Προς το περιεχόμενο

Καινούργιες 10άρες χορδές, DR Tite Fit ή D'Addario XL;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, gkourmoul1 said:

 

Το εχουμε θιξει στο παρελθον το θεμα αυτο.

Με 11αρες δεν προκειται για πολυ πολυ καιρο (ισως και χρονια) να μαθει να κανει bend και vibrato, ειδικα με action στο 1,5.

Με 9αρες, και action λιγο πανω απο 2.00 θα μαθει στο αψε σβησε. Μολις μαθει και ειναι ανετος, επειτα μπορει εαν θελει να παει στις 10αδες και να ανεβαινει σιγα σιγα, εαν φυσικα του αρεσουν οι χοντρες χορδες.

 

Το να βαζει 11αρες ειναι σαν πρωτομαθαινεις καποιον να παιζει μπιλιαρδο μαθαινοντας του αποκλειστικα φαλτσα. Μολις τα μαθει, θα μπορει να βαλει και ολες τις straight shots....

 

η αλήθεια είναι όταν ξεκίνησα με 11άρες οτι έπαιζα ήδη 6 χρόνια, και μάλιστα καλά για τα δεδομένα της εποχής τότε. Οπότε δεν μπορώ να σου απαντησω σε αυτό.

BTW το 1.5mm στο 24ο το θεωρείς πολύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θεωρεις μειονεκτημα να μην εχει καποιος "δυναμη" για να παιξει 11αρες, και να εχει οση δυναμη χρειαζεται για να παιξει με 9αρες? 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1,5 στο 24ο ταστο, για οσους εχουν κιθαρα με τοσα ταστα, το θεωρω αρκετα χαμηλο. Τοσο χαμηλο, ωστε για να κανω bends και vibrato θα πρεπει να πιωζω τις χορδες πανω στα ταστα, αντι να τις "τσιμπαω" και να χαιδευω τα ταστα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα π.χ. το vibrato του Yngwie. Ο τύπος είχε τρελή δύναμη, και πάθος που έβγαζε φυσικά στο παίξιμο. Αλλά για αυτό χρειαζόταν η μυϊκή δύναμη. Την οποία κάπως πρέπει να φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνω. Εξαρταται απο το στυλ παιξιματος πανω απ' ολα. Μη ξεχνας οτι δεν μιλαμε για ιδανικες συνθηκες, δλδ καποιον εμπειρο που παιζει Ινγκβε με το ιδιο στυλ, αλλα για καποιον που μαθαινει τα πρωτα του βηματα. Step by step.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
26 λεπτά πριν, rgxinap είπε

@yameth να μην σε ξεπερνάει, ξεπερασέ την εσύ 🙂

αν είναι να κερδίζεις αγώνες στις κατηφόρες δεν είναι και άσχημη ιδέα 🙂

Σοβαρά τώρα, αυτην την συμβουλή μου την έδωσε ο άνθρωπος τον οποίο με μόνο 1-2 ώρες συν-παιξίματος/μαθήματος θεωρώ τον δάσκαλο της ζωής μου, τον Σαμι Αμίρι, γνωστό και ως Βασίλη Σάμι Αμίρι, (τώρα είναι δάσκαλος πιάνο-τζαζ) τον τύπο που στα 19 του και εν έτει 1990 ξεφτίλιζε οτιδήποτε υπήρχε και δεν υπήρχε με την 7-χορδη universe του.

Την κράτησα την συμβουλή του, και κατάλαβα το λάθος που τόσα χρόνια πριν ως ροκάς έπαιζα με 9άρες. Δεν φτιάχνεις δύναμη με 9άρες.

Ο Σάμι είναι παλιό, εκλεκτό μέλος εδώ και γνωστός για τις γνώσεις του. Το πως εκλαμβάνει ο εκάστοτε μαθητής τις συμβουλές εκτός πλαισίου, (αφού όπως είπες, εσύ δεν ήσουν αρχάριος αλλά παρα ταύτα εσυ το λες σε τέτοιους) είναι ένα θέμα και ιδιαίτερα όταν η παρανόηση μεταλαμπαδεύεται ελαφρά την καρδία. 

 

Ξέρω πως θες να βοηθήσεις και σε ευχαριστούμε αλλά εδω υπερβάλλεις. Τίποτα δεν θα πάθει κάποιος και με 12αρες ΑΝ τα καταφέρει και φτιάξει τους κάλους που απαιτούνται πρώτα. Αν δεν, όμως γιατί είναι σκληρό και για εμπειρους, τότε θα τα παρατήσει. Προτιμότερο είναι να προχωράς σταδιακά. Σε κλίμακα 25μιση, 9αρες και αργότερα 10αρες και αργοτερότερα 13αρες αν το θες και αποκτήσεις την κρίση ή θες να δυναμώσεις το χέρι σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα προτεινω στους αρχαριους λεπτες χορδες στην αρχη (9αρια), και οταν θελουν να πανε σε πιο χοντρες χορδες, να το κανουν σταδιακα. (τις περισσοτερες φορες δεν ειναι και σε θεση να ακουσουν τη διαφορα στον τονο με τις χοντρες χορδες).

Ο ιδιος (σταδιακος) τροπος μεταβασης σε μεγαλυτερες διατομες, προτεινεται και για τους εμπειρους παιχτες.

 

Επισης, αν καποιος δεν παιξει ποτε  με 11αρια, δεν χρειαζεται και να "δυναμωσει" περισσοτερο τα δαχτυλα του, απο οσο χρειαζεται για να παιξει με 9αρια.

Εξαλλου η υπερβολικη δυναμη δεν ειναι απαραιτητη, για να παιξει καποιος καλα. Προεχουν άλλα.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

τις περισσοτερες φορες δεν ειναι και σε θεση να ακουσουν τη διαφορα στον τονο με τις χοντρες χορδες

 

Σωστος,ειδικα αν παιζεις με πολυ ντιστοΡσιΟ σιγα μην ακουσεις την διαφορα..

 

Ασε που ειναι ΜΥΘΟΣ απο τους λιγους οτι βαρΓιες χορδες=καλυτερος ηχος.....οι διαφορετικες χορδες (το gauge δηλ.) σου δινουν ,οπως πολυ σωστα λες,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο,οχι καλυτερο.....

 

Εγω ως κατεξοχήν ΡΥΘΜΙΚΟΣ κιθαριστας μεχρι και πριν καμμια 15αρια χρονια επαιζα 12αρες & 11αρες ειχα φαει και εγω το ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ οτι βαρΓιες χορδες=καλυτερος ηχος....μεχρι που απο...λαθος εβαλα 10αρες στην tele μου και ειδα το...φως το αληθινο...TWANG for days και πολυ πιο καθαρος και γεματος ηχος με περισσοτερες αρμονικες...

 

Προσφατα πηγα σε 010-038 και ΜΑΤΑ-ειδα το ΥΠΕΡ-φως το αληθινο ακομα περισσοτερο twang,αρμονικες και πιο γεματος ηχος...

 

Με τα....σηκωματα :classic_biggrin: δεν ειχα ποτε μου προβλημα μια και...παιδιοθεν  ημΑνε κλασσικος πιανιστας και το αριστερο μου χερι ειναι ταναλια με τα δακτυλα μου να ειναι τα...σαγονια της ταναλιας 🙂 αλλα οντως με ελαφρυτερες χορδες ειναι πιο ευκολα...αλλα απο την αλλη κανω ενα ..σηκωμα την εβδομαδα στην κιθαρα (στο...ΑΛΛΟ... οργανο....αυτο που ΟΝΤΩΣ μετραει στη ΖΩΗ... δοξα το γιαραΜΠΙ ακομα και στα 54 που ειμαι ακομα κανω καθημερινο σηκωμα μη σου πω και 4 τονους για πλακα 🤣:classic_biggrin:😂🙂🤣  )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εγω ως κατεξοχήν ΡΥΘΜΙΚΟΣ κιθαριστας μεχρι και πριν καμμια 15αρια χρονια επαιζα 12αρες & 11αρες ειχα φαει και εγω το ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ οτι βαρΓιες χορδες=καλυτερος ηχος....μεχρι που απο...λαθος εβαλα 10αρες στην tele μου και ειδα το...φως το αληθινο...TWANG for days και πολυ πιο καθαρος και γεματος ηχος με περισσοτερες αρμονικες...

Η αληθεια ειναι οτι τα 11αρια τα προτιμω ενα ημιτονιο κατω. Οχι τοσο για ευκολια και να μη βαζω δυναμη, αλλα για να παλλονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου