Προς το περιεχόμενο

Αγορά καλής ακουστικής κιθάρας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θέλω να κουράσω, αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα σε Taylor , για να εκμηδενισεις τις πιθανότητες να μετανιώσεις. Οι seagull είναι πολυ καλες κιθαρες αλλά να ξέρεις έχουν πιο φαρδύ μπράτσο, σχεδόν απ όλες τις υπόλοιπες ακουστικές της αγοράς
Τώρα γρήγορη προσωπική μου γνώμη με τις παρακάτω κιθάρες Breedlove και Duke έχω καταενθουσιαστει
την Breedlove την πηρα.

54348293_279669279600667_3460777376013615104_n.jpg

53847910_409735033124770_3837860523756486656_n.jpg

54727894_159488751634065_9024546687779078144_n.jpg

Επεξεργασμένο από AngelosPp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ομοιοπαθης αγαπητε...

Εφτασα μια ανασα απο αγορα μιας Gibson J-15 αλλα προς το παρον δεν τα καταφερα...ισως καποια αλλη φορα.

Οπως τα περιγραφεις, θα ελεγα -αν σου δοθει η δυνατοτητα- να παρεις μια μεταχειρισμενη που θα την παιξεις και θα σου "μιλησει"...δυσκολο, προσπαθησε ομως να εισαι εγκρατης :classic_smile:, παντα προκυπτουν προτασεις απο κει που δεν το περιμενουμε.

Οι all mahogany Martin dreads ειναι καλη περιπτωση για συνδυασμο strumming/fingerstyle αλλα ειναι καπως limited στην εξελιξη του ηχου τους και boxy sounding...αξιοπρεπη οργανα που μπορουν να κανουν (σχεδον) τα παντα αρκετα καλα.

Οι Gibson slope shoulders ειναι μια κατηγορια απο μονες τους - και ερωτας βαθυς 🤩...ολα ειναι διαφορετικα, ηχος, αισθηση, scale κτλ....νομιζω ειναι εφικτο να βρεις καποια (ακομα και απο γνωστο) για να δοκιμασεις και να δεις αν βρισκεσαι εκει.

Οι καλες Takamine ειναι αξιολογοτατες, αν και καπως soft sounding.

Η απολυτη εναλλακτικη για οσα ζητας ειναι μια κιθαρα ΟΜ, αν βρεις μια καλη θα ευτυχησεις.

Τελος, θα συνιστουσα να ψαξεις μια μεταχειρισμενη all solid woods with spruce top, αν ειναι καλοδιατηρημενη και παιγμενη, θα εχει "ανοιξει" ο ηχος της και θα ειναι ετοιμη για τα χερια σου.

Δυσκολη επιλογη παντως και στα χρηματα που διαθετεις μεγαλος πονοκεφαλος...

Καλη αναζητηση.

Επεξεργασμένο από ez

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ez είπε

Ομοιοπαθης αγαπητε...

Εφτασα μια ανασα απο αγορα μιας Gibson J-15 αλλα προς το παρον δεν τα καταφερα...ισως καποια αλλη φορα.

Οπως τα περιγραφεις, θα ελεγα -αν σου δοθει η δυνατοτητα- να παρεις μια μεταχειρισμενη που θα την παιξεις και θα σου "μιλησει"...δυσκολο, προσπαθησε ομως να εισαι εγκρατης :classic_smile:, παντα προκυπτουν προτασεις απο κει που δεν το περιμενουμε.

Οι all mahogany Martin dreads ειναι καλη περιπτωση για συνδυασμο strumming/fingerstyle αλλα ειναι καπως limited στην εξελιξη του ηχου τους και boxy sounding...αξιοπρεπη οργανα που μπορουν να κανουν (σχεδον) τα παντα αρκετα καλα.

Οι Gibson slope shoulders ειναι μια κατηγορια απο μονες τους - και ερωτας βαθυς 🤩...ολα ειναι διαφορετικα, ηχος, αισθηση, scale κτλ....νομιζω ειναι εφικτο να βρεις καποια (ακομα και απο γνωστο) για να δοκιμασεις και να δεις αν βρισκεσαι εκει.

Οι καλες Takamine ειναι αξιολογοτατες, αν και καπως soft sounding.

Η απολυτη εναλλακτικη για οσα ζητας ειναι μια κιθαρα ΟΜ, αν βρεις μια καλη θα ευτυχησεις.

Τελος, θα συνιστουσα να ψαξεις μια μεταχειρισμενη all solid woods with spruce top, αν ειναι καλοδιατηρημενη και παιγμενη, θα εχει "ανοιξει" ο ηχος της και θα ειναι ετοιμη για τα χερια σου.

Δυσκολη επιλογη παντως και στα χρηματα που διαθετεις μεγαλος πονοκεφαλος...

Καλη αναζητηση.

Μεγάλη μου τιμή κύριε Ζάικε οι συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AngelosPp είπε

Δε θέλω να κουράσω, αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα σε Taylor , για να εκμηδενισεις τις πιθανότητες να μετανιώσεις. Οι seagull είναι πολυ καλες κιθαρες αλλά να ξέρεις έχουν πιο φαρδύ μπράτσο, σχεδόν απ όλες τις υπόλοιπες ακουστικές της αγοράς
Τώρα γρήγορη προσωπική μου γνώμη με τις παρακάτω κιθάρες Breedlove και Duke έχω καταενθουσιαστει
την Breedlove την πηρα.

54348293_279669279600667_3460777376013615104_n.jpg

53847910_409735033124770_3837860523756486656_n.jpg

54727894_159488751634065_9024546687779078144_n.jpg

 

Υπάρχουν στην Ελλάδα; «Κινέζες»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά στη ζωή μου ποτέ δεν αγόρασα κάτι μεταχειρισμένο ως μουσικό εξοπλισμό (όργανα, ενισχυτές, πετάλια κλπ). Φοβάμαι μη την «πάθω» από κάποιον «αετονύχη». Επίσης το να δώσω 1000-1500 ευρώ και η κιθάρα να λέει "MADE IN CHINA" μπορείτε να με πείτε ιδιότροπο, αλλά δεν θα ήθελα να έχει κατασκευαστεί στην Κίνα. Θέλω μια κιθάρα που θα είναι κιθάρα για μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Larrivee L-03 μαόνι/έλατο, slope shoulder αξιοπρεπεστατο all rounder εργαλειο για δαχτυλα και πενα, all solid made in Canada, στα λεφτα που ψαχνεις και Θεσσαλονικη, τσεκαρε τη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου