Προς το περιεχόμενο

Time signature σε cubase 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

Είμαι χρόνιος χρήστης cubase 5 και έχω μια απορία, θέλω σε ένα μέτρο 7/8 να χτυπάει στα 2/8 - 2/8 - 3/8, δηλαδη να τονίζει Πατα - Πάτα - Πάτατα και δεν έχω βρει πως να το κάνω γιατί στο 7/8 παίζει Πατατατατατατα. Το κάνω χειροκίνητα με 1/4,1/4 και 3/8 μήπως υπάρχει άλλος τρόπος που δεν έχω βρει για να επιλέγω που τονίζει ο μετρονόμος;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά το μέτρο είναι 7/8, οι τονισμοί είναι το σημαντικό, γιατί αν μιλάμε για 7/8 στο 182 είναι δύσκολο να το "πιάσεις" αν ο μετρονόμος σου μετράει Πατατατατατατα.

 

Στο reaper είναι πολύ ευκολο να γίνει, στο cubase όμως;

 

Για να το χοντρύνω λίγο ακόμα, το κομμάτι έχει αλλαγες από 7/8 σε 4/4, οπότε στο cubase αν βάλεις 2+2+3 σε ξεχωριστά μέτρα και έρθει ο ντραμμερ και σου πει "κάνε τα 4+3" σου περισσεύει ένα μέτρο το οποίο μετά θα μετακινήσει όλο το project δεξιά κατά ένα μέτρο αρα το 4/4 που ακολουθει πάει περίπατο πχ:

 

Τι θέλω να παιξω:

Μέτρο 1: 7/8 με δυνατότητα να αλλάζω τους τονισμούς

μέτρο 2: 4/4

 

 

Αν το στήσω στο cubase για να ακούγεται Πατα Πατα Πατατα:

Μέτρο 1: 2/8

Μέτρο 2: 2/8

Μέτρο 3: 3/8

Μέτρο 4: 4/4

 

και χρειαστεί να αλλάξω το μέτρο τότε έχω:

Μέτρο 1: 4/8

Μέτρο 2: 3/8

Μέτρο 3: 3/8 -> αυτό το μέτρο τα γ@μάει όλα γιατί δεν μπορώ να το σβήσω, το tempo track αργει να μπει και γίνεται όλο το project πουτ@να

Μέτρο 4: 4/4

 

Αντίθετα στο reaper του λες

Μέτρο 1: 7/8 τόνιζε στο 1, 3,5

Μέτρο 2: 4/4

 

Θες να το αλλάξεις; του λες

Μέτρο 1: 7/8 τόνιζε στο 1,5

Μέτρο 2: 4/4

 

Problem fixed!

 

Το παραπάνω πρέπει να μάθω αν γίνεται στο cubase 5.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι το tempo track αργεί να μπεί.

Και εγώ στο cubase 5 έτσι το κάνω, βέβαια ποτέ δεν με ενδιαφέρει να σπάσω το  7άρι στα 3, με ενδιαφέρει μόνο όταν έχω 7άρι να έχω 7άρι και μετά 8άρι ή άλλο.

Γενικά πάντως όταν δηλώσεις πχ 7άρι(κάπου που ήδη είχες κάτι άλλο), όλα στη συνέχεια (αν είναι δηλωμένα) γίνονται λίμπα.

Εκεί είναι για μένα το πρόβλημα: Να έχεις σετάρει τα πάντα και να θες να αλλάξεις ένα μέτρο.

Μετά την αλλαγή πρέπει να αλλαχτούν όλα τα υπόλοιπα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Γράψε σε parts τον μετρονόμο (σε κανονικό track) και δώσε τους τονισμούς στα σημεία που θες.

 

Γίνεται αυτό, αν και δεν το βρίσκω εύκολη λύση γιατί προφανώς η λύση του reaper παίρνει 3 δευτερόλεπτα και προσαρμόζεται αν θες να αλλάξεις τέμπο

 

 

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι το tempo track αργεί να μπεί.

 

 

 

Σχετικά με το τεμπο track: στο παράδειγμα μου αν σου περισσέψει ένα μέτρο αναγκαστικά η αλλαγή σε 4/4 που αποτυπώνεται στο tempo track θα πάει ενα μέτρο πιο μετά οπότε θα γίνει:

 

38 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εκεί είναι για μένα το πρόβλημα: Να έχεις σετάρει τα πάντα και να θες να αλλάξεις ένα μέτρο.

 

 

Εδώ τα είπες όλα. Μπορεί να σε μπέρδεψα με το πως τα έγραψα, μπορεί να μη τα εξηγώ καλά, αλλά αυτή σου η πρόταση μου δείχνει ότι καταλαβες τι εννοώ....

 

 

Και καταλήγω ότι στο reaper είναι γελοία εύκολο και απορώ γιατί δεν υπάρχει στο cubase (εκτός αν το έχουν διορθώσει στις επόμενες εκδόσεις...)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ΟΚ συνεννοηθήκαμε

και εγώ έχω ξανασετάρει μέτρα επί ώρες...

Και είχα σχεδόν σε κάθε κομμάτι αλλαγές και παράξενα μονά.

 

δεν ξέρω αν υπάρχει εύκολος τρόπος.

Απ την άλλη αν δουλεύεις ένα πρόγραμμα θα πας σε άλλο μόνο και μόνο γι αυτό?

 

στο ιντερνετ δεν βρήκες τίποτα?

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα κάτι για αυτό και ρωτάω. Ήλπιζα ότι θα το είχαν καταλάβει ίσως σε κάποια απο τις νεότερες εκδόσεις!

 

Θα χρησιμοποιήσω το reaper για να προπονηθεί ο ντραμμερ και να μου πει τι χρειάζεται να ακούει και πως και θα μεταφέρω τις αλλαγες, τα tempo κλπ στο cubase. ή τωρα που το σκέφτομαι θα βάλω τον ντράμμερ να το κανει για να δει τι γλύκα! 😝

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Miltos23 said:

 

 

 

 

 

Και καταλήγω ότι στο reaper είναι γελοία εύκολο και απορώ γιατί δεν υπάρχει στο cubase (εκτός αν το έχουν διορθώσει στις επόμενες εκδόσεις...)

 

 

 Τι να διορθώσουν ακριβώς; Η σύγκριση που κάνεις είναι με το Reaper ver2 ή με το ver5; Γιατί αν είναι με το 2, που είναι και αυτό 10 χρόνια πίσω, τότε ΟΚ να το "διορθώσουν", αν όμως συγκρίνεις με το Reaper 5 τότε συγκρίνεις μήλα με Γαυγάμηλα. 🤣 Έχεις χάσει 10 χρόνια εξέλιξης ενός περίπλοκου και συνεχώς εξελισσόμενου προγράμματος όπως το cubase, το τι "διορθώσεις" χρειάζεται το ξέρουν αυτοί που είναι μέσα στην εξέλιξή του.

 

 Τέλος πάντων, το καινούργιο cubase σε καλύπτει απόλυτα, δες από το 1.58 του παρακάτω βίντεο.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου