Προς το περιεχόμενο

Καλώδια και jack για στήσιμο pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Eγώ ένα Γεόργε Ελ που 'χω 6 χρόνια βάλε-βγάλε μέσο όρο 10φορές την ημέρα (το τραβάω από το καλώδιο, όχι από το βύσμα) δεν έχει μασήσει τίποτα. Παρομοίως, κολλημένα neutrik με έχουν απογοητεύσει παμπόλλως (βέβαια ομολογώ ότι ευθύνεται το είδος του καλωδίου κι όχι το βύσμα αυτό καθεαυτό).

Πάντως @Fanfan ειλικρινά αν κάποια στιγμή ξαναμαζέψω πετάλια που θα  βγουν για live, ξέρω ποιος θα μου κάνει pedalboard planning. Το ΟCD σου είναι για σεμινάριο (και δεν εννοώ το Fulltone)!

  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Παρόλα αυτά καλύτερα καλώδια ΗΧΗΤΙΚΑ από τα George L δεν έχω ακούσει και τα χρησιμοποιώ στο σπίτι και στο στούντιο.

Εχεις βγαλει ενα GL και να βαλεις στη θεση του ενα evidence να ακουσεις τη διαφορα?

(μιλαω για κιθαρα >καλωδιο>ενισχυτης)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Εχεις βγαλει ενα GL και να βαλεις στη θεση του ενα evidence να ακουσεις τη διαφορα?

(μιλαω για κιθαρα >καλωδιο>ενισχυτης)

 

Ναι.

Προτιμώ το GL ,το Εvidence μου φάνηκε ότι κόβει πρίμα,νομίζω έχει λίγο υψηλότερο capacitance.

Δεν είναι άλλωστε και καμμιά επιστήμη όσο πιο χαμηλό capacitance έχει ένα καλώδιο τόσο πιο pure και πριμος ο ήχος,το αν σου αρέσει αυτό η όχι είναι αλλού Παππά Ευαγγελιο.

 

Κάποιος που παίζει με πολύ gain μπορεί να προτιμήσει higher capacitance καλώδια,τα Monster πχ χρησιμοποιουνται κατά κόρον από μεταλλαδες

 

Βεβαια η ολη συζητηση ειναι..ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ μια και ποιος στην εποχη μας παιζει καρφι στον ενισχυτη?

 

Απο τη στιγμη που παρεμβαλονται στο σημα πεταλια και ειδικα buffered πεταλια ή always on πεταλια...οτι καλωδιο (καλα δεν ειπαμε να βαλεις και απο την λαΙκη 🙂 ) και να βαλεις μεταξυ των πεταλακιων πανω κατω το ιδιο θα ακουστει. 

 

Οποτε ολη η ιστορια ειναι στην αντοχη στην καταπόνηση.

 

Δεν ειναι τυχαιο πως στα περισσοτερα επαγγελματικα pb που φτιαχνουν μεγαλες εταιρειες στις ΗΠΑ τα Belden & Canare (που εχουν "χασει" κατα κρατος την μαχη του....clarity σε ολα τα test των περιοδικων κιθαρας) ειναι στανταρακι εδω και δεκαετιες..

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Eγώ ένα Γεόργε Ελ που 'χω 6 χρόνια βάλε-βγάλε μέσο όρο 10φορές την ημέρα (το τραβάω από το καλώδιο, όχι από το βύσμα) δεν έχει μασήσει τίποτα.

 

 

Αν εχει straight plugs τοτε σπανια χαλαει (το δικο μου που εχω στο σπιτι το εχω 20 χρονια),αλλα τα angled εχουν προβλημα και αυτα ειναι που μπαινουν στις πεταλιερες συνηθως.   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα η ένστασή μου σ αυτά είναι ότι οκ μεν η ψίχα του καλωδίου στριμώχνεται σε μια ακίδα και διατηρεί εύκολα την επαφή, η άλλη όμως στηρίζεται στο κατα πόσο μιά βίδα θα κόψει τη μόνωση και θα φτάσει ακριβώς μέχρι το screen χωρίς φυσικά να πάει και παρακάτω....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εμένα η ένστασή μου σ αυτά είναι ότι οκ μεν η ψίχα του καλωδίου στριμώχνεται σε μια ακίδα και διατηρεί εύκολα την επαφή, η άλλη όμως στηρίζεται στο κατα πόσο μιά βίδα θα κόψει τη μόνωση και θα φτάσει ακριβώς μέχρι το screen χωρίς φυσικά να πάει και παρακάτω....

 

 

Ακριβως,αΦτο ειναι το ενα προβλημα,το αλλο ειναι οτι στα angled καποια στιγμη οσο και να την σφιξεις η μεγαλη βιδα ξεβιδωνεται....σιγουρα αν τα πεταλια ειναι σουπερ ντουπερ πακτωμενα ή ακουμπανε μεταξυ τους αυτο ειναι προβλημα που εμφανιζεται σπανια στη δικη μου π.χ. αυτο που ειναι μεταξυ του phaser & του dark matter δεν εχει χαλασει εδω και δεκαετιες μια και το κρατανε τα πεταλια που ειναι κολλητα,το αλλο ομως που φευγει απο το eq εχει ξεβιδωθει 2 φορες.Αν τα πεταλια ομως μπαινοβγαινουν,ειναι ελευθερα ή εχουν μονο velcro και μετακινουνται καποια στιγμη (και συνηθως την ωρα του live) η ....καταστροφη θα ερθει... 

 

20181208_103357.jpg?w=1024

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για καλώδια και συνδεσμολογίες σε pedalboard, να ρωτήσω, 

τα κουτάκια με in/out που έχω δει σε πιο ακριβά pedalboard όπως π.χ. εδώ

https://www.google.com/search?q=pedalboard+i/o+box&rlz=1C1GGRV_enGR751GR751&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwil4Yvbm4HhAhUGxIUKHXlqCeAQ_AUIDigB&cshid=1552552260699202&biw=1366&bih=657#imgrc=x7OEfxqE7KK06M:

έχουν λόγο ύπαρξης η είναι περισσότερο μια όμορφη πολυτέλεια ;

Βοηθάνε στο να μην καταπονούνται τα βύσματα του πρώτου και τελευταίου στην αλυσίδα πεταλιού από το βάλε βγάλε των καλωδίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ekim είπε

Μια που μιλάμε για καλώδια και συνδεσμολογίες σε pedalboard, να ρωτήσω, 

τα κουτάκια με in/out που έχω δει σε πιο ακριβά pedalboard όπως π.χ. εδώ

https://www.google.com/search?q=pedalboard+i/o+box&rlz=1C1GGRV_enGR751GR751&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwil4Yvbm4HhAhUGxIUKHXlqCeAQ_AUIDigB&cshid=1552552260699202&biw=1366&bih=657#imgrc=x7OEfxqE7KK06M:

έχουν λόγο ύπαρξης η είναι περισσότερο μια όμορφη πολυτέλεια ;

Βοηθάνε στο να μην καταπονούνται τα βύσματα του πρώτου και τελευταίου στην αλυσίδα πεταλιού από το βάλε βγάλε των καλωδίων;

 

Όντως δεν καταπονείς τα jacks των πεταλιών (αν και πόσες φορές κουμπώνουμε και ξεκουμπώνουμε καλώδια πια), επίσης η ύπαρξή τους βολεύει αφάνταστα όταν δε μπορείς-ή δεν θέλεις- να τοποθετήσεις το πρώτο και το τελευταίο πετάλι στις άκρες του board, αλλά κάπου στη μέση. Ειδικά αν είναι στριμωχτά τοποθετημένα τα πετάλια. Τέλος, αν για οποιονδήποτε λόγο κάνεις κάποια ταρζανιά με το καλώδιο, ξηλώνεις αυτό και όχι το πετάλι.

Φυσικά εννοείται πως είναι μια όμορφη πολυτέλεια, ζούμε μια χαρά και χωρίς αυτά!

 

Και για να απαντήσω στο θέμα, τα τελευταία 5 χρόνια είμαι με sommer patch cables  και hicon βύσματα, κανένα πρόβλημα, δεν τα αλλάζω με τίποτα!

Επεξεργασμένο από atav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με solderless καλώδια. Δεν μου χάλασε κανένα ξαφνικά, ή με άφησε σε κάποιο live. 

Βέβαια επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός όλα τα board, τα racks κτλ που ετοιμάζω, είναι φτιαγμένα ώστε να μην υπάρχει περιθώριο λάθους.

Αν πάνω στο pedalboard επικρατεί ένα χάος, πετάλια κουνιούνται, καλώδια κάμπτονται και κουνιούνται, γενικότερα υπάρχει κίνηση και επαφή μεταξύ των αντικειμένων, το περιθώριο σφάλματος είναι μεγαλύτερο. Δεν σου φταίει το καλώδιο εκεί. Για το λόγο αυτό έχω σταματήσει προ πολλού να χρησιμοποιώ βέλκρο. Επίσης πάντα θωρακίζω τα paths με tire ups και αυτοκόλλητες βάσεις. Θεωρώ ότι είναι απαραίτητα ειδικά για κάποιον που θα το "κακομεταχειριστεί" λόγω συνθηκών.  Φτιάχνω τα καλώδια μου μόνος μου, είτε solderless είναι κανονικά. Κατέληξα στα George Ls μετά από χρήση όλων των -τότε- διαθέσιμων solderless επιλογών κυρίως για το λεπτό profile του καλωδίου, την ευκολία στην κατασκευή και την άμεση διαθεσιμότητα στην Ελλάδα. Επίσης υπάρχει το trick, αναφερόμενος στα γωνιακά George Ls βύσματα, της χρήσης μισής σταγόνας superglue πριν τα βιδώσεις, δεν το έκανα ποτέ γιατί δεν ένιωσα να το χρειάζεται, αλλά το αναφέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου