Προς το περιεχόμενο

Γιατί οι Duran Duran έγιναν super μπάντα.


stavros_d80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές φορές αναρωτιόμουν ,τι έκανε τους Duran Duran να γεμίζουν στάδια για περίπου τρείς δεκαετίες. 

Πιστεύω οτι δεν  φτάνει μια μπαντα τυχαια σε αυτα τα επιπεδα για τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

Την απάντηση την βίωσα πριν μερικά χρόνια σε ενα ταξίδι μου στην Αγγλια...οπου πινοντας ενα ποτο σε μια ησυχη Pub...ξαφνικα αρχισε να παιζει ενα κομμάτι τους.

Με εκπληξη ειδα 60 χρονους να σηκωνονται απο τη θεση τους με την καλη τους και να αρχιζουν να χτυπιουνται χορευοντας το Hungry like the Wolf

Eκει καταλαβα οτι...Oι Duran Duran ειναι ...Ποπ...

 

Στο μυαλο μου σημερα, εχουν εφευρει ενα δικο τους στυλ.

Dance rock η κάτι τετοιο θα το ονοματιζα..γιατι η μουσικη τους αν κ καθαρο rock,  ειναι καθαρα χορευτικη!!

Αυτο το απλο beat σχεδον σε ολα τα κομματια τους, σε συνδιασμο με φοβερα ριφ και ωραιες κ απλες μελωδιες κανει την μουσικη τους...απλα..dance.

 

Oi Duran Duran..δεν νομιζω οτι ηθελαν ποτε να προβληματισουν στιχουργικα τους fan τους.

Ηθελαν να κανουν το κοσμο να χτυπηθει- να ξεδωσει και να χορεψει..

Αυτος νομιζω ειναι κ ο λογος που εφτασαν να γεμιζουν σταδια.

Ο κοσμος περναει καλα με την μουσικη τους - χορευει.

Σαν παιχτες θεωρω οτι ειναι ολοι τους εξαιρετικοι μουσικοι στο ειδος που παιζουν ..Απο τον John Taylor και τον Roger μεχρι τον Nick Rhodes και τον Simon Le Bon...νομιζω οτι πραγματικα ειναι ολοι τους ένας κ ενας.

Η αποψη σας?

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

never liked them

δοκίμασε τον ίδιο πρόλογο του vagelism με 5-6 διαφορετικά ονόματα έχει πολύ πλάκα!

 

πχ 

Oi Rolling Stones..δεν νομιζω οτι ηθελαν ποτε να προβληματισουν στιχουργικα τους fan τους.

 Ηθελαν να κανουν το κοσμο να χτυπηθει- να ξεδωσει και να χορεψει..

 

Oi Beatles..δεν νομιζω οτι ηθελαν ποτε να προβληματισουν στιχουργικα τους fan τους.

 Ηθελαν να κανουν το κοσμο να χτυπηθει- να ξεδωσει και να χορεψει..

 

αμα βάλεις όμως

 

Ο Justin Bieber..δεν νομιζω οτι ηθελαν ποτε να προβληματισουν στιχουργικα τους fan τους.

 Ηθελαν να κανουν το κοσμο να χτυπηθει- να ξεδωσει και να χορεψει..

 

ή 

 

O Bruno Mars.δεν νομιζω οτι ηθελαν ποτε να προβληματισουν στιχουργικα τους fan τους.

 Ηθελαν να κανουν το κοσμο να χτυπηθει- να ξεδωσει και να χορεψει..

 

γεμίζει νόημα😄

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://web.musicaficionado.com/main.html#!/article/duran_duran_were_always_great_by_lyndseyparker

 

Τα εξηγεί όλα.

 

Σίγουρα οι εξωφρενικά ακριβές παραγωγές τους, τα ακόμα πιο εξωφρενικά ακριβά βίντεοκλιΨ τους, η ΟΜΟΡΦΑΔΑ τους (ενα κουνημα της καγκουροχαιτης του Andy Taylor προκαλουσε μαζικες λιποθυμίες στον γυναικείο πληθυσμο) ,

ο ΝΙLE RODGERS  στο τιμόνι της παραγωγής (οι κακές γλώσσες λένε οτι στους δίσκους επαιζαν οι CHIC αλλά τους ειχα δει live τοτε και επαιζαν το ιδιο καταπληκτικα )  & σχεδον ολη η ΕΜΙ και ο αμερικάνικος και βρεττανικός τύπος να τους προμοταρει συνέχεια ΒΟΗΘΗΣΑΝ...

 

Αλλα αν δεν ειχαν και το "κατι τις" τους δεν θα γινονταν τοσο huge.

 

Ειναι σιγουρα η απολυτη εκφραση μιας εποχης της ΑΠΟΛΥΤΗΣ υπερβολης στο image και στο "στυλ" και ως τετοια εχουν αναμφισβήτητα σημαδέψει πολυ κόσμο. 

 

To "Notorious" (με τον κιθαριστα του Φρανκ Ζαππα  Warren Cuccurullo & τον ιδιο τον Nile στις κιθαρες   και τον Steve Ferone στα ντραμς ειναι ενα μνημειο της 80s  ποπ (και μια απο της reference audio παραγωγες ever).

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρε αν και καταλαβα το νοημα του ποστ σου 100% δεν γινοταν να μην απαντησω οπως απαντησα πλην ομως ειπα αυτο που αισθανομαι οπως παντα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να συμπληρωσω...

για καποιο λογο που δεν έχω εξηγήσει ακομα στο εαυτο μου καποτε αγορασα εναν δισκο τους. Αυτόν που ειχε το reflex.... Με οδύνη καταλαβα ότι ηταν αδυνατον να μεινει στη δισκοθηκη μου και σύντομα ειτε τον πουλησα ή τον εκανα δωρο σε καποιον δυστυχή.

 

Σημερα τους παραδέχομαι ή τους ανεχομαι μονο για το view to a kill αν και δεν το λες 100% αντιπροσωπευτικο. 

Πάλι μειοψηφια θα ειμαι..αλλα so what...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δεί ένα πολύ ωραίο ντοκυμανταίρ (νομίζω Cosmote TV) που εξηγούσε πλήρως το ερώτημα του τίτλου....Βρείτε το, αξίζει!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να προτεινω,αφου απιφασισαμε να ανοιγουμε τετοια ποστ,να γραφονται κ οι λογοι για τους οποιους εγιναν γνωστοι....να μαθαινουμε κ εμεις οι νεοτεροι...εγω ας πουμε δεν ασχοληθηκα ποτε με ντουραν....θα ηθελα να βρω μια αφορμη

(Για τους ντουραν κανατε αναφορες,αλλα για τιυς πολις το αφησατε ξεκρεμαστο)

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου