Προς το περιεχόμενο

(8 set) Απο την Κίνα με αγάπη (και 15 EUD συνολικά) (Αναγνώστηκε 8 φορές)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

47414489951_5e963ef714_k.jpg

 

πήρα αυτες που μου λείπουν (9αρες, 11άρες, καθότι 10άρες έχω απο LIDL), ελπίζω να είναι τόσο καλές όσο και αυτες που πήρα απο το LIDL, (και τώρα αν δεν κοιτάξω την ακρούλα δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω απο τις Daddario).

 

υπόψην, αλλάζω χορδες αραιά, δηλ μετά απο επανηλλειμένα σπασίματα ή άλλες ενδείξεις, παραταύτα, δεν μου κάθεται καλά να στάζω 8άρια στον νάκα ή αλλού όταν μπορώ να εχω το σετ κάτω απο 2 ευρώ.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάλι, sorry για τον επιθετικό προσδιορισμό, τις βρίσκω αισχρές (αυτές απο το lidl) που είναι ίδιες με τις Harley Benton και φαντάζομαι με όλες τις "μέσα σε διάφανο πλαστικό σακουλάκι" τύπου, που υποθέτω βγαίνουν από το ψιλοΐδιο εργοστάσιο. Με το που τις πιάνεις στο χέρι το αισθάνεσαι. Θαμπή επιμετάλλωση, ξετυλίγεται η χορδή και δεν έχει την ελαστικότητα να κρατηθεί ίσια, αλλά έχει τη φόρμα της συσκευασίας. Σκληρές στην αφή. Και φυσικά δεν κουρδίζουν/intonation και δεν ταλαντώνονται σωστά (υπερβολικό buzz). 

Δεν ξέρω, μπορεί να τσουβάλιασα, αλλά μένω μακριά τους. Σχεδόν προεξοφλώ ότι θα έχω προβλήματα όποτε μου φέρνει κάποιος για setup με τέτοιες. Θα τις χρησιμοποιούσα μόνο ως dummy set (για να σετάρω nut, fret dress και truss rod, ή για εργασία σε saddles ακουστικών, γενικά να τεστάρω) και μετά θα τις πετούσα για να βάλω κανονικές.

  • Like 6

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, rgxinap said:

47414489951_5e963ef714_k.jpg

 

πήρα αυτες που μου λείπουν (9αρες, 11άρες, καθότι 10άρες έχω απο LIDL), ελπίζω να είναι τόσο καλές όσο και αυτες που πήρα απο το LIDL, (και τώρα αν δεν κοιτάξω την ακρούλα δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω απο τις Daddario).

 

υπόψην, αλλάζω χορδες αραιά, δηλ μετά απο επανηλλειμένα σπασίματα ή άλλες ενδείξεις, παραταύτα, δεν μου κάθεται καλά να στάζω 8άρια στον νάκα ή αλλού όταν μπορώ να εχω το σετ κάτω απο 2 ευρώ.

 

Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος, σε εμάς δεν πέφτει λόγος.

  • Like 2

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά αν αλλάζεις χορδές αραιά και που, δε βλέπω το λόγο να παίζεις με αμφιβόλου ποιότητας. Η οικονομία που θα κάνεις ειναι μικρή και θα εκθέσεις τα χέρια σου σε άγνωστης ποιότητας μέταλλα.

 

ντανταριο και ξερω πσωμι.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα διάφορες φάσεις με φτηνές και ακριβές χορδές, πχ κάποτε είχα harley benton για τις φτηνες κιθάρες και GHS για τη καλή.

Οι Harley benton αφου τις βάλεις θέλουν να τις αφήσεις μια μέρα να στεγνώσει το λιπαντικό που έχουν, δεν άμεσα fit and play.

Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο ισχύει και για τις υπόλοιπες φτηνες.

Το μέταλλο τους σίγουρα είναι κατώτερης ποιότητες.

 

Κάποια στιγμή ασχολήθηκα με τις Pyramid του thomann που ειναι πολύ καλύτερες από τις Harley, αλλά πάντα όταν βάζω Ghs ή Daddario καταλαβαίνω γιατί αξίζουν τα παραπάνω ευρώ...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω παίζω και στις 2 κιθάρες του κλιπ με παμπάλαιες 10αρες απο LIDL (

Aria Strat 1980 :  καθαρά, ρυθμικά, σόλο ojeda, σόλο του yngwie,

Carvin DC135 1988 : τα υπόλοιπα σόλο) :

Υπόψην το floyd της Carvin έχει δυνατότητα pull up μέχρι και 4-5 ημιτόνια πράγμα που δεν φοβάμαι να κάνω, ουδέποτε έσπασα χορδη (LIDL), καταπληκτική σταθερότητα στο κούρδισμα στις αλλαγές θερμοκρασιών.

ΥΓ

Γιώργο @gvour και Δημήτρη @geodimitri  , δυστυχώς ο dpaterson έχει εξαφανιστεί και δεν έχει μειξάρει τα τελευταία σόλο σας...

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Εγώ πάλι, sorry για τον επιθετικό προσδιορισμό, τις βρίσκω αισχρές (αυτές απο το lidl) που είναι ίδιες με τις Harley Benton και φαντάζομαι με όλες τις "μέσα σε διάφανο πλαστικό σακουλάκι" τύπου, που υποθέτω βγαίνουν από το ψιλοΐδιο εργοστάσιο.

 

 

Τραγικες ειναι.

Δεν κανουν ουτε για dummy χορδες για σετ απ μια και εχουν tension καλωδιου στηριξης της Golden Gate Bridge 😂

 

Τις δοκιμασα μια και αλλαζω χορδες συνεχεια (8-10 ωρες τις χρησιμοποιω και μετα ειναι για πεταμα μια και παιζω συνηθως ΚΑΘΑΡΑ και θελω τις τυλιχτες να σκανε κρυσταλλο) και ελεγα να καΜω οικονομια αλλα αυτες ηταν πεθαμενες απο την αρχη (σαν D'Addario μετα απο 20 ωρες παιξιματος) και απο feel μαυρα χαλια. 

 

3 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Κάποια στιγμή ασχολήθηκα με τις Pyramid του thomann που ειναι πολύ καλύτερες από τις Harley

 

Οι Pyramid ειναι ΑΛΛΗ κλαση (και εχουν πολλα & διαφορετικα μοντελα τα περισσοτερα δε ειναι πολυ ακριβοτερα απο GHS & D'Addario)..ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ χορδες...θα αναφερεσαι μαλλον  στις πιο "φτηνες" (το μπλε πακετο) που ειναι θαυμασιες αλλα ως pure nickel δεν εχουν το σκασιμο και τη ζωντανια των nickel plated steel ,πολυς κοσμος ομως ορκιζεται στις pure nickel.

 

O μονος λογος που ειναι "φτηνες" στον Θωμα ειναι οτι ειναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ (στην Αμερικη ακομα και το μπλε πακετο κανει 2 φορες παραπανω απο GHS/D'ADDARIO/EB) 

 

Τα ΚΑΝΤΙΝΙΑ τους δε (ολα ειναι τα ιδια σε ολα τα σετ πλην των monel) ειναι σαφως τα καλυτερα καντινια out there .

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Θαμπή επιμετάλλωση, ξετυλίγεται η χορδή και δεν έχει την ελαστικότητα να κρατηθεί ίσια, αλλά έχει τη φόρμα της συσκευασίας. Σκληρές στην αφή. Και φυσικά δεν κουρδίζουν/intonation και δεν ταλαντώνονται σωστά (υπερβολικό buzz).

Στην πρώτη μέρα όντως έχουν αυτην την αίσθηση, σαν να έχουν κερί απο πάνω. Μετά φεύγει. Για buzz, επειδή είμαι παρανοϊκός με αυτό, θα το είχα προσέξει 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου