Προς το περιεχόμενο

"Δεν πουλιούνται μουσικά αντικείμενα στην Ελλάδα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, Alter said:

 

Ένα κοινό Ισπανίας Ελλάδας είναι ότι έχουν πολύ κόσμο που δεν ασχολείται με ίντερνετ (σε σχέση με την περισσότερη Ευρώπη τουλάχιστον). Οπότε υπάρχει ακόμα πολύ ανενημέρωτο ποσοστό και πωλητών και αγοραστών, με ότι αυτό συνεπάγεται. Πάντως σε δικά τους όργανα, κλασικές και φλαμένκο, αν ξέρεις (και ισπανικά 🙂 ), βρίσκεις μεταχειρισμένες φοβερές κιθάρες κανονικά στο ένα δέκατο τις τιμής σε φόρουμ εκεί.

 

Οι πετυχημένες συναλλαγές σε μεταχειρισμένα προϋποθέτουν μιαν έρευνα αγοράς, η κάποιον φίλο που να ξέρει. Συνήθως υπάρχουν πάρα πολλές αγγελίες σε πολύ καλές τιμές στο νοιζ.

 

.. Και μην ξεχνάμε, για κάθε αγγελία με υπερβολικά ψηλή τιμή, υπάρχει πολλές φορές και η αντίστοιχη με χαμηλή, όπου για τον άλφα βήτα λόγο κάτι πουλιέται πολύ φτηνά..

ελλάδα και Ισπανία (και κανα δυό ακόμα) έχουν ήλιο και θάλασσα....

σιγά μην ασχολούνται με ιντερνετ....(πέρα από φουβου και τσιου τσιου)

ευτυχώς δηλαδή.

 

Εστονία, Ταλίν και άλλες χώρες της βαλτικής και πέρα όταν νυχτώνει απ το μεσημέρι η μόνη παρηγοριά είναι μια βότκα και ένα κομπγιούτερ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gmoukou είπε

off topic

@Konstantinos Dritsas που χάθηκες;;;

Δε θα σου κρύψω οτι ανησύχησα. :classic_ninja:

Μας έλειψε αυτο το σαρδόνιο γέλιο σου :classic_laugh:

@gmoukou πολύ δύσκολο μήνας με παράλληλο ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα υγείας στενού συγγενικου μου προσώπου που με έχει εξαντλήσει. Συμβαίνει και στους καλύτερους, εξου και η αποχή, παρόλο που βλέπω τι γράφεται, βαριέμαι να γράφω από το κινητό.

 Όμως θα εξομαλυνθεί η κατάσταση. 

 

 Πάνω στο θέμα θα πω πως υπάρχουν όλα αυτά που περιγράφονται σε αγγελίες εντός και εκτός forum και σε πλήκτρα - συνθ κλπ. και με φρικαρουν και εμένα, αλλά από την άλλη υπάρχουν αντίστοιχα και ευκαιρίες σε άριστη κατάσταση και έχω επωφεληθεί κι εγώ από μια δυο αγορές σε σχεδόν απίστευτη τιμή μέσω των αγγελιών του noiz. 

 

 Θέλει ψάξιμο, υπομονή και ιδιαίτερα μέσω της διαδραστικοτητας π.χ μελών μπορούν να επιτευχθουν μέχρι και φιλικές τιμές. 

 

 Ε και όσοι κοστολογουν υπερβολικά απλά δεν θα το διώχνουν. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, δίνω και παίρνω σταθερά, ένα σκασμό πετάλια στο Noiz.
Ενα Catalinbread ας πούμε που (αν το βρεις) στο Reverb έχει 180 ευρώ, θα το δώσω 110-120. Kαι σταθερά φεύγουν όσα δίνω γι' αυτόν τον λόγο πιστεύω.
Υπάρχουν βεβαια και οι εξαιρέσεις -όπου θα επικοινωνήσει μαζί σου κάποιος λόγου χάρη να σου ζητήσει να του το αφήσεις... 100  αντί για 110. Ε, εκεί απαντάω ευγενικά συνήθως ότι δεν είναι αυτή η ζητούμενη τιμή ή κάτι του τύπου, "γιατί; / Τι αντιπροσωπεύουν για σένα αυτά τα 10 ευρώ? / Το έχεις δει το πετάλι; / Μπορώ να περιμένω να τα μαζέψεις ta 10 ευρώ, no problem!" και προσπερνάω. 
Οπότε, σε αυτή την περίπτωση συγκαταλέγομαι φαντάζομαι σε αυτό που ΄κάποιος περιέγραψε πριν, ότι μπορεί να μου μείνει κάποια συσκευή γιατί δεν θέλω να τη δώσω 10 ευρώ λιγότερο.
Το ίδιο όμως ισχύει και για τον αγοραστή, θα έλεγα. Διότι όταν η αρχική τιμή (μεταχερισμένου) στην αγορά είναι τα 170-180 ευρώ και εγώ στο δίνω 110, ε όπως και να το κάνουμε, είναι λίγο φτηνό να μου ζητάς να σου κόψω... ένα δεκάρικο, λόγω επειδή.
Despite all that, συνήθως κόβω...

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πουλήσει 2 ενισχυτές και μια ακουστική κιθάρα στο νοιζ σε τιμή <50% της αρχικής τους. Και στις 3 αυτες συναλλαγές ο αγοραστής μου έκανε έξτρα παζάρι τυπου 10 ευρώ. Τα έκοψα διοτι δε βλέπω καν το λόγο να μπω σε συζήτηση. Επίσης και στις 3 συναλλαγές ζήτησα να με κάνουν rate. Με γράψανε στα @@ τους και οι 3. 

 

Από αγορά εχω πάρει 2 3 πραγματάκια αλλα εχω και την τραυματική εμπειρία οπου αγόρασα ένα μπουζούκι που αποδείχθηκε ότι είχε μεγαλο προβλημα (ειχα ανοίξει και θέμα). Ντουμ σπιρο σπερο εμπειρία.

 

Πάντως, σε γενικές γραμμές οι τιμές και εδώ στην Ολλανδία στο markplaats ειναι φουσκωμένες στις μτχ κιθάρες. Παρόμοια με νοιζ. Βρίσκεις και ευκαιρίες αλλα δεν ειναι η νόρμα.

 

Κατά τη γνώμη μου η μτχ αγορά ειναι ευλογία και κατάρα μαζι. Βρίσκεις ευκαιρίες αλλα και πράγματα που δεν κυκλοφορούν πια (ισως πιο σημαντικό). Αλλα θέλεις πολλη προσοχή και δεν είναι εύκολο. Ενέχει ενα ρίσκο.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ας μην ασχολούμαστε φίλτατοι μόνο με τον πωλητή που είναι ο "εύκολος στόχος" (όντως επί το πλείστον δικαίως) ... ας ασχοληθούμε λίγο και με τον αγοραστή... πόσοι εξ αυτών κινούνται στην αναζήτηση τους με μόνο κριτήριο την τιμή... κυρίως πόσοι διαθέτουν επαρκή γνώση της φύσης και των ιδιαιτεροτήτων του αντικειμένου που αναζητούν... πχ πόσοι μπόρεσαν να αντιληφθούν ότι το μόνιτορ που απέκτησαν "πάμφθηνα" (χωρίς να διαθέτουν ήδη το original reference του στ' αυτιά) είχε κακοεπισκευασμένες (ή αλλαγμένες με υποδεέστερες) τις μονάδες υψηλών με αποτέλεσμα ο ήχος του να μην έχει καμιά σχέση πλέον με τον "κανονικό" του... 

 

πρόσφατο βιωμένο χαρακτηριστικό παράδειγμα μια κονσόλα που έβαζα για λογαριασμό του πεθερού μου εδώ και 2 σχεδόν χρόνια σε τιμή 2-3 κατοστάρικα παραπάνω από κάποιες ανταγωνιστικές που δημοσιεύονταν κατά καιρούς... μην τα πολυλογώ, ο πρώτος που δεν περιορίστηκε σε ένα απλό τηλεφώνημα για να ρωτήσει αν πέφτει η τιμή και έκανε τον κόπο και ήρθε και την είδε από κοντά, την πήρε τρέχοντας και έφυγε διαπιστώνοντας ότι τελικά ήταν μεγάλη ευκαιρία λόγω της πραγματικά άριστης κατάστασης της σε σχέση με τον μεταχειρισμένο ανταγωνισμό της, αλλά και τα spec-τιμή του καινούργιου μοντέλου που την διαδέχθηκε...

 

εν κατακλείδι για μένα, όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται να αποκτήσει ένα προϊόν ως "ευκαιρία", καλό είναι να ξεκινά απλά υποψιασμένος, ενημερωμένος ΑΛΛΑ και διατεθειμένος να "κουνηθεί" και λίγο από τον καναπέ κι όχι σαν απριόρι υποψήφιος μ@λ@κ@ς-θύμα του εν δυνάμει κακού πωλητή... τώρα αν  δεν μπορεί ρε φίλοι αυτόματα να απορρίπτει τις "ακραίες" (για τον οποιαδήποτε λόγο) περιπτώσεις που έτσι κι αλλιώς είναι αν μη τι άλλο κατά κανόνα "γραφικές" (πχ μεγαλύτερη τιμή από την εμπορική του καινούργιου), ε θα χει και γενικό κοινωνικό πρόβλημα, δεν θα του "φταίνε" μόνο αυτές ως αφορμή...😉

  • Like 4

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Moderator

Να επαναφέρω το θέμα, για να ξαναπώ τον πόνο μου. 

 

Έψαχνα εδώ και 3 βδομάδες δύο συγκεκριμένα midi controllers. Και τα 2 στο εξωτερικό παίζουν γύρω στα 35-50ε, ανάλογα την έκδοση, κλπ. 

 

Βρήκα 3 στην Ελλάδα. Το ένα έκανε 45ε χωρίς κουτί και καλώδιο, ενώ το είχα δει στο Reverb στην ίδια τιμή με καλώδιο, κουτί και registration code.

 

Το άλλο ήταν στα 80(!) ευρώ, αλλά εξηγώντας στον πωλητή τι έρευνα έχω κάνει το έριξε στα 60. Έκτοτε έχουν περάσει 2 βδομάδες όπου τον κυνηγάω ανά 3-4 μέρες για να μου πουλήσει κάτι ακριβότερα από τη μέση τιμή αγοράς, απλά και μόνο επειδή έμενε κοντά μου και ήθελα να γλιτώσω ταλαιπωρίες.

 

Τη μία έλειπε 3μερο, την άλλη δούλευε, την άλλη δεν έβρισκε πώς να διαγράψει το registration του από το site της Arturia, την άλλη ξαναήταν 3μερο. 

 

Τελικά το αγόρασα από έναν Γερμανό μέσω Reverb στα 53 ευρώ ΜΕ μεταφορικά. Ναι, υπάρχουν αγοραστές που πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, αλλά υπάρχουν κι αυτά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BillTrantos said:

Να επαναφέρω το θέμα, για να ξαναπώ τον πόνο μου. 

 

Έψαχνα εδώ και 3 βδομάδες δύο συγκεκριμένα midi controllers. Και τα 2 στο εξωτερικό παίζουν γύρω στα 35-50ε, ανάλογα την έκδοση, κλπ. 

 

Βρήκα 3 στην Ελλάδα. Το ένα έκανε 45ε χωρίς κουτί και καλώδιο, ενώ το είχα δει στο Reverb στην ίδια τιμή με καλώδιο, κουτί και registration code.

 

Το άλλο ήταν στα 80(!) ευρώ, αλλά εξηγώντας στον πωλητή τι έρευνα έχω κάνει το έριξε στα 60. Έκτοτε έχουν περάσει 2 βδομάδες όπου τον κυνηγάω ανά 3-4 μέρες για να μου πουλήσει κάτι ακριβότερα από τη μέση τιμή αγοράς, απλά και μόνο επειδή έμενε κοντά μου και ήθελα να γλιτώσω ταλαιπωρίες.

 

Τη μία έλειπε 3μερο, την άλλη δούλευε, την άλλη δεν έβρισκε πώς να διαγράψει το registration του από το site της Arturia, την άλλη ξαναήταν 3μερο. 

 

Τελικά το αγόρασα από έναν Γερμανό μέσω Reverb στα 53 ευρώ ΜΕ μεταφορικά. Ναι, υπάρχουν αγοραστές που πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, αλλά υπάρχουν κι αυτά.

 

τι μου λες τώρα....

ήθελα να πάρω ενισχυτή. 

Βρήκα έναν.... Μου λεει, έχω να τον ανοίξω 7 χρόνια αλλά είναι καινούργιος και είμαι Λάρισα. Ωραία λεω είμαι Θεσσαλονίκη, θα κάνεις έναν κόπο να δεις αν παίζει ? 

Ακόμα απαντάει...

 

Βρήκαν άλλον, Αθήνα. Του λεω στέλνεις αντικαταβολή...Α δεν τα πάω καλά με ταχυδρομεία και δεν ξέρω πόσο κοστίζει. Του λεω θα ρωτήσεις να μάθεις?

Ακόμα απαντάει.

 

Ο τρίτος απάντησε σε μισή ώρα, και Κυριακή μου είπε τιμή ταχυδρομικών. Δευτέρα έστειλε και Πέμπτη παρέλαβα.

 

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

.... Μου λεει, έχω να τον ανοίξω 7 χρόνια αλλά είναι καινούργιος

 

Εκεί έπρεπε να εγκαταλείψεις... ενισχυτής που έχει να ανοίξει επτά χρόνια είναι άχρηστος.

Θέλει άμεσα αλλαγή πυκνωτών ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2019 στις 11:25 ΜΜ, BillTrantos είπε

 

 

 

Καλά ναι στις κιθάρες κι αν έχει ξεφύγει η κατάσταση. 450 και 500 ευρώ για Μεξικάνες Fender, που πλέον με 550 παίρνεις καινούργια. Δεν ξέρω αν είναι άγνοια ή κουτοπονηριά πλέον...

Πες τα..πόσο καιρό ψάχνω.μαλλον θα πάρω καινούργια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου