Προς το περιεχόμενο

Καινούργιες 10άρες χορδές, DR Tite Fit ή D'Addario XL;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Μιας και τις d"addario τις βρισκεις και στα περιπτερα, ειναι ευκαιρια να δοκιμασεις κατι διαφορετικο σε feel.

 

11αρες δυο φορες εβαλα, και το μετανιωσα. Την πρωτη φορα ζοριζομουν και κουραζομουν. Τη δευτερη με ξενερωνε ο ηχος, καθως δεν μπορουσα να παρω breakup χωρις βαρεσω.

 

Παντως, οποτε πιανω του δασκαλου τη strat με 11αρες, μου φαινεται πιο βουτυρο και απο τις 9αρες που φορω. Κατι εχει κανει με το tremolo, λεω, και ειναι τοσο ευκολοπαιχτη.

Μεχρι που δοκιμαζω και μια suhr thinline tele που εχει και ειναι ακομα πιο βουτυρο.

 

 

It is called SET UP 🙂

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Superfunk said:

 

It is called SET UP 🙂

 

Η δική μου είναι με σταθερό καβαλάρη. Δεδομένου πως μόλις τώρα μαθαίνω bends, θα υπάρχει διαφορά στη δύναμη σε σχέση με τις δυο μάρκες; Θα μου κοπούν πάλι τα δάχτυλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα η DR θα ειναι πιο μαλακες.

Φυσικα θα πρεπει να ειναι σωστα σεταρισμενη η κιθαρα σου,αν σου "κοβονται" τα δακτυλα προφανως και ΔΕΝ ειναι....

Πρεπει καποιος να δει το relief,το action & το κοψιμο του nut.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην φάση της εκμάθησης θα πρότεινα 11άρες και σχετικά χαμηλό action (0.1mm relief (1->24) και 1.5 - 2.0mm action στο 24ο τάστο).

Αν μάθεις να είσαι ακριβής και σωστός στις 11άρες, καθώς ανεβάζεις ταχύτητα, μετά με τις 9άρες θα παίζεις legato πανεύκολα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δεν ξερω τι κιθαρα εχεις αλλα αν βαλεις τις DR ΠΡΟΣΕΞΕ να μην τις κοψεις (αν εχεις vintage tuners που απαιτουν να κοπει η χορδη πριν τοποθετηθει) πριν τις λυγισεις σε γωνια 90 μοιρων (ειναι roundcore & θα καταστραφουν οι τυλιχτες χορδες).Προφανως η  χορδη που θα μπει στην κιθαρα  ειναι το κομματι που κρατανε τα δακτυλα στη φωτο  🙂

 

 

εγω τις κόβω αφού τις τυλίξω, οποτε νο γουορις που λένε και στο χωριο μου.

 

υγ. Κάποιος να διορθώσει τον τίτλο, για να μη ψάχνουν τσαμπα για τις νέες χορδες  web της DR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

εγω τις κόβω αφού τις τυλίξω, οποτε νο γουορις που λένε και στο χωριο μου.

 

Ναι οντως αν δεν εχεις vintage safety post tuners δεν υπαρχει και λογος να τις κοψεις. 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
19 λεπτά πριν, rgxinap είπε

στην φάση της εκμάθησης θα πρότεινα 11άρες και σχετικά χαμηλό action (0.1mm relief (1->24) και 1.5 - 2.0mm action στο 24ο τάστο).

Αν μάθεις να είσαι ακριβής και σωστός στις 11άρες, καθώς ανεβάζεις ταχύτητα, μετά με τις 9άρες θα παίζεις legato πανεύκολα.

H λογική πως πρέπει να ανεβαίνεις ανηφόρες τώρα που είσαι απροπόνητος για να τρέχεις μετά στις κατηφόρες όταν θα έχουν σφίξει τα πόδια σου, με ξεπερνάει.

Οι Άγγλοι έχουν ένα όρο γι αυτό και λέγεται steep learning curve. Δύσκολη αρχική εκμάθηση. Και είναι για να αποφεύγεται αφού ο σκοπός είναι να μην τα παρατήσεις στην αρχή, όταν θα σου φανεί βουνό.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, rgxinap said:

στην φάση της εκμάθησης θα πρότεινα 11άρες και σχετικά χαμηλό action (0.1mm relief (1->24) και 1.5 - 2.0mm action στο 24ο τάστο).

Αν μάθεις να είσαι ακριβής και σωστός στις 11άρες, καθώς ανεβάζεις ταχύτητα, μετά με τις 9άρες θα παίζεις legato πανεύκολα.

 

Το εχουμε θιξει στο παρελθον το θεμα αυτο.

Με 11αρες δεν προκειται για πολυ πολυ καιρο (ισως και χρονια) να μαθει να κανει bend και vibrato, ειδικα με action στο 1,5.

Με 9αρες, και action λιγο πανω απο 2.00 θα μαθει στο αψε σβησε. Μολις μαθει και ειναι ανετος, επειτα μπορει εαν θελει να παει στις 10αδες και να ανεβαινει σιγα σιγα, εαν φυσικα του αρεσουν οι χοντρες χορδες.

 

Το να βαζει 11αρες ειναι σαν πρωτομαθαινεις καποιον να παιζει μπιλιαρδο μαθαινοντας του αποκλειστικα φαλτσα. Μολις τα μαθει, θα μπορει να βαλει και ολες τις straight shots....

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yameth να μην σε ξεπερνάει, ξεπερασέ την εσύ 🙂

αν είναι να κερδίζεις αγώνες στις κατηφόρες δεν είναι και άσχημη ιδέα 🙂

Σοβαρά τώρα, αυτην την συμβουλή μου την έδωσε ο άνθρωπος τον οποίο με μόνο 1-2 ώρες συν-παιξίματος/μαθήματος θεωρώ τον δάσκαλο της ζωής μου, τον Σαμι Αμίρι, γνωστό και ως Βασίλη Σάμι Αμίρι, (τώρα είναι δάσκαλος πιάνο-τζαζ) τον τύπο που στα 19 του και εν έτει 1990 ξεφτίλιζε οτιδήποτε υπήρχε και δεν υπήρχε με την 7-χορδη universe του.

Την κράτησα την συμβουλή του, και κατάλαβα το λάθος που τόσα χρόνια πριν ως ροκάς έπαιζα με 9άρες. Δεν φτιάχνεις δύναμη με 9άρες.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου