Προς το περιεχόμενο

Κόστος ζωής τότε και τώρα


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, LK είπε

Συμφωνω με Φωτη.

Τα ειδη πρωτης αναγκης, δηλαδή το φαγητό εχει πολλαπλασιαστεί σε τιμή.

Το ίδιο και τα καύσιμα.

 

Τα αλλα , και εδικά η τεχνολογία, ειναι σαφως φθηνοτερα.

 

Δες τον πίνακα και κάνε τους υπολογιΖμους που λέω και θα δεις ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα για το φαγητό και τα είδη πρώτης ανάγκης. 🙂

 

Στα καύσιμα το 90% είναι ΦΟΡΟΣ πλέον οπότε δεν μπορείς να τα συγκρίνεις.

 

Αλλά και πάλι τελευταία τιμή επί δραχμής ήταν το 2001 0,70 ευρώ.

 

Αν είχαμε ακόμα δραχμή θα είχε φθάσει στα 7 ευρώ με τον πληθωρισμό και την διολίσθηση και υποτίμηση 20 ετών...

 

Δεν τα λεΓω εγώ άλλωστε οι κομμουνισται τα λένε :classic_biggrin:

 

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3718763

 

και εδώ ένα inflation chart

 

inflation-1960-2011b.jpg

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δύσκολα υπολογίζεις, μπαίνει μέσα το θυμικό ( ...με ένα πεντακοσάρικο έπινες καφέ και έπαιρνες τσιγάρα-ά όλα κι όλα, έχουμε και προτεραιοτητες). Θεωρώ ότι τα βασικά έξοδα ενός μέσου ανθρώπου/νοικοκυριού ήταν πιο εύκολο να καλυφθούν το 1995 σε σχέση με το 2005. Στέγη, μετακινήσεις, λογαριασμοί, έξοδα καθημερινότητας. Οι διαφορές όχι μεγάλες, αλλά ικανές.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δύσκολα υπολογίζεις, μπαίνει μέσα το θυμικό ( ...με ένα πεντακοσάρικο έπινες καφέ και έπαιρνες τσιγάρα-ά όλα κι όλα, έχουμε και προτεραιοτητες). Θεωρώ ότι τα βασικά έξοδα ενός μέσου ανθρώπου/νοικοκυριού ήταν πιο εύκολο να καλυφθούν το 1995 σε σχέση με το 2005. Στέγη, μετακινήσεις, λογαριασμοί, έξοδα καθημερινότητας. Οι διαφορές όχι μεγάλες, αλλά ικανές.

 

Εγώ πάντως το 1995 με το ζόρι την έβγαζα καθαρή,το 2005 ημΑνε πασάς 🙂

 

Όπως λες και εσύ το ΘΥΜΙΚΟ είναι μεγάλη υπόθεση μέχρι και τον πληθωρισμό 20% σε κάνει να ξεχνάς 🙂

 

Έξω από την πλάκα τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ υπάρχουν οπότε όποιος θέλει μπορεί με ΨΥΧΡΑΙΜΊΑ και μαθηματική ακρίβεια να υπολογίσει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΤΗΤΑ (ωραίο πράγμα τα μαθηματικά).

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάντα με το ζόρι την έβγαζα καθαρή-όταν την έβγαζα- πάντως, εντός κι εκτός Ελλάδας, εντός κι εκτός όϊρο. Δε λαστ χόουλ οφ δε ζουρνά ήμανε- και είμαι- εξαπανέκαθεν.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό λέω κι εγώ. Νοικοκυριό, χωρίς ακίνητη, με τρία παιδιά και ένα μισθό εργάτη + 1/3 μισθού ημιαπασχόλησης, επιβίωσε από τα μέσα του 70 ως τα μέσα του 90. Για δοκίμα να επιβιώσεις με αυτό τώρα...

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

επιβίωσε

 

Άλλο πράγμα η "επιβίωση" του 1970 και άλλο του 2019...

 

Πριν από λίγο ήμουν με έναν φίλο που λόγω κρίσης τα φέρνει πολύ δύσκολα.

 

Τον πήρε η 14χρονη κόρη του και του έριξε ΕΝΑ μπινελικι επειδή ΕΠΕΣΕ το ΙΝΤΕΡΝΕΤ στο σπίτι τους....μα ΕΝΑ μπινελικι.....και ο φίλος μου ΑΣΠΡΙΣΕ από τη στεναχώρια του γιατί το "παιδί" δεν είχε ίντερνετ για....δύο ΟΛΌΚΛΗΡΕΣ ώρες.....

 

Το 1970 οι μισοί 14χρονοι της Ελλάδας δεν είχαν ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ να φορέσουν και μακριά παντελόνια φορούσαν μόνο στην Ανάσταση...και όμως επιβίωναν...

 

Η μόνη δυνατή σύγκριση είναι με ΣΤΟΙΧΕΊΑ και ΑΡΙΘΜΟΥΣ λοιπόν.... από εκεί και πέρα κάποιοι είναι δυνατοί σε αυτά και κάποιοι όχι...στο τέλος της ημέρας πάντως όλοι.... επιβιώνουμε 🙂  

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια μπάλα παγωτο σήμερα  έχει 1,10 ευρώ.

Τι να λέμε τωρα....

Από την άλλη παίρνεις υπολογιστη με 300 ευρω...επίσης τι να λεμε τωρα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το 1965 την έπαιρνα μισή δραχμή....

το 1957 θα ήταν πιό φτηνή 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
56 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

επιβίωσε

 

πήγαν τα παιδιά σχολείο, πήγαν ξένη γλώσσα και κάποια χόμπι, είχαν ρούχα να φορέσουν, αγόραζαν παιχνίδια, πηγαίναν καμιά βόλτα στο χωριό για διακοπές, φροντιστήρια, έτρωγαν καλά (υπερβολικά ελέω ελληνίδας μάνας), κάποιοι αγόραζαν σπίτι (οι περισσότεροι γνωστοί μου απέκτησαν σπίτι μέσα 90). Νομίζω αυτό εννοώ, κι όχι ότι ζεστάινονταν με σπίρτα και έτρωγαν κονσέρβα. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=VKHFZBUTA4k

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου