Προς το περιεχόμενο

Που πάνε τα κλεμμένα;


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

1. Δεν γνωρίζω προσωπικά αν υπάρχουν παζάρια τέτοιου είδους, αλλά αν υπάρχουν, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να τα διώξεις με καταγγελία (γιατί αυτό θα γίνει, αν γίνει κάτι) από εκεί που είναι, γιατί

 α. θα μεταφερθούν αλλού (που δεν θα ξέρεις το μέρος)

 β. θα γίνουν πιο προσεκτικοί οι πωλητές σ' αυτά και θα παίρνουν μεγαλύτερες προφυλάξεις

 γ. πιθανόν να βρουν άλλους τρόπους διακίνησης κλοπιμαίων.

 

Όπως και να έχει δεν σταματάς έτσι το φαινόμενο. Στην τελική, καλύτερα να ξέρεις που είναι, μπας και κάνεις όπως λες "σκάουτιν".

 

2. Τι βαρύτητα να έχουν κάποιοι "ψωνισμένοι" μουζικάντηδες και οι καταγγελίες τους για μουσικά όργανα!

Εδώ κλέβουν ανθρώπινα όργανα και δεν κουνιέται φύλλο.

 

3. Εδώ κι αν διαφωνώ.

Βεβαίως αν πρόκειται για οργανωμένο έγκλημα θα κινητοποιηθεί η ΓΑΔΑ.

Ειδικά αν υπάρχει μεγάλο ποσό/ποσοστό κέρδους.

Μέχρι και "προστασία" είναι πιθανό να πλερώνουν οι κλέφτες.

Την στιγμή που οι "οικογένειες" (μαφιόζοι) αυξάνονται, οι δολοφονίες με συμβόλαια το ίδιο (μιλάω για οργανωμένο έγκλημα τώρα), η ΓΑΔΑ πιστεύεις ότι θα ασχοληθεί με μουσικά όργανα?

 

4. Αυτό μάλιστα.

Συμφωνώ απόλυτα με τέτοιες ενέργειες!

 

 

πάμε ομοίως ένα ένα

 

1. Δεν είπα να τους διώξεις . Αυτό θα ήταν πράγματι "εγκληματικό" . Λέω να το καταγγείλεις με σκοπό να το δουλέψουν , όχι πχ να ζητήσεις άμεση επέμβαση 

 

2. Δεν "θα σε γράψει" καμία αρχή αν κινηθείς οργανωμένα . 

 

3. το τμήμα που ασχολείται με παρεμπόριο & κλεπταποδοχές θα ασχοληθεί . Το τμήμα που ασχολείται με εκβιαστές και μαφίες όχι 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μικρή μου εμπειρία υπαγόρευσε αυτά που έγραψα παραπάνω.

Αλλά μπορεί και να έχεις δίκιο βρε παλικάρι, τι να πω.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vagelism είπε

και ομως απο φιλη τραγουδιστρια ..της εκλεψαν το μικροφωνο μεσα απο την τσαντα στο μετρο

 

Κομμουνισται από τη Γεωργία;Σε τίποτα δεν σταματούν οι αφιλοτιμοι....:classic_biggrin:

 

Που τα παλιά καλά χρόνια που σε έκλεβαν μόνο Έλληνες και το εμπορικό ισοζύγιο έμενε ισοσκελισμενο.....

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Zanxion said:

Όταν βλέπεις στην Ορφέως Fender Stratocaster για 50€ καταλαβαίνεις και την πιθανή προέλευσή της (δεν εννοώ Μεξικό...).

Σόρι που θα γίνω κυνικός, αλλά πιστεύεις ότι ο γραφικός τσίπης αγοραστής των αγγελιών του νόιζ που σου κάνει παζάρι σε πετάλι που πουλάς 40 ευρώ, δεν θα την αγόραζε και θα έκανε καταγγελία; Θα έκανε και παζάρι από πάνω. 

 

8 hours ago, fusiongtr said:

3. Εδώ κι αν διαφωνώ.

Βεβαίως αν πρόκειται για οργανωμένο έγκλημα θα κινητοποιηθεί η ΓΑΔΑ.

Ειδικά αν υπάρχει μεγάλο ποσό/ποσοστό κέρδους.

Μέχρι και "προστασία" είναι πιθανό να πλερώνουν οι κλέφτες.

Την στιγμή που οι "οικογένειες" (μαφιόζοι) αυξάνονται, οι δολοφονίες με συμβόλαια το ίδιο (μιλάω για οργανωμένο έγκλημα τώρα), η ΓΑΔΑ πιστεύεις ότι θα ασχοληθεί με μουσικά όργανα?

 

να κινητοποιηθεί η ΓΑΔΑ...οκ. Ας κινητοποιηθεί με τον "επαναστάτη" Ρουβίκωνα πρώτα που την ρεζιλεύει κάθε τρεις και λίγο, και μετά ας μού βρει και την κιθάρα μου.

Προσωπικά, δε νομίζω ότι υπάρχει οργανωμένο κύκλωμα κλοπής μουσικών οργάνων. Δεν είναι αντικείμενα ευρείας κατανάλωσης. Η κλοπή οχημάτων αποφέρει πολύ μεγαλύτερο και άμεσο κέρδος, χωρίς να αφήνει ίχνη. Πιστεύω ότι οι περισσότερες κιθάρες είτε ξαναβάφονται και πωλούνται, είτε δε βγαίνουν ποτέ έξω από το σπίτι του καινούριου ιδιοκτήτη ή άντε για καμιά πρόβα. Περαιτέρω, το να κλέψει κανείς μια κιθάρα και να την ανεβάσει στο νόιζ ή στο ebay, πρέπει να είναι το λιγότερο ηλίθιος. Υπάρχει και το reverb. Υπάρχει όμως και το dark web. Shop around... 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και η κουβέντα πήγε στα παζάρια κλεμμένων να πω το εξής: Ειδικά στα παράνομα προϊόντα ισχύει απόλυτα ο νόμος της αγοράς. Δηλαδή όσο υπάρχει ζήτηση, θα υπάρχει και προσφορά. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει η προσφορά είναι να πέσει ή να εξαφανιστεί η ζήτηση. Ούτε αστυνομίες ούτε επιχειρήσεις ούτε δράσεις μπορούν να επηρεάσουν μακροπρόθεσμα μια αγορά που είναι ζωντανή. Κόβεται ένα κεφάλι και ξεφυτρώνουν άλλα 5 είτε μιλάμε για κλεμμένα αντικείμενα είτε για ναρκωτικά είτε για αφορολόγητα τσιγάρα ξέρω γω. Συνεπώς οι μόνες δράσεις που μπορούν να έχουν ουσιαστικό αποτέλεσμα είναι αυτές που πλήγουν τη ζήτηση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός  ο Σπύρος,  αλλά φαντάσου να έρθει ο ανθρωπάς  και να σου πει, φιλαράκο  σου δώσω  telecaster  μου δίνεις  ένα  πενηντάρικο,  και ανοίξει  την σακούλα  και σου πέσουν τα τσαούλια με  την 52 avri  που θα δεις  ….. τι κάνεις  διαολίζεσαι..😈

Off topic: Σπύρο  το album είναι φοβερό !  

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, lgbesios said:

Σωστός  ο Σπύρος,  αλλά φαντάσου να έρθει ο ανθρωπάς  και να σου πει, φιλαράκο  σου δώσω  telecaster  μου δίνεις  ένα  πενηντάρικο,  και ανοίξει  την σακούλα  και σου πέσουν τα τσαούλια με  την 52 avri  που θα δεις  ….. τι κάνεις  διαολίζεσαι..😈

Off topic: Σπύρο  το album είναι φοβερό !  

 

Διαολίζεσαι αλλά τουλάχιστον πρέπει να ξέρεις ότι αν την πάρεις, συμβάλλεις στην αγορά αυτή και την άλλη φορά μπορεί στη θέση της τέλε να είναι μια δική σου κιθάρα. Και ευχαριστώ πολύ περί άλμπουμ Λευτέρη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Διαολίζεσαι αλλά τουλάχιστον πρέπει να ξέρεις ότι αν την πάρεις, συμβάλλεις στην αγορά αυτή και την άλλη φορά μπορεί στη θέση της τέλε να είναι μια δική σου κιθάρα. Και ευχαριστώ πολύ περί άλμπουμ Λευτέρη.

..και ρισκαρεις να την παρεις σε κανα Live..κ καποιος να σου χτυπησει τον ωμο..κ να σου πει...

- φιλος ...αυτη ειναι δικια μου ...

και να γινεις κ ρομπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα...οσο και ευκαιρια να εβρισκα κατι..δεν θα ρισκαρα να αγορασω κατι που εχω την υποψια οτι ειναι προιον κλοπης..

1ον γιατι ειναι bad Karma..{what goes around comes around } που λεει κ ο Justin..

και 2ον..δεν θα αντεχα αυτο το αγχος καποιος να μου πει οτι ειναι δικο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου