Προς το περιεχόμενο

Καινούργιες 10άρες χορδές, DR Tite Fit ή D'Addario XL;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η στιγμή ν' αλλάξω τις χορδές στην ηλεκτρική μου για πρώτη φορά και διαθέσιμες έχω τις Dr Web Tite Fit και D'Addario XL, 10άρες και τα δυο σετ. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω δοκιμάσει τίποτα πέρα από τις 10άρες D'Addario XL που φορά τώρα η κιθάρα μου.

Τι προτείνετε; Να δοκιμάσω και τις Dr Web Tite Fit; Δεν θέλω να πάνε χαμένες, καθώς το δεύτερο σετ θα το δώσω σε φίλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DR Tite Fit εχουν εντελως διαφορετικη κατασκευη και αισθηση απο τις DAddario,θα πρεπει να τις δοκιμάσεις για να δεις αν σου αρεσουν περισσοτερο.

Στις χορδες αλλωστε ισχυει το "περι ορεξεως".

 

Φανταζομαι αναφερεσαι σε αυτο το σετ γιατι WEB tight fit δεν γνωριζω τι ειναι 🙂

 

2b5af7_71b51f34ef754ef9b11805059a0eb28f.

 

Δεν ξερω τι κιθαρα εχεις αλλα αν βαλεις τις DR ΠΡΟΣΕΞΕ να μην τις κοψεις (αν εχεις vintage tuners που απαιτουν να κοπει η χορδη πριν τοποθετηθει) πριν τις λυγισεις σε γωνια 90 μοιρων (ειναι roundcore & θα καταστραφουν οι τυλιχτες χορδες).Προφανως η  χορδη που θα μπει στην κιθαρα  ειναι το κομματι που κρατανε τα δακτυλα στη φωτο  🙂

 

IMG_7793.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=NaFgTlI3HXA

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

Οι DR Tite Fit εχουν εντελως διαφορετικη κατασκευη και αισθηση απο τις DAddario,θα πρεπει να τις δοκιμάσεις για να δεις αν σου αρεσουν περισσοτερο.

Στις χορδες αλλωστε ισχυει το "περι ορεξεως".

 

Φανταζομαι αναφερεσαι σε αυτο το σετ γιατι WEB tight fit δεν γνωριζω τι ειναι 🙂

 

2b5af7_71b51f34ef754ef9b11805059a0eb28f.

 

Δεν ξερω τι κιθαρα εχεις αλλα αν βαλεις τις DR ΠΡΟΣΕΞΕ να μην τις κοψεις (αν εχεις vintage tuners που απαιτουν να κοπει η χορδη πριν τοποθετηθει) πριν τις λυγισεις σε γωνια 90 μοιρων (ειναι roundcore & θα καταστραφουν οι τυλιχτες χορδες).Προφανως η  χορδη που θα μπει στην κιθαρα  ειναι το κομματι που κρατανε τα δακτυλα στη φωτο  🙂

 

IMG_7793.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=NaFgTlI3HXA

 

 

 

 

Αυτές είναι,οι Tite και όχι Tight Fit. Χίλια ευχαριστώ! Δεν είχα ιδέα και θα πήγαιναν σίγουρα χαμένες. Θα βάλω τις D'Addario. Και για κείνες θ' ακολουθήσω την ίδια διαδικασία.

Αν τις βγάλω όλες μαζί θα χρειαστεί ξανά ρύθμηση η κιθάρα; Θα ήθελα να καθαρίσω λίγο και την ταστιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Zanxion είπε

Αν τις βγάλω όλες μαζί θα χρειαστεί ξανά ρύθμηση η κιθάρα;

 

Όχι

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχεις βαλει παλι daddario, βαλε τωρα να δοκιμασεις και τις DR.

Εγω απο οταν τις δοκιμασα, δεν ξαναπηρα αλλες. (εκτος απο daddario αν δεν βρισκω DR)

Καταρχην μεγαλυτερη διαρκεια ζωης. Απο ηχο, δεν θα καταλαβεις διαφορά απο τις daddario.

Απο feel? εμενα μου φαινονται αερας ακομα και τα 11 που βαζω σε μια απο τις κιθαρες.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Απο feel? εμενα μου φαινονται αερας ακομα και τα 11 που βαζω σε μια απο τις κιθαρες.

 

Έχουν αυτό το καλό οι round core.

 

To ίδιο feel έχουν και οι GHS ,στη μισή τιμή ,αν ενδιαφέρεσαι να δοκιμάσεις (δεν ξέρω αν... κρατάνε βέβαια μια και εγώ τις αλλάζω κάθε 10-12 ώρες παιξίματος μια και τυλιχτη που να "ζει" μετά από αυτό το όριο δεν έχω συναντήσει ακόμα...)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Έχουν αυτό το καλό οι round core.

 

To ίδιο feel έχουν και οι GHS ,στη μισή τιμή ,αν ενδιαφέρεσαι να δοκιμάσεις (δεν ξέρω αν... κρατάνε βέβαια μια και εγώ τις αλλάζω κάθε 10-12 ώρες παιξίματος μια και τυλιχτη που να "ζει" μετά από αυτό το όριο δεν έχω συναντήσει ακόμα...)

Εχω δοκιμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Zanxion said:

Ήρθε η στιγμή ν' αλλάξω τις χορδές στην ηλεκτρική μου για πρώτη φορά και διαθέσιμες έχω τις Dr Web Tite Fit και D'Addario XL, 10άρες και τα δυο σετ. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω δοκιμάσει τίποτα πέρα από τις 10άρες D'Addario XL που φορά τώρα η κιθάρα μου.

Τι προτείνετε; Να δοκιμάσω και τις Dr Web Tite Fit; Δεν θέλω να πάνε χαμένες, καθώς το δεύτερο σετ θα το δώσω σε φίλο.

 

 

 

Μιας και τις d"addario τις βρισκεις και στα περιπτερα, ειναι ευκαιρια να δοκιμασεις κατι διαφορετικο σε feel.

 

11αρες δυο φορες εβαλα, και το μετανιωσα. Την πρωτη φορα ζοριζομουν και κουραζομουν. Τη δευτερη με ξενερωνε ο ηχος, καθως δεν μπορουσα να παρω breakup χωρις βαρεσω.

 

Παντως, οποτε πιανω του δασκαλου τη strat με 11αρες, μου φαινεται πιο βουτυρο και απο τις 9αρες που φορω. Κατι εχει κανει με το tremolo, λεω, και ειναι τοσο ευκολοπαιχτη.

Μεχρι που δοκιμαζω και μια suhr thinline tele που εχει και ειναι ακομα πιο βουτυρο.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου