Προς το περιεχόμενο

16 Strings - About Time


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστούμε πολύ παίδες, χαιρόμαστε πολύ που σας αρέσει. 

 

3 hours ago, RayDTutto said:

Ωραία δουλειά. Μπράβο μάγκες. Γιατί δεν το βάζετε Spotify;

 

Oσονούπω Ray, σωστή επισήμανση.

 

2 hours ago, mitsosgroove said:

Ο John Campbell κρυφογελάει από εκεί πάνω!

 

Κάνω το σταυρό μου στο εικόνισμά του.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Κάνω το σταυρό μου στο εικόνισμά του.

Καπάκι μετά το δικό σας, άκουσα το Howlin Mercy μετά από χρόνια🤠...

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αν και δεν είμαι και ο πιο μεγάλος φαν των blues), συγχαρητήρια για τη δουλειά σας. Ωραίες και καλοπαιγμένες συνθέσεις.

Μια έξτρα καρδούλα ❤️ για τη live ηχογράφηση του album.

 

🙂 

Επεξεργασμένο από mustafank
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω πολλα συγχαρητήρια πριν καν ακούσω γιατί:

1) κατά καιρούς ο,τι ανεβάζει ο φιλτατος έχουν αξιοζήλευτα παιξιματα και πάντα εξαιρετικά εύστοχο ήχο, οπότε εμπιστεύομαι μια ευθεία αναλογία και εδώ

2) Live ηχογράφηση.

 

Θα επανέλθω με περισσότερα συγχαρητήρια, είμαι σίγουρος!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επανέρχομαι με πολλά συγχαρητήρια. 
Σπύρο, αν θες, πες μας περισσότερα για τα περί της ηχογράφησης (gear, mics κλπ).
Ο ήχος σου world class, όπως πάντα! Προσωπικό highlight το μαγικό σόλο σου (υποθέτω ότι είσαι ο αριστερά όπως ακούμε;) στο "I ain't your man", ήταν τύπου 'αράξτε παλικάρια λίγο, αναλαμβάνω'. Ξαναγύρισα να το ακούσω 🙂

Και ξανά μπράβο για το της live ηχογράφησης, καλή συνέχεια!

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστούμε θερμά αγαπητοί για τα σχόλια και το ενδιαφέρον. 

 

9 hours ago, SpyrosCh said:

Και επανέρχομαι με πολλά συγχαρητήρια. 
Σπύρο, αν θες, πες μας περισσότερα για τα περί της ηχογράφησης (gear, mics κλπ).
Ο ήχος σου world class, όπως πάντα! Προσωπικό highlight το μαγικό σόλο σου (υποθέτω ότι είσαι ο αριστερά όπως ακούμε;) στο "I ain't your man", ήταν τύπου 'αράξτε παλικάρια λίγο, αναλαμβάνω'. Ξαναγύρισα να το ακούσω 🙂

Και ξανά μπράβο για το της live ηχογράφησης, καλή συνέχεια!

 

 

Σπύρο κατ' αρχήν ευχαριστώ για τα κολακευτικότατα σχόλια. Σωστά μάντεψες ότι η δική μου κιθάρα είναι αριστερά. Όσον αφορά τις λεπτομέρειες της ηχογράφησης τώρα:

 

Ο χρόνος ήταν ιδιαίτερα περιορισμένος οπότε αφήσαμε πολλά πράγματα πάνω στον ηχολήπτη χωρίς έλεγχο ουσιαστικά. Επίσης επειδή οι ενισχυτές ήταν εκτός αίθουσας ηχογράφησης, δεν ξέρω ούτε τι μικρόφωνα χρησιμοποιήθηκαν ούτε πώς τοποθετήθηκαν. Αυτό το θεωρώ παράληψη από μέρους μου αλλά όπως είπα δεν προλαβαίναμε πολλά πολλά. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι εγώ έγραψα με έναν mesa boogie roadking και ο έταιρος κιθαρίστας ο Νίκος, με έναν twin reverb ενώ από κιθάρες γράψαμε κι οι δύο κάποια κομμάτια με στρατ και κάποια με τέλε. Δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο των κιθαρών και δυστυχώς ακούγαμε από ακουστικά οπότε είχαμε αρκετά διαστρεβλωμένη εικόνα του ήχου μας.

 

Συμφωνήσαμε ότι στο επόμενο θα γράψουμε με τους ενισχυτές μέσα, ώστε να ξέρουμε τι γίνεται μια και ουσιαστικά δεν χρειάστηκαν edits και το μόνο που ξαναγράφτηκε ήταν οι φωνές σε δύο κομμάτια, το 700 lives που αποφασίσαμε να το πω εγώ και το rest my bones που στην πρώτη εκτέλεση το είχε πει ο Βαγγέλης με ολίγον ήμερο τρόπο και χρειάστηκε να το αγριέψει. 

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξοχα, μπράβο ! Ο κιθαρίστας (sic) τα σπάει! 🙂
Μόνη μου παρατήρηση: θα ήθελα τον ήχο στα τύμπανα λίγο πιο παλιομοδίτικο, αλλά αυτό είναι προσωπική παραξενιά και όχι ποιοτικό χαρακτηριστικό της πολύ καλής δουλειάς που κάνατε.

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

JJ &co, εύχομαι τα καλύτερα! Περίμενα να το ακούσω πριν πω κάτι, αλλά ακόμα δεν τα κατάφερα. Έχοντας δει την μπάντα αρκετές φορές live, είμαι σίγουρος για την ποιότητα του παιξίματος καθώς και για το πως κάποια κομμάτια που πρωτοακούσαμε εδώ σε demo μορφή έχουν πια απογειωθεί. Και εσύ και ο Νίκος είστε φανταστικοί παίχτες, με ήχο και βαθιά γνώση του στυλ. Πολλά πολλά μπράβο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου