Προς το περιεχόμενο

DI Box σε audio interface με instrument IN?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι ηχογραφείτε με amp sims χρησιμοποιείτε DI Box σε audio interfaces που έχουν Instrument IN;

Προσθέτει κάτι; 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ -κακώς- παίζω καρφί στο Instrument Input, αλλά ένας δάσκαλος που είχα έβαζε στην ίδια κάρτα που έχω ένα DI Box μπροστά και είχα παρατηρήσει ότι η ποιότητα του σήματος ήταν καλύτερη. Δηλαδή το Dry track ήταν πιο διαυγές και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ακούγεται καλύτερα και το amp sim. 

 

Στο feel δεν είχα παρατηρήσει κάποια διαφορά, αλλά ήμουν και αρκετά άσχετος τότε, οπότε μην το πάρεις και τόσο τοις μετρητοίς αυτό.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
50 λεπτά πριν, Chris Spy είπε

Το instrument in δεν υποτίθεται πως είναι ήδη στο σωστό impedance για όργανα; Τι θα εξυπηρετούσε ένα Di;

 

Εξυπηρετεί κάρτες ήχου που το instrument input τους δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας, με αποτέλεσμα να μην περνάει καθαρό το σήμα, ή να clipάρει πολύ εύκολα.

 

Η δική μου κάρτα ήχου (Focusrite Scarlett 2i2 1st Gen) το δεύτερο το κάνει συνέχεια. Clipάρει χωρίς λόγο σε τυχαίες στιγμές. Δυστυχώς έμαθα αφού την πήρα πως η 1η γενιά αυτού του μοντέλου έχει θέματα με το instrument input. Σε τέτοιες περιπτώσεις ένα DI Box λύνει πολλά προβλήματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ηχογραφώ καρφί την κιθάρα μου στην Audio Komplete 6. Οπότε δεν γνωρίζω εάν θα προσέθετε κάτι ένα DI Box....Η ποιότητα του ήχου παρ' όλ' αυτά είναι πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου