Προς το περιεχόμενο

Zep.... προσεγγίσεις


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

(συμφωνώ με τον Jazzjoker στα επί-μέρους πικάντικα)
 

???

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimsonic είπε

???

 Άγρυπνος, κουρασμένος από τις νυχτερινές πρόβες (και την έξοδο μετά στα bars😉 ) εν όψη του σημερινού live στην ομπρέλα, λογικό είναι.....                                                                                                                                                                                           On toppic: Κάτω τα χέρια απ'τους Μανιταρόκ!   http://www.ogdoo.gr/prosopa/kalos-toys/ti-einai-to-manitarok                                                                                                        Εδώ και το αφιέρωμα σ'αυτούς από την ΕΤ3   

 

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, dimsonic said:

???

 

Έχω φτάσει σε level σοφίας που συμφωνούν μαζί μου πριν γράψω. 

 

Περί των βιντέων τώρα, θα συμφωνήσω με τον εαυτό μου (που συμφωνεί με τον τζιβούρ). Ούτε το 'να ούτε τ' άλλο. Επίσης αυτό το κόλπο με τις συμφωνικές που διασκευάζουν Purple, Zeppelin και τελευταίως ακόμα και Megadeth, έχει παραγίνει.

  • Like 2
  • Χαχα 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μ' αρέσει ένα συγκεκριμένο μουσικό σύνολο θα μπορούσα να ακούσω/παρακολουθήσω κάτι παρόμοιο ευχάριστα,

(εάν και εφόσον... βέβαια).Αλλά εως εκεί.

Διαφορετικά εως το παρακάτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ημουνα επιφυλακτικος στο δογμα "η μουσικη ειναι μια" και οτι το μπλουζ=ρεμπετικο, το Ηπειρωτικο= jazz, η κλασσικη=metal και οτι αλλη εξισωση θελετε.Καλυτερα "έκαστος εφ'ω ετάχθη".Το να παιζει βεβαια καποιος οτι θελει οπως το θελει ειναι δικαιωμα του, και αν αρεσει ετσι και σε αλλους και περνανε καλα ολοι μαζι ακομα καλυτερα.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αναμιγνύεις διάφορα μουσικά είδη (έστω "μακρινά" μεταξύ τους) δεν είναι κάτι καινούριο. Το θέμα είναι να βγαίνει κάτι εύηχο.... Οι Μανιταρόκ, κατά την γνώμη μου, διάλεξαν έναν δύσκολο δρόμο εν αντιθέσει με τα παιδιά απ'τα Γιάννενα που δεν 'κάναν και κάτι τόοοοοσο πρωτότυπο και δύσκολο πιά!  Οι Γρεβενιώτες λάτρεις των μανιταριών το πήγαν παραπέρα με επιρροές (εκτός της Rock και των Ηπειρώτικων) από Βυζαντινή, ψυχεδελική και ανατολική μουσική,    Όσο για τις διασκευές γνωστών ροκ τραγουδιών από μουσικούς της κλασικής, μόδα είναι θα περάσει, ελπίζω....... (αν και κρατάει καιρό αυτή η κολόνια, ίσως γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη...).                                                                                                                           Υ.Γ. Dimsonic, στον Πνοή και Νύξη αναφερόμουν στο προηγούμενο μου ποστ....

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χαλασε ουτε το ενα ουτε το αλλο.

Η κοπελια επισης  στα φωνητικα του 10υ, με εκπληξη μου θύμισε την φωνη της Tζανις.

Πολυ καλα στημενο ολο το κολπο και στις 2 φασεις.

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πρώτο το είδα σχετικά ευχάριστα-για πρώτη και τελευταία φορά.

Στο δεύτερο δεν άντεξα για πολύ.

Παραθέτω δύο ακόμα απόψεις πάνω στα ίδια κομμάτια, από μουσικούς  με κοχόνες μεγέθους ζέπελιν.Ίσως όχι για όλα τα γούστα, αλλά σίγουρα ανοίγουν παράθυρα σε μοναδικά μουσικά τοπία,  πιστά στο πνεύμα της εποχής που γέννησε τα πρωτότυπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, cigaret13 said:

Το να αναμιγνύεις διάφορα μουσικά είδη (έστω "μακρινά" μεταξύ τους) δεν είναι κάτι καινούριο. Το θέμα είναι να βγαίνει κάτι εύηχο.... Οι Μανιταρόκ, κατά την γνώμη μου, διάλεξαν έναν δύσκολο δρόμο εν αντιθέσει με τα παιδιά απ'τα Γιάννενα που δεν 'κάναν και κάτι τόοοοοσο πρωτότυπο και δύσκολο πιά!  Οι Γρεβενιώτες λάτρεις των μανιταριών το πήγαν παραπέρα με επιρροές (εκτός της Rock και των Ηπειρώτικων) από Βυζαντινή, ψυχεδελική και ανατολική μουσική,    Όσο για τις διασκευές γνωστών ροκ τραγουδιών από μουσικούς της κλασικής, μόδα είναι θα περάσει, ελπίζω....... (αν και κρατάει καιρό αυτή η κολόνια, ίσως γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη...).                                                                                                                           Υ.Γ. Dimsonic, στον Πνοή και Νύξη αναφερόμουν στο προηγούμενο μου ποστ....

 

θα διαφωνήσω, ο πετρο λούκας παίζει με τους ινδούς χρόνια , ο ross daly παντρεύει κρητικά με οτιδήποτε μεταξυ ατλαντικού και ινδικού ωκεανού επίσης 10ετίες. Ενώ οι VIC, έκαναν κάτι που ουδέποτε έκανε ελλαδίτης (ή και έλληνας γενικότερα, αλλά έχει σημασία που το επισημαίνω ειδικά), δηλ να παίξει παραδοσιακή μουσική με σύγχρονο ήχο, και να ακουστεί τόσο φοβερά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου