Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μίκτη Technics shdj-1200


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλη την ομάδα. Έχω στην κατοχή μου τον διάσημο  μίκτη της Technics shdj-1200  στον οποίο έχει χαλάσει το crossfader (δεν κλείνει ο ήχος τελείως όταν έχω το crossfader στις άκρες). Μέσα είχε άλλο crossfader extra, το έβαλα κι αυτό και χάλασε μετά από 2 μήνες εξάσκηση στο Scratch.  Αργότερα παρήγγειλα από το ebay ανταλλακτικό και χάλασε κι αυτό αμέσως. Έψαξα πληροφορίες σε διάφορα παλιά forum από το εξωτερικό και όλοι ανέφεραν πως το crossfader του συγκεκριμένου μίκτη ήταν πολύ ελαττωματικό - χαλούσε πολύ σύντομα.  Το πρόβλημα επίσης του μίκτη είναι ότι όταν πχ έχω συνδέσει το πικ απ στο phono και ακούω μουσική, αν το γυρίσω στο line φεύγει λίγος ήχος αν ανεβάσω την ένταση. Το ίδιο ισχύει και στα δύο κανάλια. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής; 

1. Συμφέρει να αλλάξω το cross fader και να βάλω  Innofader ;  H εταιρία λέει ότι είναι συμβατό  https://innofader.com/mixers.php?id=104 .

2. Θα δουλέψει το Innofader ή πάλι θα διαρρέει ήχος όταν το έχω στα άκρα και κάτι γενικά θα πηγαίνει και πάλι στραβά  ;

3. Αν το πάρω υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο πρόσωπο στο οποίο μπορώ να απευθυνθώ να κάνει την μετατροπή με επιτυχία;

4. Οι διαρροές στα κανάλια διορθώνονται ;

5. Γενικά τι φταίει και δεν δουλεύει σωστά, υπάρχει πιθανότητα να φτιαχτεί ή  να τον πετάξω και να πάρω άλλο ; (δεν θα ήθελα να το κάνω με τίποτα γιατί είναι πολύ όμορφος μίκτης και είναι μεγάλη αμαρτία να πάει χαμένος!)

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 🙂

 

 

 

Επεξεργασμένο από Βασίλης Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε,

1) ναι , το innofader  ειναι συμβατο , αλλα χρειαζονται καποιες τροποποιησεις ( ανοιγμα τρυπων σε αλουμινιο, κολλημα καλωδιων κτλ)

2)  το innofader ειναι οτι καλυτερο για scratch και δεν χαλαει τοσο ευκολα οσο τα κοινα crossfaders.

3 ) Εξαρταται απο το που βρισκεσαι.

4) Ναι

5) Φταιει οτι ασκεις κατακορυφη πιεση στο crossfader  , με αποτελεσμα να "φαγωνεται" γρηγορα ο γραφιτης ή να στραβωνουν τα ποδαρακια του wiper

 

Η τροποποιηση που χρειαζεται ο μικτης για να εγκατασταθει το  innofader   δεν ειναι τοσο ευκολη δουλεια, οποτε υπολογιζε κανα 50ρικο για την εγκατασταση.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jack2 είπε

Καλησπερα φιλε,

1) ναι , το innofader  ειναι συμβατο , αλλα χρειαζονται καποιες τροποποιησεις ( ανοιγμα τρυπων σε αλουμινιο, κολλημα καλωδιων κτλ)

2)  το innofader ειναι οτι καλυτερο για scratch και δεν χαλαει τοσο ευκολα οσο τα κοινα crossfaders.

3 ) Εξαρταται απο το που βρισκεσαι.

4) Ναι

5) Φταιει οτι ασκεις κατακορυφη πιεση στο crossfader  , με αποτελεσμα να "φαγωνεται" γρηγορα ο γραφιτης ή να στραβωνουν τα ποδαρακια του wiper

 

Η τροποποιηση που χρειαζεται ο μικτης για να εγκατασταθει το  innofader   δεν ειναι τοσο ευκολη δουλεια, οποτε υπολογιζε κανα 50ρικο για την εγκατασταση.

Μένω στο κέντρο της Αθήνας. Γνωρίζετε πού μπορώ να απευθυνθώ ή κατά πόσο θα τα καταφέρω μόνος για την τροποποίηση ; (Είμαι τελείως άσχετος με ηλεκτρονικά ).  Πώς μπορώ να φτιάξω τα κανάλια ;;

Υπερ υπερ ευχαριστώ για την απάντηση. Να είστε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε μου,

δεν θα σου συνιστουσα να το κανεις μονος σου, καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον ο οποιος να εχει εμπειρια πανω στο αντικειμενο. Δυστηχως δεν μπορω να συστησω καποιον τεχνικο απο Αθηνα.  

Σχετικα με το προβλημα των καναλιων,  μαλλον οφειλεται σε κακη σχεδιαση η οποια δημιουργει υψηλο crosstalk. Προφανως για να λυθει το θεμα αυτο,  χρειαζεται  modification  απο εμπειρο τεχνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jack2 είπε

Γεια χαρα φιλε μου,

δεν θα σου συνιστουσα να το κανεις μονος σου, καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον ο οποιος να εχει εμπειρια πανω στο αντικειμενο. Δυστηχως δεν μπορω να συστησω καποιον τεχνικο απο Αθηνα.  

Σχετικα με το προβλημα των καναλιων,  μαλλον οφειλεται σε κακη σχεδιαση η οποια δημιουργει υψηλο crosstalk. Προφανως για να λυθει το θεμα αυτο,  χρειαζεται  modification  απο εμπειρο τεχνικο.

Στη τελική αξίζει να ασχοληθώ, θα λειτουργεί όπως πρέπει ή να ψαχτώ για κάτι καινούργιο ; 

Σε ποια πόλη έχετε τεχνικό μήπως το στείλω ;;

Ευχαριστώ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα ξανα φιλε μου, 

ολα αυτα που θες να γινουν στον μικτη θα σου κοστισουν τουλαχιστον 200 ευρω.

Αν αξιζει , μπορεις να το κρινεις μονο εσυ,  αν ο μικτης εχει συναισθηματικη αξια για σενα τοτε αξιζει,  διαφορετικα με λιγα χρηματα  παραπανω μπορεις να αγορασεις ενα καινουριο μικτη.

Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι τεχνικοι απο την Αθηνα , μπορουν να αναλαβουν την εγκατασταση / επισκευη,  οποτε καλο θα ηταν να περιμενεις προτασεις απο αλλους συμφορουμιτες. Αν περασει μια εβδομαδα και  δεν υπαρξουν προτασεις,   θα σου στειλω με μυνημα  τα στοιχεια επικοινωνιας ενος τεχνικου απο Θεσσαλονικη ο οποιος ασχολειται με αυτα.

Να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου