Προς το περιεχόμενο

"Δεν πουλιούνται μουσικά αντικείμενα στην Ελλάδα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Που να δείτε τι γίνεται στις "λαϊκές κιθάρες" vintage...κοντρα πλακέ με 2μιση χιλιάρικα...

Προχθές επίσης κάποιος πουλούσε Squier '82-84 JV serial Japan με σκληρή θήκη hiscox-οειδή, 50E. 

Όταν στενεύουν οι επιλογές, στενεύουν και οι ευκαιρίες, ειδικά αν ψάχνει κανείς κάτι συγκεκριμένο. Νομίζω λίγοι είναι αυτοί που είτε από άγνοια είτε από κουτοπονηριά είτε από γινάτι πουλάνε μεταχειρισμένα άνω του 70% μιας αντίστοιχης αρχικής. Κάνουμε το λάθος να συγκρίνουμε την προσφορά που υπάρχει σε Αμερική και Αγγλογερμανία (αν και οι Γερμανοί ειναι λίγο ακριβοί στα πίτουρα) με την προσφορά στην Ελλάδα, η οποία είναι σχετικά περιορισμένη και εξαιρετικά δυσκίνητη λόγω και δυσκολίας κίνησης χρήματος. Από την άλλη, υπάρχουν μουσικοί που διαθέτουν όρεξη και χρήμα για κιθάρες κόντρα πλακέ όπως προανέφερα, με μηδαμινή αξία στη διεθνή αγορά. Άλλο παράδειγμα είναι το Boss Octave OC-2 που αποκτά μυθικές διαστάσεις στους δημοτικούς. Άλλο ένα παράδειγμα, οι Scorpions...κ.ο.κ.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2
  • Χαχα 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Πέρα από την κιθάρα μου που την πήρα από την Εσθονία(!), όλα τα υπόλοιπα πράγματα που έχω πάρει πρόσφατα είναι από Αγγλία, μέσω Gumtree, Reverb και eBay. Αν περίμενα από εδώ... :classic_laugh:

Ειχες τα κοτσια και ψωνισες απο Εσθονια ρε θηριο?

 

 

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Και οπου συναντας ευκαιρια, δηλαδη χαμηλη τιμη, τις πιο πολλες φορες το προιον ειναι απο φθαρμενο μεχρι "προβληματικο"

Νομιζω πως ειμαστε υπερβολικοι. Σιγουρα υπαρχουν αρκετες αδιανοητες αγγελιες, αλλα εγω παντως εχω ψωνισει μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση και σε καλες τιμες.

Οπως και "μεταχειρισμενα" (σχεδον αχρησιμοποιητα ή και σφραγισμενα ακομα στο κουτι τους) σε τιμες κοντινες των καινουργιων, λογω αμεσης παραδοσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Spyros Delta said:

Ειχες τα κοτσια και ψωνισες απο Εσθονια ρε θηριο?

αυτο δεν είναι τίποτε, μέσω ebay-paypal έχεις 2 δυτικά μεγαθήρια να κοιτάνε με το μικροσκόπιο αν τηρούνται οι 1000+1 κανονισμοί και διαδικασίες που έχουν θέσει, και σε προστατεύουν απο το 99.9999% των πιθανών απωλειών (με το αζημίωτο φυσικά).

Η μαγκιά είναι να αγοράζεις απο άγνωστο ουκρανό με καταθεση western union, και να γουστάρεις και απο πάνω 🙂Παλιά είχα πάρει ουκ ολίγα ανταλλακτικά για το αυτοκίνητο έτσι, όπως και επίσης ένα τρεμ-stabilizer απο Ρωσσία (καμία σχέση με hipshot, πολύ ανώτερο design, και φυσικά πιο φθηνό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο καλό της ελεύθερης αγοράς είναι ότι αν δεν γουστάρεις την τιμή που πουλάει κάποιος κάτι (οτιδήποτε από κιθάρες και μπαγλαμαδες μέχρι ενέργεια και εργασία) μπορείς να πας ΑΛΛΟΥ.

 

Εγώ πάντως έχω αγοράσει εξαιρετικά όργανα σε εξαιρετικες τιμές στο ΝΟΙΖ.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Ειχες τα κοτσια και ψωνισες απο Εσθονια ρε θηριο?

 

Έχεις χάσει επεισόδια,η Εσθονία είναι πλέον μια σύγχρονη και εξαιρετικά αναπτυγμένη χώρα με ελεύθερη αγορά, ελάχιστη ανεργία ,ΕΞΑΓΩΓΕΣ, χαμηλό δημόσιο χρέος,και ΕΤΗ φωτός μπροστά από εμάς.

 

Έχουν πλέον φυσικά και υψηλότερο κατά κεφαλήν εισόδημα από εμάς.

 

ΜΑΚΑΡΙ να ειμασταν Εσθονία...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

 

Νομιζω πως ειμαστε υπερβολικοι. Σιγουρα υπαρχουν αρκετες αδιανοητες αγγελιες, αλλα εγω παντως εχω ψωνισει μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση και σε καλες τιμες.

Οπως και "μεταχειρισμενα" (σχεδον αχρησιμοποιητα ή και σφραγισμενα ακομα στο κουτι τους) σε τιμες κοντινες των καινουργιων, λογω αμεσης παραδοσης.

 

 

Τωρα που το ξαναδιαβαζω, ειμαι λιγο δραματικος :classic_biggrin:. Σιγουρα υπαρχουν ευκαιριες, ειδικα σε μεσαια προς ακριβα μοντελα, αλλα θεωρω οτι ειναι μικρο ποσοστο (τουλαχιστον με τον δικο μου τροπο αξιολογησης).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Εγώ πάντως έχω αγοράσει εξαιρετικά όργανα σε εξαιρετικες τιμές στο ΝΟΙΖ ,όπως θα θυμάστε και από το ανωτέρω αναφερόμενο δημοψΟφισμα υπάρχει ακόμα ένα 30% των Ελλήνων που έχουν σωας τας φρένας και την ηθική τους και που αντιπροσωπεύεται και εδώ.

Κι' εγώ εκτός 3 ή 4 πεταλιών (TS-808, TS-9, ...) που πήρα από Σουηδία (για να ξοδέψω και καμιά κορώνα που μου δίνει η πεθερά μου), όλες μα όλες τις συναλλαγές μου τις έκανα μέσω Noiz. Κιθάρες πετάλια, ενισχυτές, τα πάντα. Δεν αισθάνομαι ότι έριξα ή μ' έριξε κάπιοιος. Πάντα αφίεμαι στους νόμους αγοράς και ζήτησης.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

Έχεις χάσει επεισόδια,η Εσθονία είναι πλέον μια σύγχρονη και εξαιρετικά αναπτυγμένη χώρα με ελεύθερη αγορά, ελάχιστη ανεργία ,ΕΞΑΓΩΓΕΣ, χαμηλό δημόσιο χρέος,και ΕΤΗ φωτός μπροστά από εμάς.

 

Έχουν πλέον φυσικά και υψηλότερο κατά κεφαλήν εισόδημα από εμάς.

 

ΜΑΚΑΡΙ να ειμασταν Εσθονία...

 

μια ζωή ήταν, τουλάχιστον τα τελευταία 1600 χρόνια (σε σχέση με μας πάντα), (τότε δεν ήρθε υποτίθεται ο αλάριχος και εξολόθρευσε τα υπολείματα των αρχαίων ΕΛ?). Αν ήταν τόσο εύκολο να μεταλλάσεις ένα λάο με το μαγικό ραβδί εν μια νυκτί, θα είμασταν όλοι με διαστημικά προγράμματα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου