Προς το περιεχόμενο

Καλώδια και jack για στήσιμο pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Πάντως @Fanfan ειλικρινά αν κάποια στιγμή ξαναμαζέψω πετάλια που θα  βγουν για live, ξέρω ποιος θα μου κάνει pedalboard planning. Το ΟCD σου είναι για σεμινάριο (και δεν εννοώ το Fulltone)!

 

Αν φτάσει ποτέ αυτή η στιγμή και μπλέξεις με αυτούς τους σατανάδες, κάντε ένα πακέτο και στείλ'τα να στo ετοιμάσω 🙂 Btw και το Fulltone εξαιρετικο πετάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας εξηγείτε αν θέλετε

α. τι εννοεί ο ένας με το ocd εφ όσον δεν εννοεί το fulltone

β. για ποιό fulltone εννοεί τελικά ο δεύτερος

 

 

επίσης 

καλή η σωστή και εξασφαλισμένη τοποθέτηση με στηρίγματα κλπ...

αλλά πόσες φορές δεν αλλάζουμε γνώμη για κάποιο πετάλι ή το αντικαθιστούμε...

Συνεπώς όλα πάνε περίπατο καθώς δεν ταιριάζουν οι νέες τρύπες

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μας εξηγείτε αν θέλετε

α. τι εννοεί ο ένας με το ocd εφ όσον δεν εννοεί το fulltone

β. για ποιό fulltone εννοεί τελικά ο δεύτερος

 

 

18 λεπτά πριν, Fanfan είπε

Ποτέ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με solderless καλώδια. Δεν μου χάλασε κανένα ξαφνικά, ή με άφησε σε κάποιο live. 

Βέβαια επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός όλα τα board, τα racks κτλ που ετοιμάζω, είναι φτιαγμένα ώστε να μην υπάρχει περιθώριο λάθους.

 

ocd = Obsessive Compulsive Disorder

@dimsonic Με το OCD εννοούν τον ψυχαναγκασμό. Ψυχαναγκαστικοί είναι και όσοι προσπαθούν όλα να είναι και να φαίνονται τέλεια!

Ο Μike Fuller της Fulltone, απλά "έπαιξε" με αυτό το αρκτικόλεξο όταν βάφτισε το πετάλι του 😉

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να το φανταστώ για το πρωτο

για το δεύτερο είχα την εντύπωση ότι σήμερα το ocd θεωρείται κλασικό πλην ξεπερασμένο πετάλι, οπότε η αναφορά ήταν για κάτι άλλο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

επίσης 

καλή η σωστή και εξασφαλισμένη τοποθέτηση με στηρίγματα κλπ...

αλλά πόσες φορές δεν αλλάζουμε γνώμη για κάποιο πετάλι ή το αντικαθιστούμε...

Συνεπώς όλα πάνε περίπατο καθώς δεν ταιριάζουν οι νέες τρύπες

Για αυτό θεωρώ ότι το πιο σωστό πριν ξεκινήσεις να κάνεις κάτι είναι το σωστό πλάνο. Όλα γίνονται αν τα έχεις προβλέψει σωστά. Αν θες να κάνει ένα Pedalboard με το οποίο θα κάνεις tour, θα το πετάς σε βαπόρια, τρέιλερ, θα πέφτουν πάνω μπύρες, θα το κλωτσάς, και ταυτόχρονα θα θες να αλλάζεις πετάλια εύκολα και γρήγορα, θα αλλάζεις σειρές κτλ. Δύσκολο το βλέπω, όχι στο να γίνει αλλά το να παραμείνει λειτουργικό. Ανέφερα νωρίτερα ένα board που έκανα για φίλο στον οποίο έφτιαξα ένα loop στο οποίο μπορούσε να παρεμβάλει πετάλια (κυρίως drives/distortions που είχε ένα σκάλωμα και αγόραζε συνέχεια) σε συγκεκριμένο σημείο του signal chain εξωτερικά. Χωρίς να χρειάζεται να αφαιρεί κάτι. Όταν και αν ήθελε κάποια στιγμή να κάνει μία αλλαγή φτιάχναμε 2 νέα patch cables τα οποία ταίριαζαν με τις διαστάσεις του νέου πεταλιού τροποποιούσαμε το power path αν το jack ήταν σε διαφορετική μεριά και σε 10 λεπτά ήταν έτοιμο. Όλα είναι θέμα του πιες είναι οι πραγματικές ανάγκες, και τι συμβιβασμούς θες να κάνεις για να τα πετύχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

έπρεπε να το φανταστώ για το πρωτο

για το δεύτερο είχα την εντύπωση ότι σήμερα το ocd θεωρείται κλασικό πλην ξεπερασμένο πετάλι, οπότε η αναφορά ήταν για κάτι άλλο.


Fulltone OCD = σταθερή αξία. Στακάρει μια χαρά με άλλα πετάλια και κάνει πολλά διαφορετικά και καλά πράγματα και από μόνο του. Επίσης, έχει προσιτή τιμή. Και η τελευταία βέρσιον του, κάθε άλλο παρά ξεπερασμένη είναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Fanfan said:

 Όταν και αν ήθελε κάποια στιγμή να κάνει μία αλλαγή φτιάχναμε 2 νέα patch cables τα οποία ταίριαζαν με τις διαστάσεις του νέου πεταλιού τροποποιούσαμε το power path αν το jack ήταν σε διαφορετική μεριά και σε 10 λεπτά ήταν έτοιμο.

ναι αλλά αν τα έχεις daisy chain?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορώ να αλλάζω πετάλια όταν θέλω , βγάζοντας και βάζοντας!
Συνεπώς, έχω περισσότερα απ' όσα χρησιμοποιώ (η μεγάλη τέχνη θέλει οικονομία χα χα) :classic_rolleyes:

Αναφορικά δε με τον ψυχαναγκασμό -σε όλα τα πράγματα, από το pedalboard, μέχρι το σεμεδάκι της μαμάς που πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένο και τα ποτήρια στο ράφι το ένα δίπλα στο άλλο- έχω να πω (κι όχι απαραίτητα επειδή το θεωρώ κακό) ότι το ποσοστό της τάξης και της ακαμψίας που αναζητάμε στα πράγματα γύρω μας, είναι ευθέως ανάλογο του χάους που κουβαλάμε μέσα μας. 😎

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Ναι.

Προτιμώ το GL ,το Εvidence μου φάνηκε ότι κόβει πρίμα,νομίζω έχει λίγο υψηλότερο capacitance.

Δεν είναι άλλωστε και καμμιά επιστήμη όσο πιο χαμηλό capacitance έχει ένα καλώδιο τόσο πιο pure και πριμος ο ήχος,το αν σου αρέσει αυτό η όχι είναι αλλού Παππά Ευαγγελιο.

 

Κάποιος που παίζει με πολύ gain μπορεί να προτιμήσει higher capacitance καλώδια,τα Monster πχ χρησιμοποιουνται κατά κόρον από μεταλλαδες

 

 

Ρωτησα γιατι μου φανηκε περιεργο, επειδη εχεις πει οτι σου αρεσουν τα sommer the spirit xxl, που κατα την αποψη μου ειναι πιο κοντα στα evidence παρα στα GL.

Βασικα μιλαω για το evidece the reveal, και η διαφορα δεν ειναι στα πριμα κατα την αποψη μου αλλα στον ογκο γενικα.

Λεω για τεραστια διαφορα που δεν ακουμε μονο εμεις οι "αρρωστοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

επειδη εχεις πει οτι σου αρεσουν τα sommer the spirit xxl, που κατα την αποψη μου ειναι πιο κοντα στα evidence παρα στα GL.

 

Και ομως τα επελεξα ,και τα....προτεινω ασύστολα 🙂 ,ακριβως γιατι σε A/B με τα George L δεν ακουσα καμμια διαφορα 🙂

 

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

και η διαφορα δεν ειναι στα πριμα κατα την αποψη μου αλλα στον ογκο γενικα.

 

O "ογκος" που λες ειναι ακριβως αυτο...περισσοτερα μπασα..δηλ. υψηλοτερο capacitance & λιγοτερα πριμα  🙂

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτοι που λατρευουν τα Evidence ειναι...ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ 🙂 

 

 

  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου