Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Bigsby Tremolo (...μεταξύ άλλων)


Vassilis Dimitros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!
(Πρώτο
post από newbie οπότε συγχωρέστε με αν λέω κάποια πράγματα λάθος)

 

Θα ήθελα να προχωρήσω σε ένα upgrade της κιθάρας που έχω, και θα ήθελα κάποιες συμβουλές από κάποιον που γνωρίζει τα πράγματα λίγο καλύτερα.

Ξεκινάω με την πιο χρήσιμη πληροφορία, πρόκειται για μια Harley Benton HB-35 Vintage, και για να αυξήσουμε το βαθμό δυσκολίας, μιλάμε για αριστερόχειρη κιθάρα. Αναλυτικά πρόκειται για αυτό το μοντέλο

 

Το πρώτο και σημαντικότερο, θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα tremolo Bigsby, αλλά δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο επιλέγω το κατάλληλο που μπορεί να μπει στην κιθάρα που έχω. Τι πρέπει να μετρήσω ή τι πρέπει να δω στις διαστάσεις της κιθάρας μου για να κάνω τη σωστή επιλογή; Η τιμή του είναι αρκετά σεβαστή, και θα ήθελα να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω στην αγορά.

 

Τέλος θα ήθελα να αλλάξω pickup guard αλλά από μια σύντομη έρευνα που έκανα, είναι τρομακτικά δύσκολο να βρεις λίγη ποικιλία για αριστερόχειρη κιθάρα. Φαντάζομαι πως θα χρειαστώ κάποιον να κάνει custom κατασκευή. Αν αυτή είναι η μόνη μου επιλογή, γνωρίζετε κάποιον Αθήνα (κεντρικά ή βόρεια προάστια) που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων και συγνώμη για το μακρύ κουραστικό post!

Επεξεργασμένο από Vassilis Dimitros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Το bigsby γενικα ειναι λιγο μπελαλιδικο...θελει καλο σεταπ για να μην εχεις θεματα με υψος χορδων κ ξεκουρδισμα...θα σου προτεινα να βαλεις το παρακατω...μπαινει σε 2 νανοσεκοντς κ δε χανεις κουρδισμα ποτες!

https://m.thomann.de/gb/duesenberg_les_trem_ii_lh_chrome_tm85lc.htm

 

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, noe13 said:

,Το bigsby γενικα ειναι λιγο μπελαλιδικο...θελει καλο σεταπ για να μην εχεις θεματα με υψος χορδων κ ξεκουρδισμα...θα σου προτεινα να βαλεις το παρακατω...μπαινει σε 2 νανοσεκοντς κ δε χανεις κουρδισμα ποτες!

https://m.thomann.de/gb/duesenberg_les_trem_ii_lh_chrome_tm85lc.htm

 

 

Μεγάλος παράγοντας για την αλλαγή προς Bigsby είναι και η εμφάνιση, γι’ αυτό και ψάχνω πρώτα μια λύση για αυτό. Αν δω ότι φτάνω μόνο σε αδιέξοδο, τότε θα λάβω πολύ σοβαρά την πρότασή σου! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To B3 και το Β6 (ή Β30/Β60 νομίζω η διαφορά τους είναι στη μέθοδο χύτευσης?) είναι η πιο απλή (και για εμένα safe-όσον αφορά τη σταθερότητα κουρδίσματος) επιλογή. Κουμπώνει  (ή βιδώνει με 4 βιδούλες) πίσω στο strap pin και κατά τ' αλλα λειτουργεί σαν jazz tailpiece με δυνατότητα whammy. Είναι λιγότερο παρεμβατική για το όργανο και όπως είπα πιο ασφαλής για το κούρδισμα λόγω έλλειψης retainer bar, που ασκεί μικρότερη κάθετη πίεση στο bridge σε σχέση με το B7 πχ. 

Εφ' όσον φαντάζομαι δεν σε πειράζει να τρυπήσεις το συγκεκριμένο όργανο, οποιαδήποτε άλλη επιλογή θα σου κάνει, δεν θα έχεις προβλήματα συμβατοτήτων. 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

ή Β30/Β60 νομίζω η διαφορά τους είναι στη μέθοδο χύτευσης?)

 

Όχι, απλά είναι κορεάτικα και πολύ πιο φθηνά.

 

Τα Β7,Β70 είναι τα κλασσικά για 335

 

Αλλά και το Β3/30 δεν είναι κακό

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παιδιά για να καταλάβω... Οι δυο τρύπες στην ουρά πίσω από τη γέφυρα, έχει σημασία που πέφτουν; Στο video πάνω από τον @Superfunk (που δείχνει το B3) δεν έχει σημασία γιατί κουμπώνει στη βίδα του strap στο πλάι και οι χορδές απλά συνεχίζουν από την ουρά στο tremolo. Κι όπως λέει δεν χρειάζεται περισσότερες βίδες πέρα από την πλαϊνή.

Σε αυτό το video ο φίλος αφαιρεί την ουρά και κουμπώνει το B70 tremolo πάνω από τις τρύπες που τις αφήνει στο τέλος ακάλυπτες 

 

Πιο όμορφο το Β70 αλλά το να μείνουν οι τρύπες ακάλυπτες είναι λίγο άκυρο. Από τους δυο παραπάνω φίλους συμπεραίνω ότι το Β3 είναι πολύ πιο safe και στο installation και στο να μένουν οι χορδές κουρδισμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

H αλήθεια είναι ότι εγώ δεν θα ανησυχούσα για τις δύο τρύπες του stop tailpiece, θα τις άφηνα απλά ανοικτές. Επειδή βλέπω ότι θα σε ενδιέφερε να μη συμβαίνει αυτό, τότε μπορείς να βάλεις ένα retainer bar που κουμπώνει στην θέση του tailpiece και λειτουργεί ως... retainer για τις χορδές πίσω από το bridge. Ακριβώς όπως αυτό που δείχνει το βίντεο που παρέθεσε ο Superfunk. 

https://www.rothkoandfrost.com/parts-c12/guitar-parts-c40/towner-stainless-steel-stainless-steel-down-tension-bar-p280

https://www.rockinger.com/index.php/en/The-Downholder/c-WG074/a-3694N

Στην περίπτωση του retainer, χάνεις σε επαναφορά κουρδίσματος και σε honk, γι' αυτό και εγώ προσωπικά, ακόμη και σε Bigsby με ενσωματωμένο retainer (B7,B70), το παρακάμπτω και περνάω τις χορδές απ' ευθείας στο κυρίως bar. (όπου το επιτρέπουν οι γεωμετρίες)

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου