Προς το περιεχόμενο

Time signature σε cubase 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πως φτιάχνονται οι τονισμοι αλλά αυτό που αλλάζεις bpm και ξεσυγχρονιζονται τα tracks μεταξύ τους, αν σας είναι πρόβλημα, η λύση είναι αυτή:

https://youtu.be/mxmfKIqHQpo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, manosx είπε

 

 

 Τι να διορθώσουν ακριβώς; Η σύγκριση που κάνεις είναι με το Reaper ver2 ή με το ver5; Γιατί αν είναι με το 2, που είναι και αυτό 10 χρόνια πίσω, τότε ΟΚ να το "διορθώσουν", αν όμως συγκρίνεις με το Reaper 5 τότε συγκρίνεις μήλα με Γαυγάμηλα. 🤣 Έχεις χάσει 10 χρόνια εξέλιξης ενός περίπλοκου και συνεχώς εξελισσόμενου προγράμματος όπως το cubase, το τι "διορθώσεις" χρειάζεται το ξέρουν αυτοί που είναι μέσα στην εξέλιξή του.

 

 Τέλος πάντων, το καινούργιο cubase σε καλύπτει απόλυτα, δες από το 1.58 του παρακάτω βίντεο.

 

 

 

 

Μου έδωσες την απάντηση που ήθελα! Απλά μου κάνει εντύπωση ότι πράγματα που είναι απλά στο reaper δεν ειναι τόσο απλά στο cubase ενώ λίγο ως πολύ βγήκαν την ίδια περίοδο. - Mεγάλο θέμα ας το σταματήσουμε εδώ, έμαθα αυτό που ήθελα και θα δω τι μπορώ να κάνω.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Blue: χρήσιμο αυτό που πόσταρες!

Επεξεργασμένο από Miltos23

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Miltos23 said:

Μου έδωσες την απάντηση που ήθελα! Απλά μου κάνει εντύπωση ότι πράγματα που είναι απλά στο reaper δεν ειναι τόσο απλά στο cubase ενώ λίγο ως πολύ βγήκαν την ίδια περίοδο. - Mεγάλο θέμα ας το σταματήσουμε εδώ, έμαθα αυτό που ήθελα και θα δω τι μπορώ να κάνω.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Blue: χρήσιμο αυτό που πόσταρες!

με 5.5 κατοσταρικα λυνεται αμεσως

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, blue said:

Δεν ξέρω πως φτιάχνονται οι τονισμοι αλλά αυτό που αλλάζεις bpm και ξεσυγχρονιζονται τα tracks μεταξύ τους, αν σας είναι πρόβλημα, η λύση είναι αυτή:

https://youtu.be/mxmfKIqHQpo

αυτό είναι άλλο θέμα, και ο άνθρωπος περιγράφει σωστά (και πολύ κατανοητά θα έλεγα γιατί έχω δει και άλλα που είναι σπαζοκεφαλιές) πως λύνεται.

Όμως το θέμα του ποστ είναι οι τονισμοί του μετρονόμου, κάτι που προφανώς δεν αλλάζει εκτός του πρώτου στα παλιά cubase και φυσικά το άλλο θέμα που ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν λύνεται στο 10 που είναι ότι

όταν έχεις διαφορετικά time signatures σε ένα κομμάτι πχ ξεκινάς με 4/4, και πας μετά 3/4, 7/8, 4/4, 15/8, 3/4 κλπ επι κάποιο αριθμό μέτρων και αλλάξεις ένα κάπου στη μέση τα επόμενα δεν διατηρούν την προηγούμενη διαδοχή. Δεν σπρώχνονται παρακάτω. Γίνονται όλα ό,τι έχωσες στη μέση.

Αν μπορέσω να ξεκαθαρίσω ότι το 10 το κάνει αυτό με βλέπω να τα σκάω τα 5.5 σύντομα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

με 5.5 κατοσταρικα λυνεται αμεσως

Αυτό ομολογουμένως αποτελεί ένα ισχυρό αντικίνητρο, οπότε θα παίξει στήσιμο στο reaper και μετά μεταφορά στο cubase...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Miltos23 said:

Αυτό ομολογουμένως αποτελεί ένα ισχυρό αντικίνητρο, οπότε θα παίξει στήσιμο στο reaper και μετά μεταφορά στο cubase...

το στήσιμο όμως πρέπει να είναι σε πολύ βασικό στάδιο.

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι μεταφέρονται σωστά τα time signatures.

Και αν δουλεύουν σωστά τα musical/linear modes.

Τελευταία φορά που μετέφερα κάτι από cubase σε sonar δεν έγινε σωστά.

Θα καθόμουν ίσως για πάντα στο sonar αλλά δεν κάνει ο vari audio όπως θέλω. Δηλ αυτό το melodyne δεν το περιέχει πλέον.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Βρε παιδιά, πως λειτουργεί ο μετρονόμος στο Cubase AI? 

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα πως να το κάνω να παίξει πχ ρυθμό 3/4. Μόνο 4/4 παίζει. Ακούγεται μόνο Μπιπ-παπ-παπ-παπ ενώ θέλω να ακούγεται Μπιπ-παπ-παπ.

Πως στο καλό θα το κάνω; 

Στο κάτω μέρος βλέπω μόνο τα bpm να μπορώ να αλλάξω.

Στα settings του μετρονόμου δεν βλέπω πουθενά να μπορώ να αλλάξω το μέτρο σε 3/4 ή άλλο.

Σε tutorials στο ιντερνετ δεν βγάζω άκρη γιατί αναφέρονται σε άλλες εκδόσεις του cubase που μάλλον δεν τα έχει το δικό μου.

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o μετρονόμος παίζει ό,τι είναι το κομμάτι.

Εχεις tempo track ή τελος πάντων ορίσει τέμπο σε 3/4?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε γίνεται έτσι.

Αυτό από μόνο του βάζει 4/4 και 120 bpm

πάτα f2 και άλλαξέ το σε 3/4

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου