κωνσταντινος2 said:

καλημερα,ευχαριστω φιλε Θαναση για την βοηθεια σου,κι εγω για Fender ελεγ αλλα μου ειπαν οτι δεν θα με βολεψει το μπρατσο,λογω αρκετων χρονων στην κιθαρα δεν θελω ενα μπρατσο χοντρο,νομιζω δεν θα με βοηθησει στα πρωτα μου βηματα στο μπασο.

 

  Παραμύθια σκορδαλιά σου είπαν, πάρε ένα jazz bass να κάνεις τη δουλειά σου, αν δεν μπορείς να παίξεις ούτε με αυτό τότε καλύτερα να αρχίσεις μπαγλαμά 🤣

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου