Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα!

Τα τελευταία χρόνια, λόγω σύνθεσης σε DAW, ξοδεύω πάρα πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή και δυστυχώς η καρέκλα που χρησιμοποιώ είναι αρκετά εώς πολύ κακή.

Φυσικά βλέπω μεγάλη καταπόνηση στο σώμα μου και γι'αυτό λέω να επενδύσω σε μια καλή για το σώμα μου καρέκλα πριν χρειαστεί να τα (ξανα)δώσω σε γιατρούς...

Δε θα ήθελα να ξεφύγει το budget πάνω απο 300€.

 

θα ήμουν ευγνώμων αν οποιοσδήποτε, απο δική του εμπειρία, έχει κάτι να μου προτείνει.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί να μην έχω βρει ακόμα κάτι ή να έχω πάρει μια γνώμη απο κάποιο χρήστη πάνω στο θέμα, ψάχνοντας εδώ και κει βρήκα το παρακάτω βίντεο που με άφησε λίγο μ*****
 

Ούτε κρεβάτι δε χρειάζεσαι με δαυτο :classic_tongue:

 

 

υγ: 8500 γιου ες ντολαρς για όποιον ενδιαφέρεται

  • Like 1
  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχουν περάσει αρκετές καρέκλες "εργασίας" απο κάτω μου και ακόμα και σήμερα, 40 χρόνια αργότερα, δεν έχω απάντηση στο θεμα σου. Δεν θυμάμαι κάποια απ' όλες που να είπα "αυτή θα έχω στο εξής". Ισως όμως είναι κάτι σαν το ψυγείο που καταλαβαίνεις τι κάνει όταν δεν το έχεις. Σίγουρα δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχα αν δεν τις χρησιμοποιούσα αλλά και το αντίθετο.

 

Σήμερα κάθομαι σε μια σταθερή, μεταλλική καρέκλα (όχι εργασίας) και δεν μπορώ να αποφασίσω παρα τις βόλτες που έκανα στα μαγαζιά, τι να πάρω και αν αξίζει. Σίγουρα είναι πιο βολικές όταν τις δοκιμάζω αλλά απο την άλλη έχω καταλήξει πως πρέπει να σηκώνομαι τακτικά γιατί βοηθάει στην κυκλοφορία του αίματος αλλά και με βοηθάει να καθαρίζω το μυαλό μου. Εχω αποκτήσει πρόβλημα στην μέση σε βάθος χρόνου και η κακή στάση καθίσματος το επιδεινώνει. Προτιμώ να κάθομαι με την πλάτη μου σχεδόν σε κλίση 90 μοιρών με τα μπούτια, ακουμπώντας στην καρέκλα και συχνά να σηκώνομαι.

 

Επίσης είναι αντιαισθητικές για τα γούστα μου. Κάτι οι πλάτες, κάτι τα χρώματα ή οι ρόδες με χαλάνε. Αυτό βέβαια γιατί δεν εργάζομαι σε επαγγελματικό χώρο όπου η επίπλωση είναι ανάλογη. Μπροστά σε μια κονσόλα όμως στο στούντιο, ταιριάζει απόλυτα.

 

Κάτι σημαντικό που έμαθα εκ μπύρας, είναι πως να κρατάω το ποντίκι. Η παραδοσιακή στάση, με το χέρι κάθετα και δεξιά του πληκτρολογίου, μου δημιούργησε πρόβλημα στον ώμο και για πολλά χρόνια δεν ήξερα γιατί. Με ασύρματο ποντίκι πλέον, το δεξί χέρι είναι παράλληλο με το στήθος μου και μπροστά στο πληκτρολόγιο. Είναι η φυσιολογική στάση του ώμου αυτή και έτσι έφυγαν οι πόνοι.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για το θέμα του ώμου. Θέλει τεράστια προσοχή!

 

Είναι που είναι μικρός μυς και το να τον βάζεις να δουλεύει συνεχώς για πολλές ώρες σε "σχετικά χαμηλής ενέργειας κατανάλωση", όπως είθισται με το ποντίκι, είναι ότι χειρότερο!
Κάπως έτσι έρχονται και τα "δε καταλαβαίνω γιατί πονάω" κλπ

 

8 minutes ago, yameth said:

 Ισως όμως είναι κάτι σαν το ψυγείο που καταλαβαίνεις τι κάνει όταν δεν το έχεις.

 

χαχαχα! Πολύ σωστό!

 

Θενξ ένιγουει!

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω την εντύπωση πως μόνο αν δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι ζητάς. 

Ξεκίνα τα ΙΚΕΑ, Πλαίσια, Praktiker και όποια άλλα μπορεί να έχουν ποιοτικές καρέκλες και... κάθισε. Παλιά ήταν και η SATO με εγγυημένη ποιότητα αλλά νομίζω την έφαγε η κρίση.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

"μόνο αν δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι ζητάς"

Τρου δατ.
Το έχω κάνει ήδη σε μερικές απο τις εταιρίες που αναφέρεις αλλά θέλω και την άποψη κάποιου απο κάποια καρέκλα που έχει δοκιμάσει (πέραν της προσωπικής μου άποψης απο την αίσθηση της εκάστοτε καρέκλας σε αυτές τις λίγες μικρές στιγμές δοκιμής της) ώστε να μπορώ πχ να ξεσκαρτάρω απο τη λίστα μου.

Επεξεργασμένο από gmoukou

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gmoukou said:

Μπορεί να μην έχω βρει ακόμα κάτι ή να έχω πάρει μια γνώμη απο κάποιο χρήστη πάνω στο θέμα, ψάχνοντας εδώ και κει βρήκα το παρακάτω βίντεο που με άφησε λίγο μ*****
 

Ούτε κρεβάτι δε χρειάζεσαι με δαυτο :classic_tongue:

 

 

υγ: 8500 γιου ες ντολαρς για όποιον ενδιαφέρεται

Καρέκλα οδοντίατρου για να κάνεις την δουλειά μόνος.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει τυχει το εξης παραδοξο με  καρεκλες γραφειου .{που την θεωρω απαραιτητο εργαλειο μιας κ καθομαι αρκετες ωρες.}

Αυτη τη στιγμη καθομαι σε μια καρεκλα που κοστισε 600 ευρω..αλλα πριν καθομουν σε μια ταπεινη 80 ευρω καρεκλιτσα που θυμαμαι ειχα αγορασει απο τα CAREFFUR..

Kαποια στιγμη μετα απο πολλα χρονια η ταπεινη απλα πεθανε..κ αποφασισα να την αλλαξω με μια καλυτερη,..ακομα ομως σκεφτομαι οτι ηταν καλυτερη καρεκλα για μενα, απο την ακριβη.

Bottom line..στις καρεκλες..το ακριβοτερο {ισως} δεν ειναι παντα το καλυτερο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

στις καρεκλες..το ακριβοτερο {ισως} δεν ειναι παντα το καλυτερο.

Αυτό!

Η καρέκλα είναι πολύ προσωπική υπόθεση, έχω μια που την είχα αγοράσει από το μοναστηράκι πριν από 20 χρόνια για κάτι ελάχιστο, που είναι μέχρι σήμερα η αγαπημένη μου.

Έχω στο γραφείο επίσης κάποιες καταπληκτικές του δρομέα, ακριβότερες αλλά πολύ καλές και κρατάνε από το 2007.

Στα υπέρ, ένα σέρβις που τους έκανα ήταν φτηνό και τις πήραν τις φέραν σαν καινούργιες.Μιλάμε για καρέκλες με καθημερινή 16ωρη  χρήση.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SATO είχε μια παρα πολυ καλη σειρα καθισματω γραφειου ισως βρεις σε καποιο στοκ αν ψαξεις, υπερ ανατομικες και πολυ γερες.

 

απο εκει και περα IKEA, Praktiker κτλ δοκιμαζεις και οτι σε βολεψει.

 

εγω χρησιμοποιω στο στουντιο ακόμη μια της SATO απο το 2004!!! ειχα δουλεψει ενα διαστημα πριν κλεισει και την φαει η κριση και θυμαμαι την ακριβη σειρα την διναμε μονο σε γιατρους-δικηγορους κτλ μιλαμε για καθισματα 1,500-2000 ευρω, αν βρεις κατι σε στοκ απο την ακριβη σειρα ισως την παρεις εκει γυρω στα 300..

  • Ευχαριστώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου