Προς το περιεχόμενο

Ωρες ωρες τα vst instruments καθυστερούν


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λεει ο τίτλος.

Αλλες μέρες ηχογραφώ και η ανταπόκριση από το kbd μέχρι να ακουστεί ο ήχος στο daw είναι (αν και ποτέ αστραπιαία) απόλυτα αποδεκτή και άλλες πατάς σήμερα και ακούς αύριο.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Εχετε κάποια παρόμοια εμπειρία?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υπολογιστή έχεις;

Ποιο DAW και vst;

Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει διαφορετικά buffer size.

 

Επεξεργασμένο από panorios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υποψιάζομαι ότι οφείλεται σε ένα θέμα που ήθελα να ανοίξω, περί της ύπαρξης και δημιουργίας έξτρα latency από συγκεκριμένα vst effects. Πολλά vst effects, ιδιαίτερα τα convolution reverbs, τα περίπλοκα pitch shifters/ harmonizers, φυσικά τα look ahead limiters αλλά και πολλά άλλα, απαιτούν ένα extra δικό τους buffer για να λειτουργήσουν. Αυτό, σε συνδυασμό με το delay compensation που έχουν όλα τα σύγχρονα DAW, έχει σαν αποτέλεσμα να μεγαλώνει το latency. Πολλά plug in μάλιστα έχουν εκνευριστικά μεγάλο latency, και εκτός αυτού η φάση δρα προσθετικά, οπότε αν βάλουμε πολλά παρόμοια σε σειρά, δεν είναι δύσκολο να καταλήξουμε στο να μην μπορούμε να παίξουμε real time.

 

 Προσωπικά μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στο να μη χρησιμοποιώ κανένα τέτοιο plug in στο tracking, παρά μόνο στο μιξάρισμα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όσο γράφω, ή αν θέλω να παίξω live, κάποια από τα αγαπημένα μου vst effect είναι απαγορευμένα 😂 έχω βρει όμως άλλα αντίστοιχα με καλό ήχο και μηδενική (έξτρα ) καθυστέρηση.

 

 Οπότε, αν δεν έχεις άλλα προβλήματα με κάρτα ήχου, drivers και τέτοια, έχε και αυτό στο μυαλό σου και δες το.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, panorios said:

Τι υπολογιστή έχεις;

Ποιο DAW και vst;

Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει διαφορετικά buffer size.

 

ενα dell laptop με i5 και  8gb ram.

cubase 5. το vst δεν εχει σημασια το κανει με ολα...απο vb3 ή αντιστοιχο σε ηλ πιάνο ή ακομα και τα vst  του fishman.

 ναι δοκίμασα τα πάντα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, manosx said:

 Υποψιάζομαι ότι οφείλεται σε ένα θέμα που ήθελα να ανοίξω, περί της ύπαρξης και δημιουργίας έξτρα latency από συγκεκριμένα vst effects. Πολλά vst effects, ιδιαίτερα τα convolution reverbs, τα περίπλοκα pitch shifters/ harmonizers, φυσικά τα look ahead limiters αλλά και πολλά άλλα, απαιτούν ένα extra δικό τους buffer για να λειτουργήσουν. Αυτό, σε συνδυασμό με το delay compensation που έχουν όλα τα σύγχρονα DAW, έχει σαν αποτέλεσμα να μεγαλώνει το latency. Πολλά plug in μάλιστα έχουν εκνευριστικά μεγάλο latency, και εκτός αυτού η φάση δρα προσθετικά, οπότε αν βάλουμε πολλά παρόμοια σε σειρά, δεν είναι δύσκολο να καταλήξουμε στο να μην μπορούμε να παίξουμε real time.

 

 Προσωπικά μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στο να μη χρησιμοποιώ κανένα τέτοιο plug in στο tracking, παρά μόνο στο μιξάρισμα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όσο γράφω, ή αν θέλω να παίξω live, κάποια από τα αγαπημένα μου vst effect είναι απαγορευμένα 😂 έχω βρει όμως άλλα αντίστοιχα με καλό ήχο και μηδενική (έξτρα ) καθυστέρηση.

 

 Οπότε, αν δεν έχεις άλλα προβλήματα με κάρτα ήχου, drivers και τέτοια, έχε και αυτό στο μυαλό σου και δες το.

αυτο με τα look ahead limiters μου μυριζει.....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω 8πύρηνο PC με 16 GB Ram και πάλι tracking κάνω με τα απαραίτητα. Ό,τι είναι βαρύ (Eventide reverbs, EQs, κλπ) το βάζω post. Θέλει πολύ σοβαρό μηχάνημα για να τρέχεις real time πολλά βαριά plugins.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dimsonic said:

Αλλες μέρες ηχογραφώ και η ανταπόκριση από το kbd μέχρι να ακουστεί ο ήχος στο daw είναι (αν και ποτέ αστραπιαία) απόλυτα αποδεκτή και άλλες πατάς σήμερα και ακούς αύριο.

 

Αν μιλάμε για τα ίδια vst ή το ίδιο project, που κάποιες μέρες έχει θέμα και κάποιες όχι, κάτι δεν φορτώνει καλά.

Μου έχει τύχει άπειρες φορές.

Αν το ανοιγοκλείσιμο του cubase, ή επανεκκίνηση του υπολογιστή δεν το λύσουν, υπάρχει πιθανόν θέμα conflict σε κάποιες παραμέτρους εγκατάστασης.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimsonic said:

το vst δεν εχει σημασια το κανει με ολα...απο vb3 ή αντιστοιχο σε ηλ πιάνο ή ακομα και τα vst  του fishman.

 

 

Εδώ εννοείς vsti.

Μιλάμε όμως και για τα vst plugins.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, fusiongtr said:

 

Εδώ εννοείς vsti.

Μιλάμε όμως και για τα vst plugins.

instrument εννοώ.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimsonic said:

instrument εννοώ.

 

 

Ναι βρε, αυτό λέω.

Όμως το latency δεν έχει να κάνει μόνο με vst instruments.

Κοίτα και τα vst plugins (όπως πχ το limiter, κομπρέσορες, κλπ)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου