Προς το περιεχόμενο

βοηθεια σχετικα με home recording(απομονωση track)


yannisp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

εδω και λιγο καιρο κανω τα πρωτα μου βηματα στο home recording.απο θεμα εξοπλισμου ειμαι 90%καλυμενος(με βαση τις συνθηκες).το προβλημα μου ειναι το εξης:χρησιμοποιω το cakewalk για daw.σημερα εγραψα για πρωτη σε τεσσερα διαφορετικα καναλια(1-ρυθμικη κιθαρα,2-σολο κιθαρα,3-μπασο,4-φωνη).εγραψα το 1.μετα τα μερη του 2(ακουγωντας το1)κ.ο.κ παντα ακουγωντας το 1σαν οδηγο και εκανα mute τα υπολοιπα.το τελικο αποτελεσμα ηταν να ακουγεται παντου το 1!!!(ειναι γραμμενο σε ολα τα αλλα tracks) τα υπολοιπα ηταν γραμμενα σωστα,αλλα το 1 ακουγεται παντου δινοντας την αισθηση του delay κατα καποιο τροπο..αν εγινα σαφης,θα ηθελα τη βοηθεια των εμπειρων πανω στο θεμα για το που κανω λαθος(γιατι 99% ειναι δικο μου λαθος).ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι τροπο ηχογραφουσες το 2 (πχ μικροφωνο;) και οταν ηχογραφουσες το 2 απο που ακουγες το 1;

Με τι καρτα ηχου γραφεις;

Τι πηγη εχεις επιλεξει να ηχογραφει το daw σου;

Δεν το ξερω το cakewalk απλα κανω μια αρχη για να σε βοηθησει οποιος γνωριζει κατι παραπανω

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο σχετικός εξοπλισμός μου είναι αρκετά παλιός και δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει, αλλά όταν το είχα ανάλογο θέμα στις αρχές η λύση ήταν στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου. Συγκεκριμένα, στις επιλογές των πηγών ηχογράφησης έχει την επιλογή what u hear με την οποία ηχογραφείται ό,τι ακούγεται εκείνη τη στιγμή.Ίσως να έχεις τέτοιο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου μήπως έχεις κάποιο mic (π,χ του laptop) ενεργοποιημένο μαζί με ότι άλλο είχες επιλέξει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pipityri είπε

Ο σχετικός εξοπλισμός μου είναι αρκετά παλιός και δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει, αλλά όταν το είχα ανάλογο θέμα στις αρχές η λύση ήταν στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου. Συγκεκριμένα, στις επιλογές των πηγών ηχογράφησης έχει την επιλογή what u hear με την οποία ηχογραφείται ό,τι ακούγεται εκείνη τη στιγμή.Ίσως να έχεις τέτοιο θέμα.

τι μου θυμησες ... soundblaster 5.1, μηδενικο latency

http://img.tomshardware.com/us/2002/01/15/terratec_dmx_6fire_24/mixer.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό που σου γράφουν οι συνάδελφοι από πάνω περί ρυθμίσεων κάρτας, υπάρχει και κάτι πιο "μπακάλικο" σαν εξήγηση. Αν έγραψες με μικρόφωνα και την ώρα που έγραφες άκουγες το κανάλι 1 από ηχεία και όχι από ακουστικά, παίζει απλά να ακούς το mic bleed δηλαδή το μικρόφωνο να έγραφε κάθε φορά και το track 1 που ακουγόταν από τα ηχεία/monitor.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις..με την πρωτη ευκαιρια θα το ξαναψαξω..γενικως γραφω τις κιθαρες με ενα two notes le clean το οποιο παει σε μια κονσολα η οποια συνδεεται με usb στο pc και απο εκει στο cakewalk,η φωνη με μικροφωνο στην κονσολα(και απο εκει στο pc και στο cakewalk),και το μπασο με di στην κονσολα(και απο εκει τη γνωστη διαδρομη)..θα επιστρεψω μετα την επομενη προσπαθεια.κ παλι ευχαριστω.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Εκτός από αυτό που σου γράφουν οι συνάδελφοι από πάνω περί ρυθμίσεων κάρτας, υπάρχει και κάτι πιο "μπακάλικο" σαν εξήγηση. Αν έγραψες με μικρόφωνα και την ώρα που έγραφες άκουγες το κανάλι 1 από ηχεία και όχι από ακουστικά, παίζει απλά να ακούς το mic bleed δηλαδή το μικρόφωνο να έγραφε κάθε φορά και το track 1 που ακουγόταν από τα ηχεία/monitor.

υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι αυτο...μαλλον λογω αφηρημαδας,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου