Προς το περιεχόμενο

"Δεν πουλιούνται μουσικά αντικείμενα στην Ελλάδα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Θέλω να γράψω μια μικρή ιστορία στην οποία πήρα μέρος το τελευταίο δίμηνο, με αφορμή την αναζήτηση ενός πεταλιού.

 

Αποφάσισα πριν 2 μήνες να φτιάξω ένα "fly rig" με 4-5 πετάλια σε ένα μικρό pedalboard ώστε να μπορώ να τα κουβαλάω μαζί μου στα ταξίδια. Το pedalboard έχει ως κέντρο του ένα πετάλι, δε θέλω να πω ποιο είναι για να μην φωτογραφίσω τους πρωταγωνιστές της ιστορίας μας. Χωρίς αυτό το πετάλι η ιδέα μου δε γίνεται να πραγματοποιηθεί. Αυτό το πετάλι καινούργιο κοστίζει 330 ευρώ και το φέρνει ένα κατάστημα σε όλη την Ευρώπη. Εγώ έχοντας ως φιλοσοφία την αγορά μεταχειρισμένων αποφάσισα να κάνω υπομονή για να γλιτώσω μερικά χρήματα.

 

Στην Ελλάδα λοιπόν εδώ και 4(!) μήνες υπάρχει αυτό το πετάλι στις αγγελίες, αναρτημένο από 2 διαφορετικά άτομα σε τιμές που πλησιάζουν αυτή του καινούργιου. Και οι 2 αγγελίες ανέφεραν ότι τα πετάλια είναι ακόμα εντός εγγύησης, εξού και η τιμή. Εγώ ήξερα όμως πως η συγκεκριμένη εταιρία δε δέχεται μεταφορά εγγύησης, οπότε οι τιμές αυτές ήταν βασισμένες σε κάτι που δεν ισχύει. Επικοινωνώντας με τους 2 πωλητές πήρα απαντήσεις τύπου "δεν πειράζει φίλος, πες ότι εγώ το στέλνω άμα χαλάσει, δε γίνεται να ρίξω την τιμή γιατί το πετάλι δεν το έχω ούτε 2 χρόνια". Προφανώς και αρνήθηκα να πληρώσω 30-50 ευρώ λιγότερα από την τιμή καταστήματος για κάτι μεταχειρισμένο και εκτός εγγύησης, οπότε έκανα υπομονή και ξεκίνησα να σκανάρω internetικά μαγαζιά, σελίδες με μεταχειρισμένα εξωτερικού, κλπ.

 

Για να μην μακρηγορώ, το πετάλι το βρήκα χθες από 3 πωλητές στην Αγγλία μέσω eBay-Reverb σε συνολική τιμή -35% με τα μεταφορικά μέσα. Προφανώς λοιπόν και θα αγοράσω από εκεί. Είναι η 5η σερί φορά που αγοράζω από εξωτερικό ενώ υπήρχε αυτό που έψαχνα στην Ελλάδα. Ακούω λοιπόν συχνά σε συζητήσεις μουσικών πως "δεν πουλιούνται πια πράγματα εδώ πέρα, δεν κοιτάς κι εμένα; 3 μήνες έχω ανεβασμένη τη Strat και μόνο χασομέρηδες με έχουν πάρει τηλέφωνο...". Τα συμπεράσματα δικά σας φίλοι μου.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να το έχω αναφέρει τουλάχιστον 2-3 φορές σε άσχετες συζητήσεις....

δεν μπορεί να βλέπεις squier affinity μτχ στα 200 ευρώ όταν κάνουν 220 καινούργιες

  • Like 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, rgxinap είπε

υπάρχει και η αρχή προστασίας του καταναλωτή, απλά είναι λούκι η όλη φάση, οπότε ψωνίζεις απο ebay, και αύριο έχει ο Θεός...

 

Δεν κάθομαι να κυνηγήσω κανέναν. Ας τα έχουν αναρτημένα στο smartnoiz για 2 χρόνια, μέχρι να βρεθεί κάποιος που δεν ξέρει πώς λειτουργεί το Google για συγκριτικά τιμών.  

 

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πρέπει να το έχω αναφέρει τουλάχιστον 2-3 φορές σε άσχετες συζητήσεις....

δεν μπορεί να βλέπεις squier affinity μτχ στα 200 ευρώ όταν κάνουν 220 καινούργιες

 

Καλά ναι στις κιθάρες κι αν έχει ξεφύγει η κατάσταση. 450 και 500 ευρώ για Μεξικάνες Fender, που πλέον με 550 παίρνεις καινούργια. Δεν ξέρω αν είναι άγνοια ή κουτοπονηριά πλέον...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που παρατηρω στις αγγελιες ειναι οτι ενα ποσοστο, κοντα οι μισοι, "αγνοουν" το ποσο κοστιζει τωρα και καινουργιο , ή το ποσο κοστιζε προ 20ετιας, το προιον που πουλανε. Το πουλουν στην τιμη οπου εκεινοι θα ηταν ευχαριστημενοι να το δωσουν. Και φυσικα, δεν προκειται ποτε να το πουλησουν, εκτος και εαν ειναι πολυ τυχεροι.

 

Γενικοτερα, παιζουν υψηλες τιμες μεταχειρισμενων στον μουσικο εξοπλισμο. Σιγουρα εχει να κανει με την χαμηλη προσφορα που υπαρχει στη Ελλαδα. Οταν ο πωλητης βλεπει οτι το μεταχειρισμενο προιον του ειναι σε ελλειψη ή το φερνει μονοπωλιο ενας εισαγωγεας κλπ, τοτε το βαραει στα αυτια.

 

 

Και οπου συναντας ευκαιρια, δηλαδη χαμηλη τιμη, τις πιο πολλες φορες το προιον ειναι απο φθαρμενο μεχρι "προβληματικο"

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rgxinap said:

υπάρχει και η αρχή προστασίας του καταναλωτή, απλά είναι λούκι η όλη φάση,

 

Come again? 😂

  • Like 2

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BillTrantos said:

Για να μην μακρηγορώ, το πετάλι το βρήκα χθες από 3 πωλητές στην Αγγλία μέσω eBay-Reverb σε συνολική τιμή -35% με τα μεταφορικά μέσα. Προφανώς λοιπόν και θα αγοράσω από εκεί. Είναι η 5η σερί φορά που αγοράζω από εξωτερικό ενώ υπήρχε αυτό που έψαχνα στην Ελλάδα. Ακούω λοιπόν συχνά σε συζητήσεις μουσικών πως "δεν πουλιούνται πια πράγματα εδώ πέρα, δεν κοιτάς κι εμένα; 3 μήνες έχω ανεβασμένη τη Strat και μόνο χασομέρηδες με έχουν πάρει τηλέφωνο...". Τα συμπεράσματα δικά σας φίλοι μου.

 

Και καλά έκανες. Τα πράγματα είναι απλά. Ο κάθε πωλητής ορίζει μία τιμη. Από εκεί και πέρα κρίνει η "αγορά". Και μία υπενθύμιση: Προλάβετε ότι θέλετε να πάρετε από Αγγλία τώρα γιατί -κατά τα φαινόμενα- στο τέλος του μήνα η Αγγλική αγορά απλά δεν θα συμφέρει.

 

Υπάρχει ένα site το "Gumtree" όπου κατα καιρούς "βγαίνουν" απίστευτες ευκαιρίες. Πριν χρόνια είχα αγοράσει εναν JMP2203 του 78' για ψίχουλα...  Στην ουσία είναι το "craigslist" των Άγγλων. Μάλιστα κάποιοi Άγγλοι αγοράζουν συστηματικά "ότι κινείται" από εκεί και την ίδια μέρα το βγάζουν στο reverb/ebay  στο +60-80% και τα πουλάνε εύκολα στην υπόλοιπη Ευρώπη. (εννοείται ότι δεν αγοράζεις αν δεν έχει paypal ο πωλητής)

 

Επεξεργασμένο από S9F
  • Like 1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, S9F είπε

 

Και καλά έκανες. Τα πράγματα είναι απλά. Ο κάθε πωλητής ορίζει μία τιμη. Από εκεί και πέρα κρίνει η "αγορά". Και μία υπενθύμιση: Προλάβετε ότι θέλετε να πάρετε από Αγγλία τώρα γιατί -κατά τα φαινόμενα- στο τέλος του μήνα η Αγγλική αγορά απλά δεν θα συμφέρει.

 

 

Πέρα από την κιθάρα μου που την πήρα από την Εσθονία(!), όλα τα υπόλοιπα πράγματα που έχω πάρει πρόσφατα είναι από Αγγλία, μέσω Gumtree, Reverb και eBay. Αν περίμενα από εδώ... :classic_laugh:

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εδώ δε λειτουργεί τίποτα, έχουμε φτάσει στο σημείο να βαράνε ανάπηρους σε αγώνα γυναικείου πόλο :classic_ohmy: αλλά η αγορά μεταχειρισμένων μουσικών οργάνων δεν είναι ορθολογικά δομημένη, περίεργο πράγματι.

 

 Αυτή η ανθυποκατηγορία της Ελληνικής πραγματικότητας δε διαφέρει σε τίποτα από τις υπόλοιπες: Ο κλέψας του κλέψαντος, ζητάμε κορόιδο σε προσφορά. Κακώς ασχολήθηκες εξαρχής, εκμεταλλεύσου το διαδίκτυο όσο ακόμα αυτό διατίθεται στην υπερβόρεια αφρικανική δημοκρατία του ελλαδιστάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου