Προς το περιεχόμενο

Τεχνητή Νοημοσύνη για την αυτόματη σύνθεση μουσικής


geofila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσε ένας υπολογιστής να συνθέτει ποιοτική μουσική; Θέλοντας να λύσω αυτήν μου την απορία κατασκεύασα διάφορους αλγορίθμους τεχνητής νοημοσύνης με σκοπό να δω και να συγκρίνω τα αποτελέσματά τους. Σε αυτό το link https://polar-ridge-56749.herokuapp.com/ μπορείτε να ακούσετε πραγματικά και κατασκευασμένα από υπολογιστή τραγούδια και επιλέξετε αν το κομμάτι που ακούσατε είναι πραγματικό ή όχι. Ο διαχωρισμός προσωπικά μου φαίνεται αρκετά δύσκολος για εμένα. Μπορείτε εσείς να τα πάτε καλύτερα. Αν ασχολείστε με την μουσική επιλέξτε ότι είστε έμπειρος χρήστης.

Υ.Γ. Το σύστημα παράγει midi αρχεία και γιαυτό η χροιά τους δεν είναι τόσο καλή αλλά είναι στα άμεσα βήματα προς διόρθωση. Κάθε ημέρα το site θα βελτιώνεται με σκοπό να πάρω όσο το δυνατών ποιο ποιοτικά αποτελέσματα για την αρχική μου ερώτηση.

 

Πως σας φάνηκαν τα αποτελέσματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κάποια μέθοδο μέτρησης "απόστασης" μελωδιών? που έχεις κάνει την έρευνα? σε ποιά εταιρία ή παν/μιο?

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, geofila said:

Θα μπορούσε ένας υπολογιστής να συνθέτει ποιοτική μουσική; Θέλοντας να λύσω αυτήν μου την απορία κατασκεύασα διάφορους αλγορίθμους τεχνητής νοημοσύνης με σκοπό να δω και να συγκρίνω τα αποτελέσματά τους. Σε αυτό το link https://polar-ridge-56749.herokuapp.com/ μπορείτε να ακούσετε πραγματικά και κατασκευασμένα από υπολογιστή τραγούδια και επιλέξετε αν το κομμάτι που ακούσατε είναι πραγματικό ή όχι. Ο διαχωρισμός προσωπικά μου φαίνεται αρκετά δύσκολος για εμένα. Μπορείτε εσείς να τα πάτε καλύτερα. Αν ασχολείστε με την μουσική επιλέξτε ότι είστε έμπειρος χρήστης.

Υ.Γ. Το σύστημα παράγει midi αρχεία και γιαυτό η χροιά τους δεν είναι τόσο καλή αλλά είναι στα άμεσα βήματα προς διόρθωση. Κάθε ημέρα το site θα βελτιώνεται με σκοπό να πάρω όσο το δυνατών ποιο ποιοτικά αποτελέσματα για την αρχική μου ερώτηση.

 

Πως σας φάνηκαν τα αποτελέσματα;

Έχεις κάποιοι νευρ. δίκτυο που εκπαιδεύεις με input από άλλα κομμάτια φαντάζομαι. Έχει ενδιαφέρον να το ταίσεις μόνο κομμάτια κλασικής π.χ από τη ρομαντική περίοδο και να συγκρίνεις τι κάνει? Ρέπει προς το ρομαντισμό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαινει "πραγματικη" μελωδια?

Ποια μελωδια δεν ειναι πραγματικη και γιατι δεν ειναι?

 

Πηγα να κανω το τεστ και στο 5/20 σταματησε και δεν μου επετρεπε να πατησω Next.

Γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, otto## said:

Έχει ενδιαφέρον να το ταίσεις μόνο κομμάτια κλασικής π.χ από τη ρομαντική περίοδο και να συγκρίνεις τι κάνει? Ρέπει προς το ρομαντισμό; 

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο προχωρημένο το εγχείρημα που να περιλαμβάνει και κανόνες αρμονίας (της εποχής), φαντάζομαι ότι περισσότερο μελωδίες σχετικά απλά εναρμονισμένες θα παράγει.

Δηλαδή αν το ταϊσεις Μότσαρντ, δεν φαντάζομαι να γράφει ανάλογα συμφωνικά έργα.

 

14 minutes ago, Spyros Delta said:

Τι σημαινει "πραγματικη" μελωδια?

Ποια μελωδια δεν ειναι πραγματικη και γιατι δεν ειναι?

 

Σωστό αυτό.

Τις συνθέσεις του υπολογιστή, θα μπορούσε άνετα να έχει γράψει κάποιος άνθρωπος, όμως τις συνθέσεις κάποιων ανθρώπων ... δύσκολο το θεωρώ να μπορεί να τις γράψει υπολογιστής.

 

Οπότε τι σημασία έχει για σένα (προς τον OP) το να ξεχωρίσει κάποιος αν είναι γραμμένο κάτι από πρόγραμμα ή άνθρωπο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Spyros Delta said:

Τι σημαινει "πραγματικη" μελωδια?

Ποια μελωδια δεν ειναι πραγματικη και γιατι δεν ειναι?

 

Πηγα να κανω το τεστ και στο 5/20 σταματησε και δεν μου επετρεπε να πατησω Next.

Γιατι?

Σε πήρε χαμπάρι... 🙂

  • Χαχα 4

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, rgxinap said:

εχεις κάποια μέθοδο μέτρησης "απόστασης" μελωδιών? που έχεις κάνει την έρευνα? σε ποιά εταιρία ή παν/μιο?

Τι ακριβώς εννοείς μέτρησης απόστασής μελωδιών;

Το πρόβλημα με την μουσική και με την εκπαίδευση αλγορίθμων είναι ότι δεν έχουμε μια καλή συνάρτηση η οποία να μας λέει κατά πόσο μια μελωδία είναι καλή ή κακή. Αυτό ως την ώρα μπορεί να το κάνει μόνο ο άνθρωπος και γιαυτόν ακριβώς το λόγο κατασκεύασα το site αυτό ώστε να μπορώ να έχω από κόσμο feedback για ποιο μοντέλο υπερτερεί και να συνεχίσω προς αυτήν την κατεύθυνση.

Δεν δουλεύω σε κάποια εταιρία φοιτητής είμαι στους ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ και απλά αντί απλά να διαβάζω για μοντέλα ή να κάνω έτοιμα tutorials είπα να ασχοληθώ με κάτι δικό μου στο πλαίσιο προσωπικής μελέτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχουμε π.χ. απόσταση μεταξύ λέξεων, γλωσσών, εικόνων, κτλ.

μετρώντας την απόσταση μιας μελωδίας απο μια άλλη θα μπορούσε κάποιος να αποφανθεί για το αν κάποια κοπιαρίστηκε απο την άλλη, κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, fusiongtr said:

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο προχωρημένο το εγχείρημα που να περιλαμβάνει και κανόνες αρμονίας (της εποχής), φαντάζομαι ότι περισσότερο μελωδίες σχετικά απλά εναρμονισμένες θα παράγει.

Δηλαδή αν το ταϊσεις Μότσαρντ, δεν φαντάζομαι να γράφει ανάλογα συμφωνικά έργα.

 

 

Σωστό αυτό.

Τις συνθέσεις του υπολογιστή, θα μπορούσε άνετα να έχει γράψει κάποιος άνθρωπος, όμως τις συνθέσεις κάποιων ανθρώπων ... δύσκολο το θεωρώ να μπορεί να τις γράψει υπολογιστής.

 

Οπότε τι σημασία έχει για σένα (προς τον OP) το να ξεχωρίσει κάποιος αν είναι γραμμένο κάτι από πρόγραμμα ή άνθρωπο?

Προς το παρών τα μοντέλα που έχουν κατασκευαστεί δεν περιέχουν κάποιο κομμάτι εκμάθησης πολιτικής  καθώς επίσης και εγώ δεν έχω προσθέσει "χειροκίνητα" μουσικούς κανόνες.

Παρόλα αυτά οι αρχιτεκτονικές κατά την διαδικασία εκπαίδευσης προσπαθούν μάθουν να παράγουν κομμάτια ανάλογα αυτών που έχουν δει. Συνεπώς αν ένα δίκτυο έχει εκπαιδευτεί με ρομαντικά κομμάτια τότε τα κομμάτια που θα παράγει θα είναι ρομαντικά κ.ο.κ. Αυτό όμως ισχύει σε πολύ θεωρητικό επίπεδο μιας και το τι τελικά θα μάθει ένα δίκτυο από αυτά που θα δει κατά την εκπαίδευση είναι πολύ διαφορετικά και εξαρτάται από το είδος της αρχιτεκτονικής, το μέγεθος την οργάνωση, την ίδια την εκπαίδευση κ.α. Ως την ώρα δεν λαμβάνει υπόψιν  κανόνες αρμονίας μιας και η αρμονία είναι πολύ δύσκολο να  μοντελοποιήθει μαθηματικά, αλλά στο μέλλον θα προχωρήσω προς αυτήν την κατεύθυνση.

Από οτι κατάλαβα στο δεύτερο κομμάτι εννοείς τι σημασία έχει αν κάτι το έχει γράψει ένας υπολογιστής ή άνθρωπος από την στιγμή που δεν είναι ανάλογο κάποιου κομματιού απίστευτης αξίας που έχει γραφτεί από κάποιον μεγάλο συνθέτη. Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί πότε έτσι τους 6 μήνες που ασχολούμαι και έχεις δίκαιο, μου μου άρεσε πολύ αυτή η οπτική γωνία. Παρόλα αυτά πρακτικά παλαιότερα τα αποτελέσματα που παρήγαγαν οι υπολογιστές (π.χ. με μακροβιανές αλυσίδες ) ήταν πολύ χειρότερα από  αλλά κομμάτια που τα έχουν συνθέσει άνθρωποι που δεν είναι μεγαλοφυΐες στο είδος (πρακτικά δεν ακούγονταν). Συνεπώς κατά την γνώμη μου το να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε αν την μελωδία αυτή την έγραψε άνθρωπος ή αλγόριθμος είναι ένα μεγάλο βήμα προς τον υπέρτατο στόχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου