Προς το περιεχόμενο

The Pimp-master project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, Nick Silver Pickups said:

Αργύρη πολλά μπράβο κι απο μένα!
Αναμένουμε τα ηχητικά δείγματα!

Την καλημέρα μου σε όλους...

 

Νικ καλημέρα!! 

 

Φοβερή κατασκευή οι μαγνήτες σου! Ωραίος ήχος, γεμάτος, με λεπτομέρεια.

50´s ηχόχρωμα, χωρίς υπερβολικά μεσαία, αλλά με τον Gibson χαρακτήρα αναλλοίωτο.

Κρύσταλλο τα καθαρά χωρίς να φορτώνουν, με γεμάτη απόκριση στα γκάζια! 

Εύγε!!

 

Aν προσθέσει κανείς και το εξαιρετικό hardware του Χάρη, μπορούμε να πούμε ότι θα έχουμε ένα ποιοτικό όργανο made in Greece!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ"ευχαριστω πολυ Αργυρη για τα καλα σου λογια!
Αυτος ηταν ο χαρακτηρας που ηθελα να δωσω οταν τους σχεδιαζα και χαιρομαι πολυ που σου αρεσει!

Για τις γεφυρες του Χαρη μονο καλα λογια μπορω να πω απο προσωπικη εμπειρια στις κιθαρες μου και σε πελατων που τις τοποθετησα.
Αντε, καλοπαιγμενη και περιμενουμε ενα μικρο δειγμα οταν μπορεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή πρόοδος, διάλεξα ταστιέρα και πλάνισα στα 5.5 χιλιοστά με το Safe T planner.

 

Επειδή θέλω να προσθέσω ένα ebony stripe στην κατασκευή αποφάσισα το πάνω μέρος του board, αντί να το μετατρέψω σε ροκανίδι, να το κόψω με το Ιαπωνικό Kataba για να χρησιμοποιήσω όσο περισσότερο έβενο μπορω.

 

 

D2FBA145-16E4-42AD-99F4-209BB7FFFCD5.jpeg

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσω να κόβω τάστα για τη φαντασμαγορική cream bound - block inlaid ταστιερα του Pimp.

 

Καλές Γιορτές σε όλους!

4EE7ABD0-1AE4-4935-A50A-1F31710152C4.jpeg

AD4087FB-AC51-4922-BCEC-BB47035283EC.jpeg

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, gkourmoul1 said:

Οσο πιο μικρα τα βηματα, τοσο πιο ευτυχη σε κανει ο προορισμος. 

 

 

Θα συμφωνήσω!!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακρως αξιοζηλευτο αυτο που κανεις.

 

Εαν ειχες την δυνατοτητα να δημιουργεις κιθαρες στο υψηλοτατο επιπεδο, ή να παιζεις κιθαρα στο υψηλοτατο επιπεδο, τι θα διαλεγες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι και στα δύο παίρνεις τον χρόνο που αφιερώνεις... Οπότε είμαι μέτριος και στα δύο.

 

ΑΛΛΑ, αν έπρεπε να διαλέξω θα προτιμούσα το παίξιμο γιατί βάζω τη μουσική ως αγαθό πιο πάνω από τις κατασκευές.

 

Με λίγα λίγια αν ο Πνοή και Νύξη μου τις φτιάχνει εγώ θα μελετάω παίζοντας τες και ας μην ξαναπιάσω σκαρπέλο... Λέμε τωρα..

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε το routing της περιφέρειας της ταστιέρας. Τώρα θέλω να δω σε τι μέγεθος θα κόψω τα όστρακα για τα blocks.

 

 

3B4D8BFE-B43C-4550-8417-E15FE171F7F7.thumb.jpeg.418e4e6923019e9c5e11d2f884105e0c.jpeg

 

 

Μιας και μιλάμε για custom όργανο αποφάσισα να έχει 22 τάστα με πολύ μικρό overhang. Στο μανίκι θα δώσω περίπου μία μοίρα κλίση.

 

 

47F611C2-08D5-4381-8E3E-9579E4FD7CF6.thumb.jpeg.bbb78653f02714f040b3a9fb018868b2.jpeg

 

 

θα γίνει κρεμ binding με μαύρη μπορντούρα προς τα κάτω από το ίδιο το ξύλο της ταστιέρας. Με λίγα λόγια θα αφήσω να φαίνεται ένα μικρό κομμάτι από τον έβενο στη βάση της ταστιέρας για να διαχωρίζεται από το flame maple του μανικιού. Το είχα κάνει και στο παρελθόν και είχε δείξει πολύ όμορφο.

 

Radius στο fretboard θα γίνει στις 16”. 

Πρώτα από όλα γιατί είναι πιο εύκολο, δεύτερον διότι η γέφυρα Halon μπορεί να το υποστηρίξει, τρίτον είναι η πρώτη φορά που κάνω block inlays και δεν θέλω άσχημες εκπλήξεις, τέταρτον το έχω ήδη δοκιμάσει στην Gretsch-o-tele “Danae” και έπαιζε super, παίζει μάλιστα να αντιγράψω το R58 προφίλ εκείνης της κιθάρας.

 

αυτά.... προς το παρόν.

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου