Προς το περιεχόμενο

Που πάνε τα κλεμμένα;


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά να πω ότι συμφωνώ με τον Rebel, και αυτός είναι ο λόγος που ανοιξα το θέμα..

Βέβαια όσο συμφωνώ με τον Rebel άλλο τόσο συμφωνώ με τον Ledge για τους τσιπηδες μου έχει τύχει τουλάχιστον στο 1/3 των συναλλαγών μου.

Επίσης συμφωνώ με τον lgbesios ότι μπαίνει ο διάολος μέσα σου, αλλά συμφωνώ και με τον vagelism ότι είναι κακό κάρμα, τελικά δεν θα αγόραζα για το κακό κάρμα και φυσικά για την ξεφτίλα να σε δει κάποιος σε ένα λάηβ ή σε ένα προβάδικο.

 

Σχετικά με την αστυνομία/εξαφάνιση κλοπιμαίων:

Επειδή κάποιος μπορεί να βρει εύκολα τη τιμή του αντικειμένου, μου φαίνεται πιο πιθανό κάποιος να αγοράζει τα κλοπιμαία και να τα σπρώχνει μέσω ebay/amazon/reverb ειδικά αν έχει τη δυνατότητα να έχει και άλλη τοποθεσία στο εξωτερικό (με οποιονδήποτε τρόπο) γιατί αυτός μπορεί να το στήσει εύκολα και κυρίως στη πιάτσα μαθαίνεται εύκολα ότι ο τάδε αγοράζει μουσικά όργανα, οπότε οι κλέφτες θα πάνε σε αυτόν. Η αστυνομία λογικά δεν θα κάνει τίποτα για δύο λόγους:

1. Έχει πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθεί - δυστυχώς όσο και να μας πονάει ότι έκλεψαν την συλλεκτική μας κιθάρα δεν είναι τόσο σημαντικό όσο μια υπόθεση τρομοκρατίας/παιδεραστίας και δεν έχουν το προσωπικό για όλα και αναγκαστικά βάζουν προτεραιότητες – όπως όλοι μας στη δουλειά μας  

2. Όταν σε κλέψουν έχεις δύο επιλογές στο αστυνομικό τμήμα: είτε δηλώνεις απώλεια είτε κλοπή, στη κλοπή πρέπει να κάνεις μήνυση κατά αγνώστου που έχει κόστος, σιγά μην πληρώσεις κιόλας για κάτι που δεν παίζει να το βρεις.

Επειδή προφανώς έχω πέσει θύμα κλοπής (όχι μουσικού εξοπλισμού ευτυχώς) η αστυνομία με συμβούλεψε τα εξής «Δεν πρόκειται να τα βρεις έχουν εξαφανιστεί ήδη, αλλά αν παρεμπιπτόντως το δεις κάπου και είσαι σίγουρος ότι είναι δικό σου πάρε με το 100 για να έρθουν απευθείας εκεί» το ωραίο είναι ότι αν έρθουν θα πάρεις πίσω το αντικείμενο σου αλλά δεν θα τιμωρηθεί ο κλέφτης/κλεπταποδόχος γιατί δεν έχεις κάνει μήνυση.

 

Με λίγα λόγια, το πρόβλημα θα διαιωνίζεται όσο εμείς από μόνοι μας δεν κάνουμε κάτι.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε θα γίνεις μόνο ρόμπα αν σε πιάσουν με κλεμμένα. Αν ο νόμιμος ιδιοκτήτης έρθει με την αστυνομία και σου κάνει μήνυση θα τη χάσεις, και θα έχεις φάκελο από κει και πέρα, με ότι συνεπάγεται αυτό. Θυμάμαι πριν χρόνια που ένας φίλος είχε βρει ένα vintage jazz bass που του είχαν κλέψει σε αγγελία (μετά από χρόνια), πήγε σπίτι του πωλητή με έναν αστυνομικό και το πήρε (και μετά ο πωλητής έγραφε λογίδρια στο ίντερνετ για το πόσο θυμωμένος φαινόταν ο ιδιοκτήτης και πως ο ίδιος είχε "σώσει" ένα όργανο..).

 

Και φυσικά αν σε βρουν πάντα υπάρχει η περίπτωση να στραβώσει ο πρώην ιδιοκτήτης και να μπλέξεις πολύ άσχημα.

 

Όπως και με τα αυτοκίνητα, υπάρχει και τυχαία, αλλά και κόσμος που ασχολείται με αυτές τις κλοπές. Είτε ανοίγοντας αμάξια, είτε κάνοντας στόχο περιοχές στο κέντρο που έχουν λάιβ, τις ώρες που ξεφορτώνουν όταν τελειώσουν. Τα όργανα μπορεί να πάνε όπου να ναι φαντάζομαι, αλλά και καναδυο παζάρια υπάρχουν, και καμιά δεκαριά μαγαζιά που καταλήγουν κλοπιμαία. Απότι είχαμε μάθει τουλάχιστον όταν είχαν κλέψει όργανα από ένα φίλο. Δεν είναι και τόσο απλό να μπλέκεις με τέτοια μέρη και κόσμο όμως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπαρχει ελπιδα..

 

 

αυτος εκανε 27 χρονια να την ξαναβρει,αραγε ΕΓΩ θα ξαναβρω την Gibson Les Paul Custom του 1968  που μου έκλεψαν το 1996 σε 4 χρόνια απο σήμερα ?

 

Οταν βλεπω ποσο εχει παει η τιμη της...ψιλοσπάζομαι...

 

https://reverb.com/item/18526721-1969-gibson-les-paul-custom-in-black-finish-with-original-60-s-rectangular-case

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

αραγε ΕΓΩ θα ξαναβρω την Gibson Les Paul Custom του 1968  που μου έκλεψαν το 1996 σε 4 χρόνια απο σήμερα ?

 

 

 

 

 

Ελα βρε χαζε να σε κεράσω κάνα τσίπουρο και θα σε αφήσω να παίξεις μαζί της... για λιγο

  • Χαχα 1

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alter είπε

Δε θα γίνεις μόνο ρόμπα αν σε πιάσουν με κλεμμένα. Αν ο νόμιμος ιδιοκτήτης έρθει με την αστυνομία και σου κάνει μήνυση θα τη χάσεις, και θα έχεις φάκελο από κει και πέρα, με ότι συνεπάγεται αυτό. Θυμάμαι πριν χρόνια που ένας φίλος είχε βρει ένα vintage jazz bass που του είχαν κλέψει σε αγγελία (μετά από χρόνια), πήγε σπίτι του πωλητή με έναν αστυνομικό και το πήρε (και μετά ο πωλητής έγραφε λογίδρια στο ίντερνετ για το πόσο θυμωμένος φαινόταν ο ιδιοκτήτης και πως ο ίδιος είχε "σώσει" ένα όργανο..).

 

Και φυσικά αν σε βρουν πάντα υπάρχει η περίπτωση να στραβώσει ο πρώην ιδιοκτήτης και να μπλέξεις πολύ άσχημα.

 

 

Αν μπορεις να το αποδειξεις βεβαια!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γι αυτο θελει αστυνομια και δηλωση κλοπης εστω και αν σου λενε οτι δεν υπαρχει ελπιδα να βρεθουν. Και επισης φωτογραφιες, serial numbers κτλ απο πριν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου