Προς το περιεχόμενο

Zep.... προσεγγίσεις


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυό διαφορετικές προσεγγίσεις.

Εγώ δεν σχολιάζω....

αποψης

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο video, γενικώς...thumbs up. Θα το έλεγα με την καρδιά μου, πλην όμως

Ι) κρίμα που μπήκε η Τσανακλίδου μέσα στην τραγουδίστρια του πρώτου video, είναι και νέο παιδί,

ΙΙ) μπορεί μια λιγότερο χιλιοπατημένη επιλογή τραγουδιού (Whole Lotta Love) να μη μας έβαζε να κινδυνεύσουμε από θάνατο δια χασμουρητού.

 

Το δεύτερο video είναι πιο επαγγελματικό, σίγουρα έχει ακριβότερο εισιτήριο (ΟΚ, δε μας πιάνει), αλλά αν με ξεκινάς με σόλο τσέλο ό,τι και να μου έχεις ετοιμάσει για μετά δύσκολα θα το ακούσω γιατί θα έχω αυτοπυροβοληθεί σε μια άκρη και θα ξεψυχάω.

  • Χαχα 5
  • Ευχαριστώ 1

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο όσο κράτησε ο πόνος καλά ήταν,με το που μπήκε το ζεπ,αλλάξανε διάθεση/μου αλλαξε την διάθεση και με "χάλασε".

Το δεύτερο ίσως γιατί το έχω ξανακούσει σε συμφωνική έκδοση δεν μου προκάλεσε το ενδιαφέρον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο δεν μου άρεσε γενικώς καθόλου. Θεωρώ ότι ξαφνικά οι ηπειρώτες κάπως την έχουν δει πρόσφατα.

το δεύτερο έτσι κι έτσι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, dimsonic said:

το πρώτο δεν μου άρεσε γενικώς καθόλου. Θεωρώ ότι ξαφνικά οι ηπειρώτες κάπως την έχουν δει πρόσφατα.

το δεύτερο έτσι κι έτσι

 

1ον, πεντατονική δεν έχει μόνο η ήπειρος αλλά επίσης θεσσαλία, αιτωλοακαρνανία, ρούμελη, (συμπεριλαμβανομένης και της Αττικής, τούλαχιστον πριν γίνει ευρωπαϊκή πολυπολιτισμική πρωτεύουσα και μετατραπεί σε αυτό που ξέρουμε τώρα)

2ον, δεν είναι πρόβλημά μας που αυτη η μουσική είναι (πολύ πιο) παλιά απο τα μπλούζ-ροκ

3ον, επίσης δεν είναι πρόβλημά μας που οι υπόλοιποι ελλαδίτες δεν κάνουν κάτι γουστόζικο σε θέματα παντρέματος μουσικών. Π.χ. την κατεξοχήν ρουμελιώτικη κλίμακα (κάπως την λένε οι ειδήμονες στα πέρσικα-αράβικα) μπορείς να την ακούσεις και σε κομάτια κλασικής μουσικής... αλλά δε ... καμία κίνηση... απο αυτούς που ΔΕΝ την έχουν δει κάπως

 

αυτό που με χάλασε ήταν η χρήση αγγλικής, δεν κόλαγε καθόλου. Μου φάνηκε στείρο το 1ο βιντ. Επίσης, υπάρχουν άλλα τραγούδια (απο π.χ. sabbath) που κολάνε με τα ηπειρώτικα πολύ περισσότερο παρά το συγκεκριμένο.

 

 

To 2o βίντ, οκ, αλλά έχω βρεθεί Σερβία Νοβι Σαντ, νομίζω πρωτοχρονιά, (πριν πολλά χρόνια) και σε μια πλατειούλα ήταν 4-5 όμορφες δεσποινίδες με βιολιά, τσέλο, κλασικά φορέματα κτλ που έπαιζαν αυτο το τραγούδι πολύ καλά, οπότε δεν νομίζω οτι είναι κάτι το τόσο παράξενο - αξιοπρόσεκτο το συγκεκριμένο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οκ, δεν θα βάλω τα ακουστικά μου να απολαύσω το πόνημα. Οι Μανιταρόκ (ατυχές όνομα-αλλά δεν μου πέφτει καθόλου λόγος) μου φάνηκαν να το χαίρονται και να το ζουν, οπότε επικροτώ και χειροκροτώ. Μου άρεσε η προσέγγισή τους, μια χαρά παιξίματα, όλα οκ. Η μουσική να γυρνάει. Το συμφωνικό πάλι, επίσης δεν με χάλασε, μια χαρά, μαζεύτηκε ένα σύνολο για να παίξουν μουσική. Γενικά δεν μπορώ να χαλιέμαι με κάτι. Ή θα το ακούσω ή όχι. Το μανιταρόκ με κράτησε ως το τέλος, παρόλη την αντιπάθειά μου προς την αυτοσχεδιαστική μουσική, (όταν την παίζουν άλλοι). (συμφωνώ με τον Jazzjoker στα επί-μέρους πικάντικα)

Η Ήπειρος έχει οικουμενική αξία, δεν είναι κάτι της μοδός ή trendy. Eίναι εξαιρετικά περιορισμένο, γεωγραφικά, είδος και με πολύ ξεχωριστά χαρακτηριστικά μουσικολογικού ενδιαφέροντος. Και αυτή η εκτέλεση των Μανιταρόκ (νομίζω δεν είναι ηπειρώτες), έχει όλα τα στοιχεία, χωρίς μαϊμουδισμούς.

Κάντε μουσική να χαλνάνε τα όργανα να τα σχιάχνουμε ημείς οι τεχνικοί μπας και πάμε διακοπές φέτο.

  • Like 2
  • Χαχα 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου