Προς το περιεχόμενο

Luthiery school


stolzer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εδω και λιγο καιρο μαζευω χρηματα για να παω crimson στην Αγγλια. Πρωτου παω ομως θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα για το setup. τι γινεται οταν θες να σεταρεις σε D Standart tuning? Με το ψαξιμο που εχω κανει εχω καταληξει στα εξής βηματα:

Ισιωμα λεμου

Ρυθμηση action

Intonation 

Με αυτη τη σειρα. Δεν εχω καταλαβει με το φιλερ ποση πρεπει να ειναι η αποσταση του 8ου fret απο τη μι μπασα για να ειναι ισιος ο λαιμός. Στη συνεχεια οταν ο λαιμος ισιωσει για χαμηλο action  χαμηλωνουμε τη γεφυρα τερμα κατω και αν εχει μπαζαρισμα ψηλωνουμε τα saddles? Η το αντιθετο? Οι χορδες που εχω ειναι 10ρες και ετσι οπως την εχω τωρα ο ηχος ακουγεται λιγο γκλαγκα γκλουγκα. Υπαρχει καποια ελληνικη ομαδα στο φβ που να ασχολείται με τετοια θεματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι λιγο σχετικο το "ποσο". Θα σου προτεινα "τοσο οσο". Τι εννοω:

 

Ξεκινας με το ισιωμα λαιμου. Με πατημενο το πρωτο και τελευταιο ταστο, πρεπει υπαρχει ενα ελαχιστο κενο (πχ σε μεγεθος λεπτης καρτας) μεταξυ χορδης και 8ου ταστου.

 

Μετα, αφου ρυθμισεις την floating γεφυρα οπου υπαρχει, ρυθμιζεις το action στα χιλιοστα που θελεις. Πχ σου αρεσει στο 1,5mm αποσταση απο το 12 ταστο. Ρυθμιζεις καθε saddle ξεχωριστα.

 

Και παμε τωρα στο "τοσο οσο". Μπορει με τις "τυπικες" ρυθμισεις που χρησιμοποιησες να εχεις θεματα, ή απλα να μην σου αρεσουν. 

Πρακτικα, εχεις περιθωριο να ισιωσεις περαιτερω τη βεργα μεχρι το σημειο οπου θα αρχισουν να μπαζαρουν οι χορδες στα πρωτα ταστα (τοτε σημαινει οτι το relief ειναι υπερβολικα μικρο). Επισης εχεις περιθωριο να χαμηλωσεις το action μεχρι το σημειο οπου θα μπαζαρουν τα τελευταια ταστα.

 

Αρα χαμηλωνω τοσο οσο μου αρεσει και δεν δημιουργουνται θεματα. Και αντιστροφα, οταν υπαρχει buzz στα πρωτα ταστα ψηλωνουμε το relief. Οταν υπαρχει buzz στα τελευταια ταστα ψηλωνουμε το action τοσο οσο...

 

Στο τελος, ρυθμιζεις και το intonation.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει το ρολο το οτι οι χορδες μου ειναι 10ρες?εχω διαβασει οτι σε d standard κουρδισματα ειναι καλυτερα 13ρες.τις νιωθω λιγο χαλαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stolzer είπε

Παιζει το ρολο το οτι οι χορδες μου ειναι 10ρες?εχω διαβασει οτι σε d standard κουρδισματα ειναι καλυτερα 13ρες.τις νιωθω λιγο χαλαρες

 

Και βέβαια. 10άρες σε D θα είναι σίγουρα πλαδαρές.

Δοκίμασε κάποιο 11άρι set σε πρώτη ευκαιρία και βλέπεις αν πρέπει να ανέβεις κι άλλο.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stolzer είπε

τις νιωθω λιγο χαλαρες

 

 

Σε ΕΝΟΧΛΕΙ αυτο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενοχλει γιατι αναλογα πως χτυπαω διακρινω μια μικρη διαφορα στο κουρδισμα στις μπασες πιο πολυ πραγμα που δεν μου συμβαινει  σε standart E. Χωρις αυτο να σημαινει οτι τις βαραω ανελεητα. Παιζω 80s κυριως motley crue σε αυτη. Αρα αναγκαστικα θα δοκιμασω 13 η 12. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου