Προς το περιεχόμενο

Κακή 9v μπαταρία και πρόβλημα σε preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μια βδομάδα πήρα αυτό απ το Θωμά

https://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_rosette_acoustic_di_preamp.htm

 

Το δοκίμασα μερικές μέρες με μπαταρία απ το super market,όλα οκ.... τελειώνει η μπαταρία και μου δίνει ένας φίλος μια μπαταρία μαιμού SQBY 9V. Τη βάζω κι αρχίζουν τα προβλήματα.... Μια δουλέυει κανονικά, μια δεν  ανταποκρίνονται τα push buttons (κάνει mute και μετά ΔΕΝ κανει ξε-mute, αλλά τα λαμπάκια δουλεύουν!).... Και μια φορά που το άφησα στο Mute επίτηδες, μετά από λίγο ξεmute αρε μόνο του και άρχισε να σφυρίζει με το gain τέρμα. Μετά κανονικά για λίγο, μετά πάλι

 αλλοπρόσαλη συμπεριφορά το μηχάνημα.

   Ρωτάω το φίλο "ρε μ@λ@κ@ απο που πήρες τη μπαταρία?" "απ ΄τα οτι πάρεις ενα Ευρω."

Με τροφοδοτικό το μηχάνημα δουλεύει κανονικά!

 

 Το ερώτημα είναι: Μπορεί μια μάπα μπαταρία να προκαλέσει τέτοιου είδους προβλήματα? Γιατι θα προτιμούσα να μην το στείλω πίσω, γιατί μέχρι να πάει και να μου στείλουν άλλο θα περάσει κανας μήνας! Μήπως δηλαδή είναι μια χαρά το μηχάνημα, κι απλά να βάζω μπαταρίες της προκοπής - ή να πάρω ένα καλό powerbank - και να το κρατήσω? Τι λέτε?   

Επεξεργασμένο από santso 4

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις λες και εχει προβλημα το μηχανημα.

Δοκιμασε παλι με μια μπαταρια κανονικη και οχι του κιλου να δεις αν ξανακανει τα τρελλά και αν οχι, πετα απλα τη μαπα μπαταρια και μην ξαναπαρεις τετοια.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το δοκίμασα και με μια μπαταρία της προκοπής και είναι τζιτζι. Μου φαίνεται δεν το στέλνω πουθενά. Απλά μου έκανε εντύπωση το τι μπορεί να κάνει μια κακή μπαταρία.... Δεν είναι να πεις οτι έπεσαν τα volt γρήγορα ή η ποιότητα του ήχου κάτι τέτοιο. Μιλάμε για αλλοπρόσαλλα πράγματα!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τόσο δίνει κι ο κατασκευαστής στο manual. Αλλά θα πάρω ένα καλό powerbank μόλις παίξουν λίγα φράγκα.... Μιας και το θέλω για δρόμο! 😀

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου