Προς το περιεχόμενο

Αγορά καλής ακουστικής κιθάρας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Κουτσά-στραβά τα καταφέρνω με τη δουλειά και έφτασε πλέον ο καιρός να προχωρήσω στην αγορά μιας καλής ακουστικής κιθάρας. Το μπάτζετ κυμαίνεται στα 1000 ευρώ, αλλά μια γερή υπέρβαση μπορεί να γίνει (+500/700 ευρώ έξτρα) αν πρόκειται για εξαιρετικό όργανο. Εάν είναι σκέτη ακουστική ή ηλεκτροακουστική αυτό το αφήνω ανοικτό. Θέλω η κιθάρα να με ικανοποιεί τόσο σε unplugged φάση, όσο και σε live.

 

Παίζω ροκ, μπλουζ, μπαλάντες και fingerstyle και strumming, 

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι έτσι όπως έθεσες το θέμα, δεν είναι εύκολο να βοηθηθείς.

Εννοώ ότι οι περισσότερες ακουστικές/ηλεκτρακουστικές κοντά στο χιλιάρικο είναι καλές.

Οπότε θα βαρεθείς να βλέπεις ονόματα και μοντέλα.

 

Δεν αναφέρεις επίσης το είδος/μέγεθος του σκάφους που θέλεις να έχει.

Dreadnought, jumbo, concert, 00, κλπ

 

Έχεις κάποια παικτική εμπειρία από τέτοιου είδους όργανα?

 

Θα έλεγα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), να κάνεις μια βόλτα από καταστήματα, δοκιμάζοντας κάποιες που βρίσκονται πέριξ του χιλιάρικου (αλλά και κάποιες φθηνότερες ή και ακριβότερες έτσι ώστε να δεις αν είναι τόσο καλύτερες/χειρότερες από τις ακριβότερες/φθηνότερες), έτσι ώστε να έχεις μια πρώτη εντύπωση ήχου, χαρακτηριστικών, βολικότητας για σένα, κλπ.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Έχω την εντύπωση ότι έτσι όπως έθεσες το θέμα, δεν είναι εύκολο να βοηθηθείς.

Εννοώ ότι οι περισσότερες ακουστικές/ηλεκτρακουστικές κοντά στο χιλιάρικο είναι καλές.

Οπότε θα βαρεθείς να βλέπεις ονόματα και μοντέλα.

 

Δεν αναφέρεις επίσης το είδος/μέγεθος του σκάφους που θέλεις να έχει.

Dreadnought, jumbo, concert, 00, κλπ

 

Έχεις κάποια παικτική εμπειρία από τέτοιου είδους όργανα?

 

Θα έλεγα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), να κάνεις μια βόλτα από καταστήματα, δοκιμάζοντας κάποιες που βρίσκονται πέριξ του χιλιάρικου (αλλά και κάποιες φθηνότερες ή και ακριβότερες έτσι ώστε να δεις αν είναι τόσο καλύτερες/χειρότερες από τις ακριβότερες/φθηνότερες), έτσι ώστε να έχεις μια πρώτη εντύπωση ήχου, χαρακτηριστικών, βολικότητας για σένα, κλπ.

 

Θα προτιμούσα dreadnought. Προέρχομαι από κλασική κιθάρα, αλλά αρκετά χρόνια ασχολούμαι και με την ακουστική (έχω μια τίμια Fender). Ζω σε πόλη της επαρχίας οπότε οι επιλογές πάρα πολύ περιορισμένες για δοκιμές και ποικιλία οργάνων. Να σου πω την αλήθεια είχα στο μυαλό μου (αφού διάβασα πολλές διθυραμβικές κριτικές) την takamine ef341sc ή την MARTIN D15M.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κι αυτη https://smart.noiz.gr/details.php?id=389097

Και ιδως αυτη https://smart.noiz.gr/details.php?id=344810 με καποιο μικρο παζαρι ομως, γιατι θα πρεπει να βαλεις και ηλεκτρικα που δεν εχει και θα ξεφυγεις λιγο απο το μπατζετ

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Freddie said:

 

την takamine ef341sc ή την MARTIN D15M.

Την Taki δεν έχει και ο Γιάννης ο Μποντζόβης? :classic_biggrin:

Δεν τις έχω παίξει, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι πολύ καλές κιθάρες.

Αυτό όμως δεν λέει πολλά.

Δεν ξέρω που είσαι στην επαρχία, αλλά ίσως μπορείς να κανονίσεις να πεταχτείς Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να παίξεις μερικές.

Έτσι κι αλλιώς το να πάρεις κάποια στηριζόμενος μόνο σε reviews, ειδικά σε ακουστικά όργανα είναι μεγάλο ρίσκο.

 

Πάντως στην μεσαία κατηγορία 700-1300 ευρώ, γίνεται χαμός.

Τι yamaha, τι takamine, ibanez, guild, martin, taylor, κλπ

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν ειναι σε καλη κατασταση η martin D28 (ξυλα ταστα μανικι) και θελεις dreadnought ειναι κιθαρα για μια ζωη, βεβαια οριακα στο budget σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το έδειξε ο Σπύρος, και το σχολίασε ο Αποστόλης.

Martin D-28 all the way.

 

Από Takamine κοίταξε αυτήν

https://www.thomann.de/gb/takamine_p5dc.htm

 

EDIT: Μόλις είδα ότι αυτό το τερατάκι, έχει βγεί σχεδόν ένα χιλιάρικο κάτω από την κανονική τιμή του (είχε γύρω στα 3.500 ευρώ).

Το ξέρω ότι ακόμα κι έτσι είναι πολύ ακριβή βέβαια.

https://www.skroutz.gr/s/65619/Yamaha-LLX-Series-LLX26C.html

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργια κιθάρα οι ακριβές Yamaha είναι πάντα μια εξαιρετική επιλογή.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Yamaha, Takamine Pro η Artist, Furch, Lakewood, Larivee, Taylor, Maton, Seagull. Ηχητικά υπερτερούν οι Furch, Lakewood, Larivee. Ηλεκτρικά οι Maton, Yamaha, Takamine. 

 

H Martin δεν έχει καταφέρει να με εντυπωσιάσει με όργανο κάτω των 3μιση χιλιάρικων. Όχι ότι οι πιο κάτω είναι χάλια, αλλά θα περίμενα κάτι παραπάνω από τη Μartin. Στο budget σου θα πήγαινα πρώτα σε Yamaha και Τakamine με σοβαρό contender τις Furch. Aλλιώς καμιά καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένη, από τις υπόλοιπες.
 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Yamaha, Takamine Pro η Artist, Furch, Lakewood, Larivee, Taylor, Maton, Seagull. Ηχητικά υπερτερούν οι Furch, Lakewood, Larivee. Ηλεκτρικά οι Maton, Yamaha, Takamine. 

 

H Martin δεν έχει καταφέρει να με εντυπωσιάσει με όργανο κάτω των 3μιση χιλιάρικων. Όχι ότι οι πιο κάτω είναι χάλια, αλλά θα περίμενα κάτι παραπάνω από τη Μartin. Στο budget σου θα πήγαινα πρώτα σε Yamaha και Τakamine με σοβαρό contender τις Furch. Aλλιώς καμιά καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένη, από τις υπόλοιπες.
 

 

Σε ποια καταστήματα μουσικών οργάνων της Θεσσαλονίκης μπορώ να δοκιμάσω Yamaha, Takamine, Furch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου