Προς το περιεχόμενο

Καλώδια και jack για στήσιμο pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Μόλις έστησα(σχεδόν) το καινούριο μου pedalboard και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με καλώδια και jack. Μπήκα στο Θωμά να βρω και από τα reviews κατάλαβα ότι είναι καλά τα evidence audio jack αλλά είναι λίγο ακριβά. Τώρα για καλώδια έχει πάλι της evidence audio 20,00 ευρώ τα 3 μέτρα,θέλω γύρω στα 6 για να είμαι σίγουρος. Τα πετάλια στο σύνολο είναι 14. Επίσης αν μου προτείνατε κανένα effect controller και power supply για τροφοδοσία (όχι one spot) θα σας εκτιμούσα διπλά. 

Υπάρχει λοιπόν κάποιο site που δε γνωρίζω,ακόμα και από Ελλάδα να βρω καλώδια και jack για αυτή τη δουλειά? Εσείς τι χρησιμοποιείτε? 

Ευχαριστώ

Μάλλον έκανα χαζομάρα και το έβαλα στα λυμένα θέματα

Επεξεργασμένο από Jazzombie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες ΠΟΙΑ πεταλια εχεις οποτε μυριζουμε λιγο και τα δακτυλα μας...:classic_smile:

 

Υποθετωντας οτι θα εχεις 14 πεταλια και καποια θα ειναι digital νομιζω τι με αυτο εισαι 100% καλυμενος

 

https://www.thomann.de/gr/truetone_1_spot_pro_cs12.htm?ref=search_prv_14

 

στην ΑΠΑΤΗ των ακριβων καλωδιων δεν συμμετεχω εδω και χρονια...(ακου εκει 20 ευρω το μετρο 🤣:classic_biggrin:

 

Aν θες ετοιμα ΑΥΤΑ ειναι ΑΨΟΓΑ ,καλοφτιαγμενα και με χαμηλο capacitance, τα χρησιμοποιω εδω και χρονια

 

https://www.thomann.de/gr/pro_snake_patch_klinke_winkel_030_m.htm

 

Αν θες να τα φτιαξεις μονος σου χωρις κολλητηρι αυτα ειναι ΤΡΕΛΛΗ ευκαιρια και ακουγονται εξαιρετικα σχολια στο internet για τον ηχο και την πΓιοτητα τους

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_solder_free_patch_cable_kit.htm

 

Τωρα αν θες απλα να αγορασεις bulk καλωδιο και connectors μην το σκεφτεσαι καν,

θα πας ΕΔΩ

 

https://www.pasolutions.gr/el/search?q=sommer&pagenumber=2

 

Και θα αγορασεις καλωδιο SOMMER & Hicon/Neutrick Jacks & ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ.

 

https://www.pasolutions.gr/el/sommer-sc-spirit-llx-low-loss-καλώδιο-οργάνου

 

https://www.pasolutions.gr/el/hicon-hi-j63ma05-αρσενικό-γωνιακό-καρφί-63mm-ts

 

https://www.pasolutions.gr/el/neutrik-np2rx-αρσενικό-βύσμα-90-μοιρών-καρφί-2-πόλων

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν μας λες ΠΟΙΑ πεταλια εχεις οποτε μυριζουμε λιγο και τα δακτυλα μας...:classic_smile:

Ναι σωστα,λοιπον

TC Electronic Hall of fame,Tc Flashback,Mooer ocean machine,EH Superego plus,Digitech whammy 5,Mad professor tiny orange phaser, EH Worm,EH Big muff,Boss FZ2,Ibanez Tubescreamer,Ibanez Weeping demon συν ενα volume και expression

28 λεπτά πριν, Earendil είπε

Ξεκίνα το ψάξιμο από το audiocables.eu, ο Νίκος είναι γνώστης και ταχύτατος με επαρκή ποικιλία.

Ειχα παρει απο κει τα καλωδια για τα μονιτορ μου και εμεινα πολυ ευχαριστημενος με την εξυπηρετηση του Νικου

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, drwolf είπε

θα σου πρότεινα να σκεφτείς και αυτά εδώ:

https://www.thomann.de/gr/ebs_pg_18_flat_patch_cable_gold.htm

 

βγαίνουν σε διάφορα μήκη 🙂

Εχω τετοια απλα προτιμω να τα φτιαξω μονος μου,χωρις κολλητηρι βεβαια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ George L's καλώδια και βύσματα για πολλούς λόγους. Στο παρελθόν χρησιμοποιήσα και τα Planet Waves solderless, αλλά αν και λίγο φθηνότερα από τα George L's, προτιμώ τα δεύτερα πλέον. Στην Ελλάδα τα φέρνει και τα εμπορεύεται η εταιρία Soto Onstage  η οποία επίσης αντιπροσωπεύει και τη Voodoo Lab την οποία την χρησιμοποιώ σχεδόν σε ότι έχει να κάνει με τροφοδοσία. 

 

Αν πας σε solderless λύσεις οι επιλογές είναι συγκεκριμένες (αν και πλέον ακόμα και η Harley Benton έχει solderless patch cable kits). Αν πιάνουν τα χέρια σου με κολλητήρια για τον αριθμό των καλωδίων που θα χρειαστείς τα κάνεις και μόνος σου δεν είναι πολλά. 

 

Από εκεί και πέρα, ο αριθμός των πεταλιών δεν λέει από μόνος του τίποτα. Γράψε μας αναλυτικά τι πετάλια έχεις για να δούμε τις ανάγκες σου σε τροφοδοσία. Επίσης αναφέρεις "effect controller" και μάλλον εννοείς κάποιο switcher που τα τελευταία χρόνια γίνεται ένας πανικός από τέτοια σε hype και έχει γεμίσει η αγορά. Επίσης ανάλογα με τις ανάγκες σου μπορούμε να σου προτείνουμε. 

 

Εφόσον ξεκινάς να φτιάξεις το board σου καλό είναι πριν να καταγράψεις τις ανάγκες σου πριν μπεις στη διαδικασία να αρχίσεις. 

 

Εννοώ:

1. Τσεκάρεις ότι όλα τα πετάλια σου είναι λειτουργικά και δουλεύουν άριστα. 

2. Το pedalboard σου χωράει όλα αυτά που θες, έχεις χώρο για καλωδιώσεις (ξεχωριστά paths audio & ρεύμα). 

3. Κατέγραψε τις ανάγκες για τροφοδοσία των πεταλιών σου. Πόσα παίρνουν 9v, πόσα 12v ή 18v και πόσα ma κατανάλωση έχουν ώστε να βρεις ένα τροφοδοτικό που θα υπερκαλύπτει αυτές τις ανάγκες. 

4. Midi; Χρησιμοποιείς πετάλια που δέχονται midi; Αν ναι υπολόγιζε και αυτό για χώρο και καλωδίωση. 

5. Πάρε τα καλύτερα καλώδια που μπορείς. George Ls, Evidence, Planet Waves είναι μερικές μάρκες που έχουν εξαιρετικά ποιοτικά καλώδια και βύσματα, δεν θέλουν κόλληση (solderless). Επίσης το καλό με αυτά είναι ότι αν αλλάξει κάτι στο μέλλον, μπορείς να αφαιρέσεις τα βύσματα και να φτιάξεις καινούργια σε διαφορετικά μήκη, σε δευτερόλεπτα. 

6. Switcher. Η χρήση switcher ανεβάζει εκθετικά το κόστος κυρίως γιατί θα χρειαστείς περίπου το 4πλάσιο αριθμό σε βύσματα και καλώδια. Επίσης αν εξαιρέσεις κάποιες σχετικά φθηνές λύσεις, αν πας σε κάποιο από τα επώνυμα brands.. κοστίζουν αρκετά. Άρα αναλογίσου αν χρειάζεσαι τις δυνατότητες ενός switcher ή όχι. 

7. Buffer. Και πάλι αναλόγως των πεταλιών που έχεις ή όχι όταν χρησιμοποιείς 14 πετάλια, patch cables κτλ, θα χρειαστείς κατά 90% κάποια ενίσχυση του σήματος σου. Κάποια πετάλια έχουν internal buffer αν και τα περισσότερα πλέον βγαίνουν true bypass. Αν μας πεις τα πετάλια σου θα σε βοηθήσουμε και σε αυτό. Επίσης το που θα μπει το buffer, και τι επιπτώσεις έχει κυρίως σε Fuzz κυκλώματα είναι σημείο συζήτησης. 

 

Η σωστή τροφοδοσία και καλωδίωση είναι το Α & Ω για να έχεις ένα αθόρυβο και σωστά λειτουργικό board. 

 

Παρακάτω έτσι για το καλό, επισυνάπτω ένα board που έκανα πέρσι κοντά στον αριθμό πεταλιών που θες. 

Χρησιμοποίησα George Ls καλώδια/βύσματα και 2 τροφοδοτικά για να τροφοδοτήσω όλο το board (CAE/MXR MC403 & Strymon Ojai)

40666687_478913322585661_1950646400630915072_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=8b4c6fdd716527a33e855ca32dc05be9&oe=5D200657

 

Ελπίζω να βοήθησα. 

Επεξεργασμένο από Fanfan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fanfan είπε

Από εκεί και πέρα, ο αριθμός των πεταλιών δεν λέει από μόνος του τίποτα. Γράψε μας αναλυτικά τι πετάλια έχεις για να δούμε τις ανάγκες σου σε τροφοδοσία. Επίσης αναφέρεις "effect controller" και μάλλον εννοείς κάποιο switcher που τα τελευταία χρόνια γίνεται ένας πανικός από τέτοια σε hype και έχει γεμίσει η αγορά. Επίσης ανάλογα με τις ανάγκες σου μπορούμε να σου προτείνουμε. 

 

Εφόσον ξεκινάς να φτιάξεις το board σου καλό είναι πριν να καταγράψεις τις ανάγκες σου πριν μπεις στη διαδικασία να αρχίσεις. 

 

Εννοώ:

1. Τσεκάρεις ότι όλα τα πετάλια σου είναι λειτουργικά και δουλεύουν άριστα. 

2. Το pedalboard σου χωράει όλα αυτά που θες, έχεις χώρο για καλωδιώσεις (ξεχωριστά paths audio & ρεύμα). 

3. Κατέγραψε τις ανάγκες για τροφοδοσία των πεταλιών σου. Πόσα παίρνουν 9v, πόσα 12v ή 18v και πόσα ma κατανάλωση έχουν ώστε να βρεις ένα τροφοδοτικό που θα υπερκαλύπτει αυτές τις ανάγκες. 

4. Midi; Χρησιμοποιείς πετάλια που δέχονται midi; Αν ναι υπολόγιζε και αυτό για χώρο και καλωδίωση. 

5. Πάρε τα καλύτερα καλώδια που μπορείς. George Ls, Evidence, Planet Waves είναι μερικές μάρκες που έχουν εξαιρετικά ποιοτικά καλώδια και βύσματα, δεν θέλουν κόλληση (solderless). Επίσης το καλό με αυτά είναι ότι αν αλλάξει κάτι στο μέλλον, μπορείς να αφαιρέσεις τα βύσματα και να φτιάξεις καινούργια σε διαφορετικά μήκη, σε δευτερόλεπτα. 

6. Switcher. Η χρήση switcher ανεβάζει εκθετικά το κόστος κυρίως γιατί θα χρειαστείς περίπου το 4πλάσιο αριθμό σε βύσματα και καλώδια. Επίσης αν εξαιρέσεις κάποιες σχετικά φθηνές λύσεις, αν πας σε κάποιο από τα επώνυμα brands.. κοστίζουν αρκετά. Άρα αναλογίσου αν χρειάζεσαι τις δυνατότητες ενός switcher ή όχι. 

7. Buffer. Και πάλι αναλόγως των πεταλιών που έχεις ή όχι όταν χρησιμοποιείς 14 πετάλια, patch cables κτλ, θα χρειαστείς κατά 90% κάποια ενίσχυση του σήματος σου. Κάποια πετάλια έχουν internal buffer αν και τα περισσότερα πλέον βγαίνουν true bypass. Αν μας πεις τα πετάλια σου θα σε βοηθήσουμε και σε αυτό. Επίσης το που θα μπει το buffer, και τι επιπτώσεις έχει κυρίως σε Fuzz κυκλώματα είναι σημείο συζήτησης. 

 

 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση και εννοειτε οτι βοηθησες πολυ οπως και οι υπολοιποι φιλοι πιο πανω.Θα σου γραψω ενα ενα τα πεταλια απο θεμα Βολτ και mA.Να σου πω επισης οτι ολα μου τα πεταλια δουλευουν αψογα,το pedalboard ειναι αρκετα μεγαλο και τα χωραει (συγκεκριμενα ειναι αυτοhttps://www.thomann.de/gr/temple_audio_design_trio_43_gmg.htm)και φυσικα να επισημανω οτι το switcher δεν το θελω για τα drive,fuzz κλπ. Μονο για Delay,Phaser,Superego Plus Synth και Reverb.

Mad Professor Tiny Orange Phaser 9V 26mA

SuperEgo Plus 9V 140mA

Tc Elec. Hall Of Fame 9V 100mA

Tc Elec. Flashback 9V 100mA

Mooer Ocean Machine 9V 500mA

Whammy 5 9V 1300mA

Εχω και 2 fuzz ενα Wah ενα Tubescreamer και ενα Boss TU3 που αυτα δεν γραφουν πανω ποσο mA το καθενα και αυτη τη στιγμη δε βρισκω manual και τετοια.

Στη φωτο σου αυτο που βλεπω ειναι οτι εχω στο μυαλο μου για τη δικη μου pedalboard!

Αν μπορεις κανε μου μια λιστα με πραγματα γυρω στα 450 ευρω αντε 500 παραπανω δεν διαθετω.

 

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ!

Επεξεργασμένο από Jazzombie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω έχεις αρκετή ανάγκη σε ρεύμα μιας και κάποια (Whammy/Mooer) τρώνε πολύ. 

Αν θες κάνε μου μία λίστα με όλα τα πετάλια που θες να χρησιμοποιήσεις. Επίσης πες μου αν είναι final το πλάνο ή σκέφτεσαι αλλαγές προσθήκες. Παίζει ρόλο όταν σχεδιάζεις τέτοιας κλίμακας boards. Επίσης τη χρήση που θες. Πχ αν είναι για σπίτι/ερασιτεχνική χρήση, δεν θα συνέστησα switcher. Αν είναι για live/sessions κτλ έχει νόημα να πάρεις αν και εφόσον υπάρχει συγκεκριμένο playlist που απαιτεί άμεσες και γρήγορες αλλαγές σε πολλά πετάλια μαζί. 

Επίσης γράψε μας τη σειρά που θες να τα τρέξεις. 

Τα χρήματα που διαθέτεις θα τα έριχνα σε καλώδια και τροφοδοσία. Επίσης στα δικά μου boards αντί για velcto, χρησιμοποιώ pedaltape που είναι πολύ πιο ισχυρό και clean από το velcro. Σε ένα αντίστοιχο board (ίδιο board με το δικό σου) που έκανα για ένα φίλο, χρησιμοποίησα το hub που δίνει η Temple Audio για τα board της και του έκανα ένα loop το οποίο χρησιμοποιεί για volume pedal μετα τα drives και πριν τα time based/ambient fxs. Σκέψου το, όπως επίσης μπορείς να κάνεις και ένα loop μετά τα booster και πριν τα overdrives/distortions πχ, αν θες να δοκιμάζεις πετάλια χωρίς το βάλε/βγάλε. 

Όλα αυτά είναι θέμα αρχικού σχεδιασμού όπως σου είπα, και φυσικά χρήσης. 

Επίσης στο board που σου έδειξα πιο πάνω χρησιμοποιώ το Xtotic Xblender Stereo και τρέχω τα 3 digital πετάλια παράλληλα με το dry (analog) σήμα. Επίσης κάτι που θα σου πρότεινα. 

Για να μην σε μπερδεύω επειδή πας να κάνεις κάτι μεγάλης κλίμακας, καλό είναι να το κάνεις σωστά με την πρώτη. Πάρε χαρτί μολύβι σημείωσε ότι έχεις και ότι θες να χρησιμοποιήσεις και τη σειρά αυτών. Εκεί θα δεις και ποιες είναι οι ανάγκες σου. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

 

Επεξεργασμένο από Fanfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ,μην ξεχάσεις αυτό αντί για velcro,δεν είναι τυχαία industry standard για στερέωση πεταλιών πλέον.

 

https://www.ergaleio.net/analosima/3m-a/dual-lock-sustima-stereosis-me-pollaplo-anoigma-kleisimo/uu008341636-1.html

 

Ειδικά αν βάλεις George L καλώδια τα οποία,όπως όλα τα solder-less cables είναι ευαίσθητα στα... κουνήματα θα το χρειαστείς.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου