Προς το περιεχόμενο

Ηχεια για μουσικη σε δωματιο


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα !  

εχω κατι Logitech 5,1 εδω και αρκετο καιρο και θα ηθελα να παρω 2,1 για να ακουω μουσικη.. 

βλεπω διαφορες κατηγοριες active -passive - hi-fi κτλ και δε ξερω τι μου ταιριαζει.. 


τι ηχεια να παρω για να ακουω μουσικη σε δωματιο???


 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.1 και μουσικη δεν πανε μαζι.

2.0 και μουσικη ειναι αυτο που πρεπει.

 

Λιγες ερωτησεις:

1. Ποσα λεφτα διαθετεις?

2. Θελεις ενεργα ηχεια? (Παιζουν χωρις ενισχυτη)

3. Τι μουσικη ακους, και απο τι πηγη?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα Sonic Gear Titan 5  ή iVOOMi iVO-2103 να κάνεις τη δουλειά σου αν δεν έχεις απαιτήσεις για ήχο μπορείς να παίζεις και κανα παιχνίδι, multimedia, ταινίες κτλ

 

για ένα καλό ενισχυτή και 2 καλά δίδρομα ηχεία δεν φτάνουν 100ευρώ θες τουλάχιστο 300 (για καινούργια-μεταχειρισμένα ίσως βρεις αλλά πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση....)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/6855203/M-Audio-Studiophile-AV42.html

 

Χτυπα ενα ζευγαρι τετοια και θα χαιρεσαι να ακους μουσικη, σχεση με οτιδηποτε αλλο 2.1.

 

Υπαρχουν και τα av30 λιγο πιο οικονομικα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα δηλαδη δεν εχουν flat eq οπως ειναι τα studio monitors? 

θα προτιμουσα να χρωματιζουν τον ηχο..  


αυτα εδω ειναι καλυτερα? 

https://shopon.gr/index.php?route=product/product&originator=aggregator&product_id=1211091 

(εχουν μεγαλυτερη αποκριση συχνοτητας 30- 30000hz και ειναι μεγαλυτερα. παιζουν ρολο στη ποιοτητα ακροασης?)

θα συνδεονται στη καρτα που εχω τωρα? 

βλεπω εχω εξοδους για 3,5mm mini jack 

digital S/PDIF output ( δε ξερω τι ειναι αυτο ) 

επισης σαν εξτρα η καρτα εχει : 4 x 3.5mm-to-RCA adaptor cable (8ch)
2 x S/PDIF optical adaptors
1 x S/PDIF optical cable 

ναι κατι τετοιο θα παρω


 

Επεξεργασμένο από n4Sha

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα γνωριζω, αλλα εχουν καλες κριτικες. Νομιζω οτι με αυτα παραμενεις στην κατηγορια monitors. Αλλα δεν ειναι κατι κακο απαραιτητα. Καλυτερα να μην χρωματιζει ο ηχος, παρα να χρωματιζει εχοντας κακη ποιοτητα (μιλαμε για φτηνα ηχεια).

 

Τα m audiο τα εχω, νομιζω τα av40, και γι'αυτο τα προτεινω. Δεν σπανε τζαμια στην ενταση, αλλα γεμιζουν ενα πχ σαλονι με καθαρο, ποιοτικο ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι κατασκευαστές studio monitor έχουν ως βασικό στόχο την "ουδετερότητα" στην αναπαραγωγή των πονημάτων τους ώστε να αποτελούν το σημείο αναφοράς κατά την παραγωγή που θα δίνει τη δυνατότητα στον ηχολήπτη να δημιουργήσει (από τεχνικής πλευράς) ένα τελικό "μουσικό προϊόν" που θα αναπαράγεται με το δυνατόν λιγότερα artifacts σε οποιοδήποτε consumer σύστημα... σε αυτή τους την προσπάθεια ειδικά στις φθηνές κατασκευές καταφεύγουν σε αν μη τι άλλο μη ιδανικές πρακτικές (κυρίως τονισμούς στις μεσαιο-υψηλές συχνότητες) για να "βοηθήσουν" την αίσθηση "ανάλυσης" και επιμέρους διάκρισης του audio σήματος κατά το monitoring... 

 

να επαναλάβουμε κι εδώ ακόμα μία φορά, ότι κατά κανόνα (εν πολλοίς απαράβατο), τα φθηνά "monitor" μόνο "φλατ" δεν είναι στην συχνοτική τους απόκριση και φυσικά "χρωματίζουν" με μπατανόβουρτσα...😎  εξ ου και ο συνήθως πολύ πιο "σκληρός" ήχος τους σε σχέση με τα ανάλογα τους hi fi...

 

οι κατασκευαστές Hi Fi ηχείων από την άλλη, έχοντας στο νου το αντίθετο και στοχεύοντας κυρίως στην "τέρψη" (αναζητώντας την αίσθηση της "μουσικότητας") και στις φθηνές υλοποιήσεις στον "εντυπωσιασμό" πρώτου χρόνου του υποψήφιου καταναλωτή, τονίζουν τα άκρα του φάσματος και σε αρκετές περιπτώσεις υποβιβάζουν την μεσαία περιοχή ώστε ο ήχος να είναι πιο "γλυκός" και παράλληλα να "κολακεύονται" οι κακές ηχογραφήσεις και τα lossy audio format (τα οποία αναπαραγόμενα από monitor ηχεία βγάζουν στην επιφάνεια όλες τις αδυναμίες τους)...

 

σε πολύ καλές υλοποιήσεις βέβαια ένα πραγματικά καλό ηχείο (Hi End) σε όλα τα επίπεδα και συνήθως πανάκριβο, μπορεί χωρίς παραχωρήσεις να έχει διττή χρήση... και ως ηχείο αναφοράς και ως ακρόασης...  απλά αν συνυπολογιστούν τα παραπάνω ένα μόνιτορ ηχείο έχει εν πολλοίς "αντικειμενικά" κριτήρια αξιολόγησης και εν γένει πιο αυστηρή αντιμετώπιση στην κρίση του από ένα hi fi όπου τα πράγματα "χαλαρώνουν" και ειπεισέρχεται σε ένα (κάποιες φορές μεγάλο) βαθμό και η υποκειμενική αντίληψη του μέσου ακροατή...

 

όπως φαντάζομαι έχεις καταλάβει το ποσό που μπορείς να διαθέσεις είναι οριακά επαρκές... καλό θα ήταν να κάνεις μια βόλτα στην αγορά και να ακούσεις πριν αποφασίσεις, ψάχνοντας αυτό που θα σε πείσει ότι αξίζει τον κόπο να το εκταμιεύσεις (πάντα σε σχέση με ότι διέθετες έως τώρα)... πάντως τα συγκεκριμένα Edifier δεν είναι κακά τηρουμένων των αναλογιών και θα σου προσφέρουν σίγουρα μια μικρή αναβάθμιση σε σχέση με τα προηγούμενα που διέθετες... το μέγεθός της όμως μόνο ο ίδιος μπορεί να το αντιληφθείς...

 

εγώ με την σειρά μου, αν μπορείς να ανέβεις ελάχιστα στο ποσό, θα σου έλεγα να ακούσεις και τα κάτωθι που προτείνω σε ανάλογες περιπτώσεις με την δική σου και που πιστεύω ότι θα σε καλύψουν μέχρι να βρεις ένα ποσό για ένα καλό hi fi σύστημα (τα τελευταία χρόνια η πρόοδος της τεχνολογίας προσφέρει πολύ καλούς hi fi ενισχυτές και ηχεία στην entry level κατηγορία, που κάποτε τα ανάλογης ποιότητας τους θα κόστιζαν δεκαπλάσια)...

 

Στις 25/6/2017 στις 3:07 ΜΜ, npap είπε

μπορείς να αποκτήσεις τα Alesis Elevate 5 (τα μοναδικά σε αυτή την τιμή που κατεβαίνουν άνετα κοντά στα 60Hz), για να έχεις all around ηχεία που θα παίζουν αρκετά δυνατά και καθαρά χωρίς να παραμορφώνουν, με έμφαση στο (άφθονο για την κατηγορία) "μπάσο"... χωρίς βέβαια αυστηρά "ουδέτερη" ηχοληπτική γραμμή, αλλά όμως επί το πλείστον "κολακεύουν" τα αυτιά των απλών χρηστών που θα τα χρησιμοποιήσουν ικανοποιητικά, λίγο για να παίζουν παιχνίδια, λίγο για να ακούν μουσική και λίγο για να ηχογραφούν χωρίς περαιτέρω απαιτήσεις για βραχυπρόθεσμη αλλαγή τους για αναβάθμιση... 

 

9953611_800.jpg

 

άκου κι αυτά πριν αποφασίσεις...

 

https://www.thomann.de/gb/alesis_elevate_5_mkii.htm#bewertung

 

  • ΥΓ1
Στις 25/2/2019 στις 4:02 ΜΜ, n4Sha είπε

digital S/PDIF output ( δε ξερω τι ειναι αυτο ) 

 

είναι μια ψηφιακή έξοδος που σου προσφέρει η κάρτα σου... μέσω αυτής παρακάμπτεις το dac (Digital to Analog Converter) της και έχεις την δυνατότητα να το αντικαταστήσεις με ένα πολύ καλύτερο ώστε να αναβαθμίσεις ανάλογα τον συνολικό ήχο σου...

 

  • ΥΓ2
Στις 25/2/2019 στις 4:02 ΜΜ, n4Sha είπε

(εχουν μεγαλυτερη αποκριση συχνοτητας 30- 30000hz και ειναι μεγαλυτερα. παιζουν ρολο στη ποιοτητα ακροασης?)

 

ούτε για αστείο να μην το σκέφτεσαι ότι ένα ηχείο σαν αυτό μπορεί να κατέβει τόσο χαμηλά... σε μια απόκλιση -3+3db που είναι επαρκώς ανεκτή και τα 80hz πολλά θα του είναι (όχι μόνο λόγω τιμής αλλά και ποιότητας και μεγέθους καμπίνας και μονάδας χαμηλών)...😉

 

  • ΥΓ3
Στις 25/2/2019 στις 4:13 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Καλυτερα να μην χρωματιζει ο ηχος, παρα να χρωματιζει εχοντας κακη ποιοτητα (μιλαμε για φτηνα ηχεια).

 

ορθή ως λογική σκέψη, απλά ανέφικτη καθότι πρέπει να ανέβουμε πολύ ψηλά σε τιμή για να έχει πρακτική βάση...😉

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τη κατατοπιστικη απαντηση !

Το κακο ειναι οτι ειμαι επαρχια και δε μπορω να ακουσω τιποτα.... μακαρι να ειχα αυτη τη δυνατοτητα... θα εκανα μια βολτα στα μαγαζια, θα ακουγα και θα αγοραζα επι τοπου... 

τωρα μιλαμε για αγορα στα τυφλα .. οποτε.... 

ενταξει εμενα μου αρκει που θα αγορασω κατι καλυτερο απο αυτο που εχω τωρα... 
απλα θα ηθελα να παρω τα σωστα.. δηλαδη για το 10-15 τ.μ. δωματιο που εχω , να ειναι σωστα βατ και να κανουν για ροκ μεταλ... 

μια απορια:  και ουδετερα να παρω δηλαδη studio monitors , με EQ απο Media player ή απο καρτα ηχου παλι δε θα χρωματιζει ο ηχος? δηλαδη ολα οκ στη τελικη.. θα τα φερω στα μετρα μου. 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου