Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω οτι αυτο που γίνεται

21 minutes ago, Tamtam said:


Τι να σου πω , εμένα πάντως όταν π.χ. επιστρέφω κάτι στο Τόμαν, που το είχα πληρώσει με paypal, τα χρήματα επιστρέφονται από τους γερμανούς στο Paypal και από εκεί, ύστερα από λίγες μέρες, στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

Να έψαξα να βρω μια οθονιά απότο Paypal μου να σας δείξω, και βλέπω ότι μεταφέρθηκαν την ίδια μερα κιόλας στο bank account μου. (δες πιο κάτω)
Η τράπεζά μου είναι Ολλανδική (ING) και το ίδιο συμβαίνει κι όταν π.χ. μου κάνουν refund για ένα αντικείμενο από το ebay. Το ποσό που λαμβάνω είναι ακέραιο και μεταφέρεται - με τη σχετική ισοτιμία βέβαια αν η αγορά έχει γίνει λόγου χάρη σε Canadian dollars- σε ευρώ.

image.thumb.png.6c6e6735308e2eacd7fe34d8a979bb04.png

 

 

ΚΤΓΜ, ο Σπύρος πρέπει να κάνει δυο απλά πράγματα:
α) να ενημερώσει τον αλλον άνθρωπο ότι θέλει να πληρώνεται το Χ ποσό σε ευρώ στο Paypal του (και ο άλλος θα πρέπει να φροντίσει να είναι το ακριβές ποσό)
και
β) να ρωτήσει στην τράπεζά του, μετά από πόσες μέρες εκταμιεύονται τα χρήματα από τον λογαριασμό paypal του και αν υπάρχει κάποια προμήθεια της τράπεζας σε αυτό.

 

λίγες μερες εννοείς τις κλασικές 2-3 μέρες του valeur? Στο μεσοδιάστημα έβλεπες το ποσό στο paypal balance? η απλά έβλεπες την συναλλαγή οτι πραγματοποιήθηκε?

Νομίζω οτι αυτο που συμβαίνει είναι οτι οταν η αγορά γίνεται με πιστωτική, πρώτα χρεώνεται η πιστωτική με πίστωση του υπολοίπου του λογαριασμού του paypal, και στην συνέχεια γίνεται κάποια αγορά. Αν η αγορά ακυρωθεί τα χρήματα επιστρέφουν στο υπόλοιπο του paypal, και όχι στην πιστωτική.

Οταν όμως η αγορά γίνεται με σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό τότε δεν γίνεται καμία πίστωση στον λογαριασμό του paypal , αλλά το paypal παίζει τον ρόλο της ενδιάμεσης τράπεζας, οπότε όταν αντιλογίζεται η συναλλαγή θα χρήματα πρέπει να πιστωθούν στον αρχικό τραπεζικό λογαριασμό.

Κάπως έτσι μπορώ να το αντιληφθώ.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να νομίζει ο καθένας μας, θα πρέπει να κάνει το β). Να ρωτησει την τράπεζα του.

Προσωπικά η σύνδεσή μου είναι Λογαριασμός τράπεζας -> πιστωτική -> Paypal.
Μετρώντας αντιστρόφως λοιπόν, και όπως μπορεί να δει ο καθένας από το screenshot που έβαλα, tα χρήματα που μου επέστρεψε το Thomann, πιστώθηκαν στην τράπεζα την ίδια μέρα (δες την οθονιά).

Μην με βάλεις να ψάχνω ονλάιν και τον λογαριασμό μου τώρα για να δω πόσες μέρες τους πήρε να εμφανιστούν στο bank account μου!
Το αν θα εμφανιστούν σε μια ή δυο μέρες (εργάσιμες) ή στην επόμενη ανανέωση της πιστωτικής, είναι θέμα τράπεζας και λίγο με απασχολεί, αφού μου αρκεί ότι επιστράφηκαν στο ακέραιο.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, σε αυτό που ρωτάς, η απάντηση είναι προφανής: το paypal balance ενημερώνεται ακριβώς τη στιγμή που κάνεις μια αγορά με αυτό. Αν έχεις 48 ευρώ διαθέσιμα και αγοράσεις κάτι για 10 ευρώ, θα σου δειξει αμέσως ότι σου απομένουν 38 κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2019 στις 11:09 ΠΜ, yameth είπε

Αν θες και ασφαλή, Paypal.

Υπάρχει βέβαια μια προμήθεια που νομίζω είναι γύρω στα 3,5% και αφορά επαγγελματικές συναλλαγές. 

Σε μεταφορές χρημάτων "ενδοοικογενειακές - φιλικές" δεν ισχύει.

Κοίταξε το αν δεν το έκανες ήδη. Είναι απλό στην εφαρμογή και σίγουρο.


Αυτό ακριβώς που λέει ο Γιάννης ισχύει.
Προμήθεια παίρνει το Paypal μόνο όταν τα χρήματα που δίνεις/σου στέλνει κάποιος είναι για πώληση/αγορά προϊόντος.
Σε αυτή την περίπτωση ισχύει και το Buyer's protection.
Ήτι: Άν έχεις στείλει χρήματα ώς ενδοοικογενειακή - φιλική μεταφορά σε κάποιον για να σου στείλει ένα πετάλι και αυτό δεν έρθει ποτέ, τότε ΔΕΝ μπορείς να ζητήσεις απότο Paypal να σου επιστρέψει τα χρήματα.

Τέλος, σε ότι αφορά αγορά (στην περίπτωση του Σπύρου, πώληση) ενός "αγαθού", ο πωλητής -ο συμφορουμίτης μας στην προκειμένη- θα πρέπει απλά να πει στον αγοραστή του, πόσα θέλει και σε τι νόμισμα.

Το αν ο άλλος τώρα θα  στείλει τα χρήματα με φιλική μεταφορά (άρα χωρίς να κρατήσει προμήθεια το paypal) ή ως επαγγελματική (με προμήθεια του paypal και buyer's protection) ας είναι δικό του ζήτημα.
Εσύ Σπύρο θα του ζητήσεις καθαρό ποσό - σε ευρώ και άφησέ τον εκείνον να επιλέξει με ποιον τρόπο θα θέλει να στο στείλει.
Δηλαδή: Αν θέλεις 20 ευρώ, πες του "είναι 20 με φιλική μεταφορά paypal / 25 με buyer's protection".
Στη δεύτερη περίπτωση στέλνεις invoice. Στην πρώτη, απλώς σου "περνάει" τα χρήματα.
 
ΥΓ. Σόρι για τα τρια απανωτά comments

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε

Εσύ Σπύρο θα του ζητήσεις καθαρό ποσό - σε ευρώ και άφησέ τον εκείνον να επιλέξει με ποιον τρόπο θα θέλει να στο στείλει.

Δηλαδή: Αν θέλεις 20 ευρώ, πες του "είναι 20 με φιλική μεταφορά paypal / 25 με buyer's protection".
Στη δεύτερη περίπτωση στέλνεις invoice. Στην πρώτη, απλώς σου "περνάει" τα χρήματα.
 

Στην πρωτη περιπτωση (φιλική μεταφορά) πως γινεται η διαδικασια? Τι παταει δηλαδη και σου "περναει" τα χρηματα?

Να υπενθυμισω οτι υπαρχει αλλαγη νομισματος (δολαρια θα στειλει)

Ρωταω εγω τι να κανει, γιατι αυτος ειναι πιο ασχετος απο μενα. 🙂

(skype μαθημα θελει, να τον βοηθησω θελω για να μη του ερχεται ο κουκος αηδονι και του τα τρωνε οι μεσαζοντες).

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Στην πρωτη περιπτωση (φιλική μεταφορά) πως γινεται η διαδικασια? Τι παταει δηλαδη και σου "περναει" τα χρηματα?

Να υπενθυμισω οτι υπαρχει αλλαγη νομισματος (δολαρια θα στειλει)

Ρωταω εγω τι να κανει, γιατι αυτος ειναι πιο ασχετος απο μενα. 🙂


Ρε σεις δεν υπάρχει πιο απλό πράγμα...

Πατάει send στο αρχικό μενού, και μετά θα του εμφανίσει το κάτωθι, με τις εξής δυο επιλογές (δεξιά)
image.thumb.png.a09a95d54a72341fb3daffd898178dcf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα ωραια
Ευχαριστω

Αυτος θα πληρωσει την αλλαγη σε ευρω (απο οτι καταλαβα αυτο δεν γλυτωνεται ουτε σε φιλικη μεταφορα) 

κι εγω την προμηθεια στην τραπεζα μου (3 ευρω απο οτι ειπε ο SF) για να μπουν στο λογαριασμο μου?

Ποσο να κοστιζει η αλλαγη του νομισματος στο Paypal?

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα την τράπεζά σου. Ρώτησέ τους συγκεκριμένα, αν τα χρήματα που θα πάρεις πάνε απευθείας από το Paypal στο bank account ή αν περνάνε πρώτα από την κάρτα με την οποία έχεις συνδέσει το Paypal σου .
Mπορεί να μην έχει καν προμήθεια, ή να είναι πολύ μικρή.
Στη δική μου ας πούμε, δεν έχω δει να έχει.

Edit: Μπορεί να παίζει και από τράπεζα σε τράπεζα. - όταν λόγου χάρη μου στέλνει χρήματα η αδελφή μου στο εξωτερικό ή όταν στέλνω εγώ σε κάποιον στην Ελλάδα, η Εθνική ξέρω ότι δεν έχει για εμβάσματα (μη σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια, ρώτα για να σαι σίγουρος)
Οι τράπεζες είναι μαγαζια με τους δικούς κανόνες το καθένα...

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Spyros Delta said:

Αυτος θα πληρωσει την αλλαγη σε ευρω (απο οτι καταλαβα αυτο δεν γλυτωνεται ουτε σε φιλικη μεταφορα) 

 

 

Αν αυτός σου στείλει χ δολλάρια, εσύ θα πάρεις χ δολλάρια, και θα σου δείχνει το paypal σε πόσα ευρώ αντιστοιχούν.

Αν θέλεις να πληρώσει αυτός το currency convertion, θα πρέπει να σου στείλει ένα ποσό παραπάνω, τέτοιο που να καλύπτει το exchange rate του paypal.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Αν αυτός σου στείλει χ δολλάρια, εσύ θα πάρεις χ δολλάρια, και θα σου δείχνει το paypal σε πόσα ευρώ αντιστοιχούν.

Αν θέλεις να πληρώσει αυτός το currency convertion, θα πρέπει να σου στείλει ένα ποσό παραπάνω, τέτοιο που να καλύπτει το exchange rate του paypal.

Ααα, και ποιο ειναι το exchange rate του paypal?

Μιλαμε για ποσα 25 με 30 ευρω εκτος κι αν συμφερει πακετο μαθηματων και παμε στα 100-120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου